Řidičák pro cizince snadno, rychle a s nápovědou. Výnosný byznys za přihlížení ministerstva dál kvete

12 minut
Reportéři ČT: Řidičák snadno a rychle
Zdroj: ČT24

Ve svých zemích přišli o řidičský průkaz a cesta k jeho opětovnému získání by pro ně byla velmi složitá. Existuje však jednoduché a téměř stoprocentní řešení: přejet přes hranice do Česka, vyhledat správnou autoškolu, zaplatit a český řidičský průkaz mají v kapse. České ministerstvo dopravy o problému léta ví, ale byznys kvete dál, jak ukazuje skrytá kamera v reportáži Lukáše Landy v pořadu Reportéři ČT.

Zkušební komisař Pavel Horák dlouhodobě kritizuje nelegální obchod s českými řidičskými průkazy, které u nás získávají cizinci pomocí tlumočníků. Chtěl svá slova doložit, a tak v posledních letech opakovaně natočil na skrytou kameru, jak se v Teplicích podvádí při závěrečných zkouškách.

Podle něj jde o nelegální organizovaný byznys, který s sebou nese velká rizika na silnicích. „O řidičský průkaz ve své zemi přišli, protože spáchali těžký dopravní přestupek nebo někomu ublížili nebo měli alkohol, drogy nebo někoho zabili. A měli by velké problémy, aby řidičský průkaz mohli dostat nazpátek,“ je přesvědčen Horák. 

To potvrzuje i bývalý ředitel odboru agend řidičů na ministerstvu dopravy Karel Bezděkovský. „Pokud je někdo v Německu či Rakousku vyloučen z dopravy kvůli nadměrnému používání alkoholu nebo návykové látky, je cesta zpět přes dopravní psychologii velice náročná,“ říká. „Taky se mu to nemusí do konce života podařit,“ zdůrazňuje. 

Německý novinář Hans Jörg Schmidt souhlasí. Z této „cesty zpět“ mají Němci velký strach, navíc je drahá a může si vyžádat více pokusů, uvádí. 

  • Je to řidičský průkaz členské země EU, takže s ním může řídit v Evropské unii nebo i jinde. 

Bezbolestným řešením je tedy cesta do Česka, případně do dalších států EU s obdobnými službami. 

České ministerstvo dopravy uvádí, že celou „turistiku za řidičskými průkazy“ řešilo s německou stranou, která se o to zajímala. Udělalo pak prý několik opatření. „Pořád se najde spousta cizinců, kteří o to zájem mají. Není to tak, jako to bylo před těmi 8, 9, 10 roky, ale pořád jsou,“ komentuje reálný dopad opatření Horák. 

Bezděkovský se domnívá, že společenská nebezpečnost zde není o nic menší než u organizovaného zločinu. Poukazuje hlavně na fakt, že když se dostane zpět do provozu člověk, který neumí řídit, ohrožuje to životy lidí. Zmiňuje několik zahraničních agentur, které přímo nabízely výhodnou výuku a výcvik v Česku s garancí úspěchu („naše úspěšnost je 95 procent, tak se nebojte“).

Jak takové „zkoušky“ cizinců při získávání českých řidičských průkazů probíhají, ukazuje záznam ze skryté kamery. Tlumočník různými posunky prstů ukazuje, zda vybrat odpověď A, B či C. 

V Teplicích máme jednu autoškolu, která v jeden den nahlásila 240 cizinců k výuce a výcviku,  říká komisař Horák. Konkrétně jde o autoškolu Petrolex Trans, jejíž majitel Pavel Dudek je natočen i na skrytém záznamu. A to v době zkoušky, u které jeho zahraničním žákům tlumočník napovídá.

„Já za to nemůžu … To se musíte zeptat jeho, ne mě, “ odpovídá Dudek na otázky reportéra ČT, který se ptá na napovídání ze strany tlumočníka. Tlumočník Miroslav Blažek, který se opakovaně objevoval na záznamech natočených komisařem Horákem v letech 2011 až 2016, byl ochotný se na záznam podívat. Nejdříve svá znamení prsty „neviděl“,  později říkal: „Člověk si tam hraje s rukou“. 

  • Podle německých inzerátů, které jsou v současnosti k dohledání na internetu, se cena českého řidičského průkazu pohybuje kolem tří tisíc eur, tedy něco málo pod 80 tisíci korunami.

K úspěšnému získání českého řidičského průkazu je třeba také (ne)dohled zkušebního komisaře u zkoušky. 

V případě teplické zkušebny byl odpovědným komisařem zachyceným skrytou kamerou zkušební komisař Milan Menda. Dnes se o tom nechce bavit. Na otázku, zda věděl, že k tomu dochází, řekne „Nevěděl jsem nic“ a zavře za sebou dveře. 

Pokud komisař pojme podezření, že je průběh zkoušky nestandardní, může zkoušku zastavit, říká vedoucí odboru správních činností teplického magistrátu Karel Blaschke. „Pokud to neudělal a nevšiml si toho, tak je to chyba, a když si to všimnul a neudělal to, tak je to chyba o to větší,“ dodává. 

Proč to nejde tak dlouho vyřešit?

Řešením by bylo, kdyby byly ty testy přímo v cizím jazyce, řekl dopravní expert Roman Budský. Tedy konkrétně pro Českou republiku například v angličtině, němčině, ruštině a vietnamštině. „To jsou jazyky, které by mohly být už přímo ve formě testu. Odpadly by tam všechny tyhle problémy,“  domnívá se Budský. 

Jenže současný stav trvá podle Horáka možná až třináct let. 

Proč už dávno testy nefungují v různých jazycích vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold jejich náročností. Nyní se podle něj chystá nová řada otázek do e-testů, až bude hotová, budou zadány překlady. „Odhadem během příštího roku by měly být e-testy v některých jazycích,“ dodává. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Neortodoxní, ale potřebné, říká o využití zmrazených aktiv Hulicius. Koten vidí rizika

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek se šéfkou Ursulou von der Leyenovou hovořil o přípravách klíčového summitu, který se uskuteční za týden. Má rozhodnout mimo jiné o financování Ukrajiny pomocí půjčky ze zmrazených ruských aktiv. Babiš si zatím není jistý, jestli by se Česko mělo podílet na finančních zárukách. Poslanec Radek Koten (SPD) v Událostech, komentářích uvedl, že takový krok by mohl negativně ovlivnit finance eurozóny a destabilizovat finanční trh. Podle náměstka ministra zahraničí v demisi Eduarda Huliciuse (KDU-ČSL) jde o „neortodoxní“ nástroj, který je ovšem potřeba. Hosté v debatě moderované Martinem Řezníčkem probrali také jednání o příměří v ruské válce na Ukrajině a výdaje na obranu.
před 17 mminutami

Poptávka po dobrovolnících v nemocnicích čím dál víc roste

Nemocnice mají stále větší zájem o dobrovolníky. V Česku jich jsou skoro čtyři tisíce. Poskytují podporu především pacientům s vážnými diagnózami. Jde o důležitou psychologickou pomoc zvlášť v čase adventu, kdy na léčené lidi doléhá samota. Dobrovolníci jim věnují pozornost a podle primářky oddělení dlouhodobé lůžkové péče v mělnické nemocnici Ireny Závadové přispívají k uzdravení. I proto ministerstvo zdravotnictví podporuje podobné programy. V posledních letech počet pomáhajících mírně roste, ale stále nedosahuje množství z roku 2018, kdy jich bylo přes 5,5 tisíce.
před 2 hhodinami

Objem hypoték v listopadu klesl

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v listopadu hypotéky za 37,1 miliardy korun, což je proti říjnu pokles o čtyři procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly podobně na 28,1 miliardy korun. Průměrné úrokové sazby nových úvěrů zůstaly na říjnových 4,48 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 3 hhodinami

Čeští zbrojaři mají za sebou úspěšný rok

Řada firem českého obranného a bezpečnostního průmyslu letos pravděpodobně dosáhne svých nejlepších výsledků ve výrobě i tržbách. Pomáhá jim válka na Ukrajině a rostoucí obranné výdaje států. Už nyní řada společností produkuje na hraně kapacit, přestože je v uplynulých letech navyšovaly.
před 4 hhodinami

Agrofert se podle soudu nemohl ucházet o veřejné zakázky, když byl Babiš premiérem

Střet zájmů Andreje Babiše (ANO) v době jeho prvního premiérského působení znemožňoval firmám z koncernu Agrofert nejenom přijímat dotace, ale také ucházet se o zakázky malého rozsahu z veřejných zdrojů. Plyne to z rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Babiš se v Bruselu setkal s von der Leyenovou, řešili i Ukrajinu

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) přijel do Bruselu na své první setkání s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou od svého současného jmenování do funkce. Šéfka EK ocenila Babišovu podporu posilování konkurenceschopnosti Evropy. Schůzku označila za dobrou a uvedla, že diskutovali také o posilování Kyjeva na cestě k míru v rusko-ukrajinské válce. O produktivní schůzce hovořil i předseda unijních summitů António Costa.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Vojenská policie zasahuje kvůli sbírce na drony v projektu Nemesis

Vojenská policie zasahovala ohledně sbírky na drony v projektu Nemesis. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala to potvrdil a uvedl, že trestní věc se nachází teprve ve stadiu prověřování a že policie nezahájila žádné stíhání. Sbírku na drony organizuje spolek Skupina D, jehož čestným předsedou je náčelník generálního štábu Karel Řehka. K zakladatelům spolku patří herec Ondřej Vetchý, bezpečnostní analytik Milan Mikulecký a podnikatel a investor Jan Veverka.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Menší porodnice se přetahují o rodičky ve snaze zachránit provoz

Některé menší porodnice se snaží zaujmout a přitáhnout budoucí matky právě k sobě. Tím by přibrzdily pokles počtu „svých“ novorozenců a udržely si šance na zachování provozu. Zkoušejí to i v Českém Krumlově, kde počet narozených dětí za poslední čtyři roky klesl o třetinu. Nemocnice proto nyní lákala budoucí rodičky prohlídkou všech prostor porodnice, včetně novorozeneckého koutku. V Česku skončily porodnice ve Stodu (2023), v Ivančicích (2024) a Prachaticích (2025). S koncem roku přibude na seznam i ta v Rychnově nad Kněžnou.
před 13 hhodinami
Načítání...