Soud dal Dohnalovi ve sporu se sněmovnou za pravdu

Praha - Městský soud v Praze vyhověl žalobě Bývalého šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Františka Dohnala, který se domáhal ochrany před nečinností Poslanecké sněmovny. Poslanci doposud nerozhodli o Dohnalově odvolání proti padesátitisícové pokutě, kterou ho potrestali za neposkytnutí součinnosti při kontrole NKÚ. Soud zákonodárnému orgánu uložil, aby řízení uzavřel do 30 dnů od nabytí právní moci dnešního rozsudku. Sněmovna také musí zaplatit náklady řízení ve výši přibližně 12 tisíc korun.

Kontrolní výbor sněmovny uložil Dohnalovi v roce 2010 pokutu 50 tisíc korun, protože mu odmítl vydat podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Dohnal se proti rozhodnutí odvolal, což ale sněmovna zamítla. Tehdejší prezident NKÚ se proto obrátil na soud, který mu loni v listopadu vyhověl, rozhodnutí o odvolání zrušil a věc poslancům vrátil k novému projednání.

Sněmovna však nestihla rozhodnout v zákonné třicetidenní lhůtě, a proto na ni Dohnal podal žalobu. „Pokud sněmovna nekonala ve stanovené lhůtě, tak je to bohužel chyba sněmovny, správní řád platí pro všechny,“ podotkla Zdeňka Horníková (ODS), místopředsedkyně kontrolního výboru.

Právní zástupce sněmovny Marek Nespala nyní před soudem argumentoval vypršením mandátu členů sněmovní komise. „Je to delikátní, až ústavněprávní otázka. Jednotlivým poslancům, kteří tvořili kontrolní výbor a kteří dospěli k rozhodnutí o pokutě, skončilo v červnu 2010 volební období, a nemohou tak v tomto řízení pokračovat. Neexistuje tedy orgán, který by ve věci mohl znovu rozhodnout,“ prohlásil.

Dohnalův advokát Václav Vlk ale takový postoj odmítl. Sněmovna podle něj vystupuje jako
správní orgán. „Správní orgány rozhodují na základě zákona a na jejich vnitřním obsazení nezáleží. Fungují dále, i pokud mají jiné složení. To musí platit i pro Poslaneckou sněmovnu, jinak bychom se dostali do situace 'po nás potopa',“ prohlásil. Soud se s jeho názorem následně ztotožnil.

Soudce
Zdroj: ČT24

Předsedkyně senátu Jana Brothánková: „Poslanecká sněmovna musí ve věci rozhodnout. Uložili jsme jí to nikoliv jako zákonodárnému orgánu, ale jako orgánu správnímu. Není rozhodné, zda je orgán jinak obsazen, protože jeho pravomoc rozhodovat trvá. Proto nám nezbylo nic jiného než žalobě vyhovět.“

Poslanci by se mohli Dohnalovým případem zabývat ještě tento týden. „Kontrolní výbor zasedá ve čtvrtek, zřejmě se o té věci budeme bavit, ale nemůžu předjímat, jestli zaujme nějaké stanovisko, já si myslím, že k tomu není důvod,“ konstatoval poslanec za ČSSD a člen kontrolního výboru Roman Sklenák.

Kauza Františka Dohnala pokračuje (zdroj: ČT24)

Za opakovanou neochotu vydat materiály byl Dohnal potrestán i soudy, a to osmiměsíčním trestem vězení podmíněně odloženým na zkušební dobu 18 měsíců. Kvůli pravomocnému verdiktu musel odejít z čela úřadu. Tím, že s poslanci odmítl spolupracovat, poškodil podle soudů právo ČR na kontrolu hospodaření s majetkem státu, a zneužil tak pravomoc úřední osoby. Někdejší prezident NKÚ však trvá na své nevině s odůvodněním, že prověrka by narušila nezávislost úřadu.

Vydáno pod