Sobotka chce pro horníky z Mostecka tisíce od státu. Babiš ale odmítá podporovat Tykače

Vláda se na konci července vrátí k projednávání kompenzací pro propouštěné horníky z Mostecka. Při návštěvě Ústeckého kraje to slíbil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mostecko v květnu na popud hnutí ANO z návrhu vypadlo. Příspěvek získali jen propuštění zaměstnanci OKD. Šéf ANO Andrej Babiš už ale vzkázal, že s rozšířením kompenzace na Mostecko nesouhlasí. Daňoví poplatníci by podle něj neměli podporovat firmy miliardáře Pavla Tykače.

Vláda v květnu schválila příspěvek pro propuštěné zaměstnance OKD. Dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Z původního návrhu ale vypadli mostečtí horníci, kteří to považují za nespravedlivé. Na jejich stranu se postavili i někteří krajští politici a také ČSSD.

Sobotka v úterý po jednání s horníky v Jirkově na Chomutovsku uvedl, že se vláda k příspěvku pro horníky z Mostecka vrátí na konci měsíce. 25. července návrh nejprve projedná tripartita, 27. července by se pak celá věc měla dostat na jednání vlády. 

Z původního návrhu vypadlo Mostecko na základě požadavku hnutí ANO. Premiér věří, že vláda kompenzace nakonec schválí. Příspěvek by se měl dotknout těch, kteří přijdou o práci v důsledku útlumu těžby na dole ČSA.  

4 minuty
Vláda bude znovu řešit kompenzace pro horníky z Mostecka
Zdroj: ČT24

Podle premiéra je finanční příspěvek logickým krokem poté, co vláda loni rozhodla o neprolomení těžebních limitů na dole ČSA. Kompenzace by se podle dřívějšího vyjádření mluvčí Severní energetické Gabriely Sáričkové Benešové mohla týkat asi 1900 lidí.

Severní energetickou ovládá Pavel Tykač. Babiš proto pomoc státu odmítá. „Nevidím důvod, proč bychom měli podporovat firmy Tykače, které sídlí na Kypru, vydělávají miliardy. Když byl problém v Sokolovské uhelné u (Františka) Štěpánka, tak ten, když propustil horníky, se o ně postaral, dal jim odstupné, našel novou práci,“ vzkázal z Bruselu. Zopakoval, že nelze argumentovat situací v OKD, která je výsledkem špatných rozhodnutí minulosti.

Nevidím důvod, proč by daňoví poplatníci měli platit soukromé firmě, která vydělává miliardy, odstupné pro její zaměstnance.
Andrej Babiš
premiér, předseda hnutí ANO

Horníci z hlubinných dolů půjdou do důchodu v 56 letech

Horníci z hlubinných dolů budou od října odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech. Nová pravidla podepsal minulý měsíc prezident Miloš Zeman.

Po jednání se zástupci Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) v úterý Zeman dodal, že na jiné typy dolů by se pravidlo rozšiřovat nemělo. „Jinak bychom otevírali Pandořinu skříňku. Pak by to chtěli i horníci v povrchových dolech, pak by to chtěli pracovníci v hutích, a na to už státní rozpočet nemá peníze,“ uvedl.  

Zeman horníky kritizoval za malou důraznost

Zeman se vyjádřil i k situaci v OKD. Poznamenal, že by si přál, aby odboráři měli při řešení potíží firmy hlasité slovo. Podle předsedy OS PHGN Jana Sábela je Zeman „docela tvrdě zkritizoval“ za malou důraznost a za to, že nepodali trestní oznámení na Zdeňka Bakalu, který do letošního února spoluvlastnil společnost NWR, majitele OKD. Sábel se brání, že jednali s podnikateli, kteří na Bakalu „pravděpodobně“ trestní oznámení podali.

OKD se dostala do problémů kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. V květnu na sebe sama podala insolvenční návrh, v němž uvedla, že nejméně 650 věřitelům dluží přes 17 miliard. Věřitelé budou o budoucnosti firmy rozhodovat na schůzi v srpnu.

obrázek
Zdroj: ČT24

V dolech, kde nyní i s dodavatelskými firmami pracuje zhruba 12 tisíc lidí, se dál těží uhlí. Problémy řeší i vláda, která se zabývá tím, zda a kolik peněz stát firmě půjčí, aby měla na provoz. OKD se totiž potýká s nedostatkem finanční hotovosti.

V pondělí jednala vláda o OKD s vedením těžební firmy a se zástupci odborů a zaměstnavatelů. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) dospěl Babiš k názoru, že je v srpnu třeba dát OKD peníze na červencové výplaty. Už v pátek Babiš také řekl, že by stát mohl firmě poskytnout finanční pomoc při případné reorganizaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 25 mminutami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 40 mminutami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 2 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 4 hhodinami
Načítání...