Rozdělení NCOZ je správné, řekl policejní prezident. Kriminalita s příchodem uprchlíků podle něj nestoupla

34 minut
Otázky Václava Moravce: Policejní prezident Martin Vondrášek
Zdroj: ČT24

Rozhodnutí rozdělit Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ) je správné, jsem schopen ho obhájit, řekl v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce policejní prezident Martin Vondrášek. Reagoval také na kritiku, zejména některých opozičních poslanců, že nyní není vhodný čas. Podle něj na tyto systémové změny, které by se měly dělat v klidu, optimální doba nebude nikdy. Zdůraznil také, že v souvislosti s uprchlickou krizí v Česku kriminalita nestoupla.

Pracovní skupina ve vedení policie pracovala na reorganizaci tři roky. Podle Vodráška to bylo správné. „Šlo o správné rozhodnutí policejního prezidenta Jana Švejdara,“ uvedl s tím, že za ty tři roky se odpracovala spousta práce.

Mimojiné se podle něj vyřešily některé další klíčové otázky. „Opouštíme myšlenku národního kriminálního úřadu jako střechy nad celorepublikovými útvary, protože jsme většinově ve shodě, že Česká republika nemá tuto tradici,“ uvedl mimo jiné s tím, že daleko efektivnější je mít agenturní útvary a ředitelé jsou plně zodpovědní za to, co útvary dělají.

Vondrášek v pátek oznámil, že dojde k rozdělení NCOZ, přičemž vznikne nový útvar, který se bude zabývat extremismem, terorismem a kybernetickým zločinem. Terorismus a kyberkriminalita dosud spadaly pod NCOZ. Centrála vznikla v roce 2016 sloučením útvarů proti korupci a proti organizovanému zločinu.

Na vyčlenění nového útvaru se pracovní skupina podle Vondráška většinově shodla. „Zároveň většinový názor je, že pokud na NCOZ zůstává finanční kriminalita, závažná hospodářská kriminalita a zločinecké struktury, tak to jsou tři sekce, které musí působit pod jednou střechou,“ podotkl.

Hrozba z kyberprostoru

Zmínil také, že skupina se shodla na tom, že největší rizika pocházejí z kyberprostředí. „Jednoznačně jsme došli k závěru, že pandemie a nyní válka to jen potvrzují, že největší riziko pro Českou republiku jsou teroristické a extremistické akce, které jsou zpravidla řízeny ze zahraničí, zpravidla jsou páchány elektronickou formou v on-line prostředí a to považujeme za naprosto zásadní pro vnitřní bezpečnost ČR,“ uvedl s tím, že okolní státy jdou podobnou cestou. 

NCOZ podle něj v roce 2016 vznikla proto, že bylo potřeba mít pod jednou střechou organizovaný zločin jako celek bez ohledu na to, zda jde o praní špinavých peněz či násilnou trestnou činnost. Svůj účel podle něj splnila.

Podotkl, že nynější změnu s jednotlivými sekcemi komunikoval. „Je to celkem riskantní rozhodnutí, ale méně špatné rozhodnutí než někoho násilím převádět nebo nechávat tam, kde si být nepřeje,“ podotkl s tím, že policisté si budou moci vybrat, zda chtějí zůstat pod NCOZ, nebo přejít do nového útvaru.

„Nechceme přijít ani o jednoho zkušeného kriminalistu, ani vyšetřovatele a dáváme na výběr,“ uvedl. „Pracovních pozic tam bude okolo 150 a očekáváme, že by přišlo asi 120 lidí,“ uvedl s tím, že důležité je, aby tam byli lidé, kteří budou motivovaní a aby byla centrála schopná přilákat zkušené policisty z krajů. Podotkl, že budování útvarů proběhne na podzim a fungovat má začít od Nového roku. „Ambice je mít v září ředitele a náměstky.“

Kriminalita kvůli uprchlíkům nestoupla

Vondrášek se rovněž ohradil proti některým tvrzením, že s příchodem ukrajinských uprchlíků do Česka vzrostla kriminalita.

„Pakliže mají cizinci dlouhodobě na svědomí kolem dvanácti procent trestných činů a občané Ukrajiny zhruba dvě a půl procenta, tak je potřeba sledovat tvrdá data v reálném čase a nedělat předčasné závěry,“ zdůraznil a dodal, že z některých mediálních zkratek je podle svých slov nešťastný. Zejména pak z tvrzení, že přišly statisíce uprchlíků, a tím pádem stoupne kriminalita. 

Podle něj je u většiny oznámení či tvrzení na sociálních sítích zjištěno, že se nezakládají na pravdě. „Ano, zjišťujeme, že lidé z Ukrajiny ve větší míře řídí pod vlivem alkoholu, zjišťujeme, že v komunitách mezi sebou si občas ti Ukrajinci vyřizují účty, či je v některých bytech hlučněji, než bývalo,“ uvedl s tím, že ale v žádném případě nemá příchod Ukrajinců zásadní dopad na bezpečnostní situaci v rámci České republiky ani na nárůst trestné činnosti. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.
před 55 mminutami

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 2 hhodinami

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 5 hhodinami

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 12 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 12 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 13 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 14 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 20 hhodinami
Načítání...