Soud rozdal tresty za manipulaci zakázek Českých drah. Policie případ odhalila díky odposlechům v kauze fotbalové korupce

Někdejší fotbalový funkcionář Roman Rogoz se dohodl se státním zástupcem na dvouleté podmínce za podvod v případu manipulace zakázek Českých drah na náhradní autobusovou dopravu. Vyplývá to z anonymizovaného vyjádření, které České televizi poskytl Obvodní soud pro Prahu 1. Dohoda je podle něj pravomocná. Obžalobě čelilo dalších šest lidí a dvě firmy. Soud je potrestal podmínkami nebo peněžitými tresty. Manipulaci zakázek kriminalisté odhalili v rámci odposlechů v kauze korupce ve fotbalu, kde Rogoz také čelí obžalobě společně s někdejším místopředsedou Fotbalové asociace (FAČR) Romanem Berbrem a dalšími obžalovanými.

„Obžalovanému R. R. byl (…) uložen úhrnný trest odnětí svobody v trvání dvou let, výkon tohoto trestu byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání tří let. Dále mu byl uložen peněžitý trest v celkové výměře 350 tisíc korun,“ uvedla na dotaz ČT mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Švíglerová.

Rogoz, který dříve působil jako sportovní ředitel pražského fotbalového klubu Slavoj Vyšehrad, se na trestu dohodl se státním zástupcem Janem Schollem z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Soud dohodu následně schválil, právní moci podle mluvčí nabyla na konci listopadu.

Vedle Rogoze byl hlavní postavou celého případu dnes už bývalý zaměstnanec Českých drah (ČD) Albert Oláh. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu měli obvinění v roce 2020 získávat prostřednictvím tehdejšího zaměstnance ČD informace o cenových nabídkách soutěžících u probíhajících řízení.

Snažili se tak ovlivnit zakázky náhradní autobusové dopravy při výlukách pro spolupracujícího dodavatele a získat finanční provizi. Případ policie odhalila, když nasadila odposlechy s cílem odhalit korupci v českém fotbale.

Na trestu se dohodli ještě dva obžalovaní

Z vyjádření soudu pro ČT dál vyplývá, že kromě Rogoze se na trestu dohodli ještě další dva obžalovaní. Někdejší funkcionář Ligové fotbalové asociace Petr Heidenreich podle dohody zaplatí 350 tisíc korun. Masér vyšehradského klubu David Bejdák, který měl podle Hospodářských novin fungovat jako spojka mezi Rogozem a Oláhem, byl v roli spolupracujícího obviněného a dohodl se na osmiměsíční podmínce a peněžitém trestu 72 tisíc korun. I tyto dohody už jsou pravomocné.

Oláh odešel od soudu s nejpřísnějším trestem. Dostal tříletou podmínku a peněžitý trest 480 tisíc korun za podvod. Čtyři roky také nesmí vykonávat funkci spojenou s veřejnými zakázkami. V jeho případě ale nešlo o dohodu, verdikt nad ním vynesl Obvodní soud pro Prahu 1.

Nejvyšší peněžitý trest pak dostala jedna z obžalovaných firem, která má zaplatit 1,6 milionu. Druhá firma dostala také peněžitý trest, další dva obžalovaní pak podmínky a peněžité tresty a jeden pouze peněžitý trest.

Obžalovaní, kteří dohodu neuzavřeli, se proti rozsudku odvolali, odvolání podali i státní zástupce a České dráhy, které v případu figurují jako poškozený. Tuto část případu tak ještě projedná pražský městský soud.

Kauzu fotbalové korupce momentálně projednává plzeňský okresní soud. Státní zástupce před něj poslal 21 lidí včetně Romana Rogoze a už zmiňovaného klubu Slavoj Vyšehrad. V tomto případě zatím rozsudek nepadl, někteří obžalovaní už ale uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 10 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 11 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 13 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 14 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 14 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 21 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 22 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 23 hhodinami
Načítání...