Od začátku měsíce přibývá podvodů, jejichž strůjci se vydávají za finanční správu. Cílí na lidi, kteří si chtějí vyzvednout přeplatek na dani – ten přitom chodí automaticky – a kradou citlivé údaje k bankovním účtům.
Slibují přeplatek na dani, přitom podvodníci lidem kradou citlivé údaje
„Přeplatkový“ podvod je aktuálně poměrně rozšířený. „Určitě jsou to stovky případů. Ono se to i nabízí, protože podvodníci v tomto případě využívají konce zúčtovacího daňového období,“ konstatuje mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.
Podvod začíná obdržením esemesky s odkazem. Když ho lidé otevřou, dostanou se na falešný portál Moje daně. „(Podvodníci) využívají velmi propracované logo, správné fonty i barvy finanční správy. Jediné, co vás může upozornit, je, že v tom prvním prokliku vás my neinformujeme rovnou, že máte přeplatek na dani,“ podotýká mluvčí Generálního finančního ředitelství Tomáš Weiss.
Po zadání bankovních údajů na falešné stránce získají podvodníci přístup k účtu oběti. Úřad proto radí na žádné odkazy, které přijdou esemeskou nebo e-mailem, neklikat. „Když podáte daňové přiznání, tak tam automaticky podepisujete, že žádáte o případný přeplatek a nemusíte už pro to nic činit,“ dodává Weiss.
Na novou vlnu podvodů reaguje i policejní prezidium, které připravilo informační spot. V něm mimo jiné upozorňuje, že finanční úřad takto po lidech údaje nežádá, a zdůrazňuje i fakt, že případný přeplatek na dani přijde na účet sám.
Když lidé nevěří ani policistům
Trestných činů v on-line prostředí přibývá. Pachatelé kombinují různé formy podvodů. Často se vydávají za falešného bankéře, s obětí telefonují i hodiny a někdy ji zmanipulují natolik, že nevěří ani skutečným policistům, jak ukázal případ z loňského září.
Tehdy podvodníci třiašedesátiletému muži namluvili, že jeho účet je v ohrožení a peníze má převést jinam. Proto je desítky minut strkal do bitcoinmatu. „Podvodníci ho měli stále na telefonu a pořád mu říkali, ať nám nevěří, že jsme falešní policisté,“ popsal jeden ze zasahujících strážců zákona Daniel Kocian.
„Oběti těchto trestných činů, zejména různých on-line podvodů, jsou různého věku i vzdělání. A nesouvisí to rozhodně s jejich inteligencí,“ uzavírá mluvčí Vinčálek.
I proto vyrábí policie vlastní informační videa, vybudovala síť preventistů a spolupracuje třeba i s youtubery. Podvodníci totiž neustále přicházejí s novými metodami, jak člověka obrat o peníze.