Soud osvobodil muže obžalovaného z házení vajec na Zemana

Události: Soud se zabýval házením vajec na Zemana (zdroj: ČT24)

Trestní soud zprostil obžaloby Jindřicha Frühaufa v případu házení vajec na prezidenta Miloše Zemana při projevu na Albertově. Soudce uvedl, že se skutek nepodařilo prokázat. Důchodce z Kladna vinu popíral, vypověděl, že na shromáždění pouze troubil na vuvuzelu. Za výtržnictví mu hrozily až dva roky vězení, státní zástupkyně pro něj navrhla peněžitý trest 25 tisíc korun. Verdikt není pravomocný.

„Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který je obžalovaný stíhán,“ odůvodnil rozsudek soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milan Rossi. Dodal, že se proto ani nezabýval tím, zda by obžalobou popsané počínání na podobné akci skutečně bylo hrubou neslušností ve smyslu trestního zákoníku. 

Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání. O jeho případném podání se rozhodne až po prostudování písemné podoby rozsudku. Po vyhlášení verdiktu připustila, že důkazní situace je složitá a výpovědi svědků rozporuplné. Peněžitý trest navrhla, protože podmíněný trest odnětí svobody pokládá v tomto případě za příliš přísný.

Soudce práci policie ostře zkritizoval

Soudce kauzu označil za „snahu policie obstát v tom jediném zadržení, kterého byla schopna“. „Ta nevěrohodnost spočívá především v tom, že pan Frühauf je jako jediný zadržený. To skutečně nemůže obstát jako kvalitní práce policie, za kterou by mělo stát i státní zastupitelství a nakonec i jiné orgány činné v trestním řízení,“ poznamenal.

Rossi upozornil, že z kamerových záznamů akce sice Frühaufovo počínání patrné nebylo, vyplývá z nich ale, že vajíček létalo na pódium „nespočetně více“ než dvě. Policie nijak nevysvětlila, proč nakonec obvinila pouze dva lidi, přičemž u jednoho z nich stíhání sama zastavila, protože se u něj podezření neprokázalo.

Oba policisté v roli svědků tvrdili, že obžalovaného důchodce viděli házet. Neshodli se však na tom, jakou rukou. Pravák Frühauf měl tehdy na pravé ruce ortézu, jež mu znehybňovala palec. Další vrhače vajec dvojice policistů nelegitimovala – prý proto, že házeli z opačné strany ulice.

Incident se stal 17. listopadu 2014 na Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Za chování při demonstraci byl nakonec obžalován jediný člověk – Frühauf.

„Odmítl jsem udat studenty,“ řekl u soudu stíhaný důchodce

Třiašedesátiletý Jindřich Frühauf své stíhání označil při úterní výpovědi u soudu za hysterickou mašinérii několika úředníků. Připadá si jako v Bělorusku, Rusku nebo Číně. Novinářům řekl, že zvažuje další právní kroky k očištění svého jména.

Frühauf u soudu odmítl, že by házel vejce na prezidenta (zdroj: ČT24)
Neurvale mě vytáhli za rukáv nějaký dva civilové, mladý kluci. Já mu říkám: ‚Co chceš?‘ Myslel jsem, že mi chce ukrást peněženku. Mně bylo trapně, byla to ostuda, žádný vajíčka jsem neházel. Řekl jsem jim to, byl jsem rozčílenej, snad jsem jim i tykal. Do poslední chvíle jsem si myslel, že to jsou zloději. Řekl jsem mu, ať si mě klidně napíše, že nikoho udávat nebudu, protože co mně se může stát, důchodci? Ještě aby někde popotahovali studenty.
výpověď Jindřicha Frühaufa u Obvodního soudu pro Prahu 2

„Vypovídali i tři svědci, kteří tehdy s Frühaufem na akci byli. Shodli se, že neviděli, že by vejce házel a ostatně, že by ani nemohl, protože měl v té době ruku v ortéze. Také řekli, že stáli asi 60 metrů od pódia,“ uvedla od soudu redaktorka ČT Klára Bazalová.

obrázek
Zdroj: ČT24

Frühauf, který se v hlavním líčení hájil sám, tvrdil, že účast na shromáždění předem neplánoval. Byl s přáteli na obědě v restauraci poblíž vyšehradského nádraží, odkud se řada hostů vydala právě k slavnostnímu odhalení desky.

Dvě Frühaufovy známé z Německa projevily přání vidět prezidenta Joachima Gaucka, který se akce také účastnil. Proto na místo konání nakonec vyrazila i Frühaufova skupinka, přičemž jedna z Němek si z auta vzala vuvuzelu v německých národních barvách, aby s ní Gaucka pozdravila.

Frühauf připouští, že na vuvuzelu troubil. Rozčílilo ho mimo jiné to, že Zeman v projevu „dehonestoval 17. listopad 1989, znevažoval a zlehčoval podíl studentů“. Předměty ale podle něj házeli jiní. „To byly stovky vajec, červený karty, ruce nahoře, do toho se vykřikovaly hesla Miloše do koše, Dost bylo Zemana,“ popsal.

Podívejte se, jak pracovala ochranka na Albertově (zdroj: ČT24)

Policisté po akci konstatovali, že vrhači spáchali maximálně přestupky proti občanskému soužití. Úředníci městské části pak rozhodli, že házení nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila.

Policie nakonec začala skutky na pokyn státního zastupitelství vyšetřovat jako trestné činy. Obvinila dva lidi, k soudu dospělo počínání jen jednoho z nich. Soudce Frühaufovo chování původně vyhodnotil jako přestupek, státní zástupkyně Táňa Dočekalová však proti tomu úspěšně podala stížnost