Sazby hypoték v listopadu stouply k šesti procentům. Patří k nejvyšším za dvacet let

Události: Hypotéky nadále zdražují (zdroj: ČT24)

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v Česku v listopadu mírně vzrostla na 5,96 procenta z říjnových 5,86 procenta. Průměrná sazba patří k nejvyšším za dvacet let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,3 miliardy korun, meziměsíčně mírně více. Meziroční propad se prohloubil na 84 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Aktivita na hypotečním trhu zůstává citelně utlumená. Za celý letošní rok, tedy od ledna do listopadu, se propadla o 62 procent. „Hypoteční trh se zastavil, nic na tom nemění ani lehce zvýšená aktivita v listopadu, který býval vždy silným měsícem. Na malá prodejní čísla si budeme muset na nějaký čas zvyknout. Podobná situace jako nyní bude trvat minimálně celý příští rok,“ uvedl manažer hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v listopadu dosáhl 6,3 miliardy korun po říjnových 6,07 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil 1,03 miliardy korun. Objem i počet poskytnutých hypoték meziměsíčně mírně vzrostl o čtyři procenta. Zatímco v říjnu se poskytlo 2100 nových hypoték, v listopadu to bylo o osmdesát více. Průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v první polovině roku 2022 byl šest tisíc a loni 9500.

„Objem nově poskytnutých hypoték se pohybuje na nejslabší úrovni od začátku roku 2014. Přitom od té doby se průměrná velikost hypotéky vzhledem k růstu cen nemovitostí zdvojnásobila. V reálném vyjádření by tak byl propad ještě citelnější. Počet poskytnutých hypoték v posledních měsících je nejnižší za posledních zhruba dvacet let,“ upozornil hlavní ekonom asociace Jakub Seidler.

Průměrná hypotéka zůstala mírně pod 2,9 milionu

Další nárůst sazeb v listopadu je způsoben zejména tím, že většina sazeb u těchto hypoték byla bankami garantována v září a v říjnu, kdy byla cena zdrojů pro banky nejvyšší za posledních několik let. „Pokud ČNB v příštím týdnu nezvýší dvoutýdenní repo sazbu, očekáváme spíše stabilitu sazeb kolem šesti procent a v průběhu příštího roku by mohly i mírně klesat,“ dodal manažer pro hypotéky v Komerční bance Ondřej Šuchman.

Některé menší banky jsou již více ochotné o úrokové sazbě jednat, což v minulých měsících nebylo pravidlem, řekl manažer společnosti 4fin Jan Schwarzbach. Pokud bankovní rada potvrdí současné nastavení sazeb, očekává ještě větší otevřenost bank k individuálním slevám na úrokových sazbách hypoték. To může být zajímavé zejména v kombinaci s tím, že ačkoli ceny nemovitostí neklesají plošně všude, lze již nyní najít nemovitosti za zajímavé ceny, mnohdy se slevou okolo dvaceti procent proti loňskému roku, dodal.

Průměrná hypotéka v listopadu zůstala mírně pod 2,9 milionu korun, kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou hypotéku snížit. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu minulého roku, kdy činila 3,46 milionu korun. Od té doby postupně mírně klesá.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1500 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky o šest tisíc korun.

Načítání...