Češi jí trojnásobně větší množství soli, než je doporučené. Nadměrnou konzumací soli se v úterý zabývají odborníci v pražském Lékařském domě. Vede totiž ke značným zdravotním problémům, které můžou skončit infarktem nebo mrtvicí. Odvyknout si od soli přitom není těžké, tvrdí primář pediatrického oddělení Nemocnice Na Bulovce Ivan Peychl, který byl hostem Studia 6.
Snížení spotřeby soli je snadné. Musíme ale začít už při nákupu, radí expert
„Staletí jsou lidé zvyklí na slanou chuť, považujeme ji za pozitivní a správnou,“ vysvětluje Peychl důvod nadužívání jednoho z nejrozšířenějších ochucovadel. „Odvyknout si od slané chuti je docela snadné. Je to spíš zvyk než návyk či závislost,“ dodává.
Podle něj není problémem jen dosolování, ale především velké množství soli, které najdeme už v polotovarech. Je tak nutné, abychom se při výběru potravin dívali na etikety a přemýšleli o tom, co kupujeme. „Z podobných potravin budeme vybírat tu, která obsahuje soli méně,“ radí odborník.
Zodpovědnost mají i výrobci
Na snižování spotřeby soli se ale musí podle Peychla podílet i samotní výrobci. „Cílem je připodobnit se zemím, které jsou o krok dál. Jsou úspěšnější v tom, aby se společnost dohodla, že firmy budou vyrábět potraviny jinak a že se k populaci dostane informace, že nadměrné solení je škodlivé,“ uvedl primář.
Potraviny, které nejčastěji stojí za nadměrnou konzumací soli, jsou podle Peychla uzeniny, pečivo a sýry. „Není to proto, že by v nich koncentrace soli byla nejvyšší, i když je podstatná, ale proto, že jich jíme hodně,“ vysvětluje.
Přílišná konzumace soli vede k různým zdravotním komplikacím. Podle Peychla to může být například jeden z faktorů, který vede ke zvyšování krevního tlaku. „Po mnoha letech, kdy člověk na sobě nic špatného necítí, tak se nakonec dostaví důsledky poškození cév. To se nejznáměji projeví infarktem myokardu nebo mrtvicí,“ varuje lékař.