Sběrné dvory, které v posledních dnech přestaly odebírat od občanů vysloužilé výrobky značky Samsung, je začnou znovu vybírat. Zpětný odběr zůstane pro občany bez problémů. Na jednání na ministerstvu životního prostředí se na tom shodli zástupci všech zainteresovaných stran. Problémy s výkupem nastaly poté, co Asekol přestal od 1. srpna sbírat ze sběrných dvorů dotyčné výrobky kvůli ukončení smlouvy. Samsung přešel od začátku letošního roku ke kolektivnímu systému REMA, který má korejské firmě zajišťovat sběr a svoz použitých elektrozařízení.
Sběrné dvory budou znovu odebírat vysloužilé výrobky Samsungu
„Vzniklá situace na sběrných dvorech je pro nás neakceptovatelná,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) důvod schůzky. Zpětný odběr výrobků Samsung zůstane pro občany bez problémů, kolektivní systémy to podle resortu slíbily jak ministerstvu, tak obcím.
„Občané si za likvidaci a recyklaci každého elektro výrobku platí už při jeho nákupu. Proto je pro nás nepřijatelné, aby nemohli odložit tyto výrobky na sběrných dvorech provozovaných obcemi, popřípadě dalších místech k tomu určených nebo se vůbec museli zabývat tím, o jakou značku jde a kam s ní,“ uvedla ministrova náměstkyně Berenika Peštová.
Odpovědnost za likvidaci elektrozařízení uvedeného na trh mají jeho výrobci a dovozci. Svou odpovědnost přenášejí v naprosté většině na kolektivní systémy, ve kterých se sdružují, a které za ně organizují sběr a svoz vysloužilého elektrozařízení.
„REMA na jednání slíbila, že ze všech obecních sběrných dvorů značku Samsung bude bez problémů odvážet, a to i bez smlouvy,“ uvedla po jednání výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková. Uvedla, že obce budou situaci nadále monitorovat.
„REMA je připravena z každé obce odvážet veškeré televizory a monitory značky Samsung, a to i bez uzavřených smluv. Každá obec může zavolat na bezplatnou linku Chytré recyklace 800 976 679 a REMA to bez podmínek odveze,“ řekl předseda představenstva REMA David Beneš. Jednání se zúčastnili i zástupci společnosti Samsung, kolektivních systémů Elektrowin a Asekol a Sdružení místních samospráv.
Předseda představenstva Asekolu Jan Vrba před dvěma týdny ČTK zdůvodnil zastavení odběru výrobků Samsungu tím, že je půlroku sbírali na vlastní náklady kvůli možnému ekologickému dopadu na města a obce. „Dostali jsme se ale na tak vysoké množství odpadu, které už nejsme schopni financovat z našich zdrojů. V současnosti Samsung využívá služby jiného kolektivního systému, kterému hradí veškeré náklady na recyklaci,“ uvedl tehdy Vrba.
V ceně všech elektro spotřebičů je zahrnutý recyklační poplatek, který platí konečný spotřebitel. Výrobce elektra pak následně tento poplatek zašle kolektivnímu systému jako kompenzaci za náklady se sběrem jeho elektroodpadu. Televize a monitory patří k druhům odpadů s nejvyššími náklady na recyklaci.