Němci si za úplatek tři tisíce eur kupovali v Česku řidičské průkazy

Policie v Karlovarském kraji odhalila skupinu, která zprostředkovávala získání českých řidičáků německým řidičům, kteří o něj přišli především za jízdu v opilosti nebo pod vlivem drog. Zatím bylo prokázáno 79 takových případů. Policisté zadrželi jednatele německé autoškoly a dvě soudní tlumočnice, sdělila krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Ilustrační snímek
Zdroj: ČTK/Fotobanka ČTK Autor: René Fluger

Vše se odehrávalo tak, že lidé, kteří v Německu přišli o řidičské průkazy kvůli jízdě pod vlivem alkoholu nebo drog, zaplatili v Česku 3000 eur na úplatcích. Vyhnuli se tak složité proceduře a psychotestům v Německu a za tyto peníze pak ani v Česku nemuseli absolvovat povinnou výuku a výcvik. Pouze závěrečné testy, při kterých jim ale radily tlumočnice. 

Takto získané české průkazy pak mohli Němci bez omezení používat v běžném provozu v celé Evropské unii.

Může jít až o 200 případů

Na rozkrývání korupce spolupracovali kriminalisté z Krajského ředitelství hospodářské kriminálky v Karlových Varech s kolegy v SRN déle než rok. „Zatím je prokázáno 79 takto získaných řidičských průkazů za úplatu více než pět milionů korun,“ uvedla Böhmová.

Jak ale doplnila, může být až 200 takto vydaných řidičských průkazů, které mohou občané Německa bez omezení používat v silničním provozu.

Řidiči byli z Bádenska-Württemberska

V současné době se konají výslechy a domovní prohlídky v Česku i v Německu. Čeští kriminalisté na případu od počátku spolupracují s kolegy z kriminální policie v Bavorsku, konkrétně v oblasti Horní Franky, a ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Dále i s odborníky z Ministerstva dopravy ČR.

Jak policejní mluvčí dodala, při objasňování této sofistikované trestné činnosti bylo nutno využít mnoho oprávnění, která policistům dává trestní řád České republiky.