Soud v pondělí i potřetí nepravomocně osvobodil dvojici exmanažerů státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP), kteří čelí stíhání za porušení povinnosti při pojištění úvěru na výstavbu cementárny ve Vietnamu. Žalobce znovu žádal pro Jiřího Skuhru čtyřleté vězení, pro Karla Plevu pak tříletý podmíněný trest. Chce také, aby zaplatili škodu způsobenou pojišťovně. Částka už podle něj přesáhla 416 milionů korun a bude se dále zvyšovat.
Soud potřetí osvobodil exmanažery pojišťovny EGAP v kauze cementárny ve Vietnamu
Předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 Olga Kalašová podotkla, že o pojištění úvěru jednomyslně rozhodlo celé představenstvo pojišťovny. „Soud by si musel sám dovodit, v čem spočívá konkrétně odpovědnost právě obžalovaných Plevy a Skuhry a v čem spočívalo jejich trestné jednání,“ uvedla s tím, že ze závěrečné řeči státního zástupce se to nedozvěděla.
Obžaloba tvrdí, že bývalý obchodní ředitel EGAP Skuhra i někdejší generální šéf pojišťovny Pleva porušili v roce 2010 při sjednávání pojištění úvěru na výstavbu cementárny své povinnosti při správě cizího majetku. V dokumentech pro jednání dozorčí rady EGAP o pojištění úvěru od České exportní banky údajně mazali a zkreslovali informace o rizikovosti projektu.
Podle státního zástupce Jiřího Pražáka tím chtěli dosáhnout schválení příslibu uzavření pojistné smlouvy a jejího následného uzavření, protože si byli vědomi toho, že kdyby rada znala všechny okolnosti, příslib by neschválila.
Výjimečný případ, domnívá se žalobce
„Jednoznačně porušili povinnost pečovat o svěřený majetek s péčí řádného hospodáře. (…) Netvrdím, že zavinili neúspěch projektu, ale neměli rozhodnout pro jeho pojištění,“ prohlásil Pražák v závěrečné řeči. Podle něj jde o naprosto výjimečný pojistný případ, nikoliv jen o další z řady případů, které končí pojistnou událostí. Zdůraznil, že oba muži znali rizika projektu a že se spolehli pouze na jeho nezávazně deklarovanou politickou podporu z vietnamské strany.
Skuhra a Pleva vinu odmítají. Trvají na tom, že v daném obchodním případu postupovali standardně, že naplňovali exportní politiku státu a že projekt měl předpoklady k tomu, aby skončil komerčním úspěchem. Pražák v pondělí pro obžalované shodně jako dříve žádal i zákaz činnosti ve statutárních orgánech pojišťoven, bank či spořitelen – pro Skuhru na sedm let, pro Plevu na pět roků.
Obvodní soud už dvojici v minulosti osvobodil dvakrát, tyto verdikty ale pokaždé na základě odvolání státního zástupce zrušil pražský městský soud a vrátil věc k podrobnějšímu dokazování. Městský soud se bude případem zabývat i napotřetí, protože Pražák se proti čerstvému osvobozujícímu verdiktu opět odvolal.
Kauza se týká stavby cementárny, jejímž investorem byla vietnamská společnost Phu Son Cement a hlavním dodavatelem česká Inekon Group. Česká exportní banka nakonec z projektu kvůli pochybnostem odešla a úvěr 2,5 miliardy korun investorům poskytla soukromá PPF banka, která si jej pojistila právě u státní EGAP. Projekt však následně zamrzl, když vietnamská strana nedokázala splácet. PPF banka proto čerpání úvěru zastavila a zažádala EGAP o pojistné plnění v řádu stamilionů korun.