Soud odmítl další žalobu kvůli blokaci dezinformačních webů

Městský soud v Praze odmítl správní žalobu na ministerstvo obrany kvůli několikaměsíční blokaci osmi dezinformačních webů po loňském vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. České televizi informaci potvrdil mluvčí soudu Adam Wenig. Žalobu podaly nezisková organizace Otevřená společnost a Institute H21, podle nichž byl postup státu nezákonný. Organizace se nyní chtějí se stížností obrátit na Nejvyšší správní soud.

„Soud odmítl žalobu, neboť nebyly splněny podmínky řízení,“ sdělil ČT mluvčí Wenig s odkazem na příslušný paragraf soudního řádu správního.

Hlavním bodem žaloby obou organizací byl dopis vládní organizace Národního centra kybernetických operací (NCKO) z 25. února loňského roku. Dopis byl adresovaný mimo jiné spolku CZ.NIC a telefonním operátorům. Formulace v dopise podle žalobců nešly interpretovat jinak než jako závazný faktický pokyn ze strany státní moci k blokaci několika dezinformačních webů kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Soud ale dospěl k opačnému závěru.

„Soud dospěl na rozdíl od žalobců k závěru, že dopis není pokynem k blokaci webů a NCKO v něm adresátům nic autoritativně nepřikazuje. Jedná se jen o nezávaznou žádost či doporučení, které se někteří z adresátů rozhodli dobrovolně vyslyšet,“ vysvětlil mluvčí. Samotnou blokací webů se tak soud nezabýval.

Kasační stížnost

Otevřená společnost a Institute H21 se hodlají proti rozhodnutí soudu bránit. „Argumentaci soudu, že nejde o zásah státu, nepovažujeme za přesvědčivou. Proti rozhodnutí městského soudu proto podáme kasační stížnost, a pokud to bude nutné, i stížnost ústavní,“ uvedly organizace ve společném prohlášení.

Organizace, které v případu figurují jako žalobci, i tak považují rozhodnutí pražského městského soudu za částečný úspěch. Podle nich lze z usnesení vyvodit, že blokace webů je významný zásah do svobody projevu a práva na informace. „A to jak obecně, tak také přímo do svobody a práva žalobců, kterých se blokace dotkla ,pouze‘ jako případných příjemců blokovaných informací,“ píší v tiskové zprávě. Úspěchem je podle nich i to, že soud označil dopis NCKO jako nezávazný.

Za problematické ale považují, že z formulace dopisu podle nich nebylo adresátům jasné, že se nejedná o závazný pokyn k blokaci webů. „Nepovažujeme za slučitelné s principem právního státu, že by otázka, zda jde, či nejde o zásah státu, závisela výhradně na rafinovanosti formulace výzvy státu,“ uvedly. 

Kvůli blokaci dezinformačních webů se na soudy již dříve obrátil také muž z Prahy. Stejně jako neziskové organizace podal žalobu na ochranu před nezákonným zásahem. Směřovala proti vládě, ministerstvu obrany, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Bezpečnostní informační službě. I tu ale pražský městský soud odmítl. Muž následně neuspěl ani u Nejvyššího správního soudu.

Blokace na čtvrt roku

Vláda loni 25. února, den po zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, schválila usnesení, které se týkalo hybridního působení proti zájmům Česka.

„Vláda vyzývá všechny relevantní subjekty k přijetí potřebných opatření vedoucích k zamezení šíření nepravdivých a zavádějících informací v kybernetickém prostoru, které slouží k manipulování obyvatelstva České republiky směrem k ospravedlnění a schvalování aktuální ruské vojenské agrese vůči Ukrajině,“ stálo v usnesení.

Sdružení CZ.NIC zablokovalo v ten samý den weby Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz. V květnu pak sdružení většinu webů zase odblokovalo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK, ale pouze názorem francouzského eurokomisaře. Pro Česko podle něj nemá žádný závazný účinek.
09:23AktualizovánoPrávě teď

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 3 mminutami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
14:32Aktualizovánopřed 28 mminutami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 1 hhodinou

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 3 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 5 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 7 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 9 hhodinami
Načítání...