Reportérka ČT Dobiášová v Jihlavě zvítězila s reportáží Obchod s nadějí

Reportérka České televize Markéta Dobiášová získala na jihlavském festivalu dokumentárních filmů cenu Respektu za investigativní reportáž Obchod s nadějí. Dobiášová v ní rozkrývá kauzu experimentální léčby kmenovými buňkami, za kterou si česká renomovaná lékařka Eva Syková nechávala od svých pacientů trpících ALS platit desetitisíce. Účinnost metody přitom stále není prokázána.

„Cenu Respektu za nejlepší televizní, video či on-line reportáž udělujeme reportérce České televize Markétě Dobiášové za důkladnou investigativní práci v profesně i lidsky složité kauze. Za společenský dopad, jejž výsledek její práce přinesl,“ shodla se porota, kterou tvořili redaktoři týdeníku Respekt.

Markéta Dobiášová poděkovala těm, kteří se nebáli a promluvili, tedy všem nemocným a jejich rodinám. „Velké díky patří i kolegům z pořadu Reportéři ČT,“ vzkázala.

„Byla to mimořádně složitá, riskantní a nakonec velmi úspěšná práce o vlivné profesorce Sykové a jejích neetických praktikách při ,léčbě‘ kmenovými buňkami. Markéta dostala festivalovou cenu už podruhé,“ uvedl dramaturg a moderátor pořadu Reportéři ČT Marek Wollner.

27 minut
Reportéři ČT: Obchod s nadějí
Zdroj: ČT24

Amyotrofická laterální skleróza (známá pod zkratkou ALS) je nevyléčitelné onemocnění, při kterém pacientům ochabuje svalstvo. Do pěti let od propuknutí ALS nemocní lidé obvykle umírají.

O zmírnění průběhu nemoci se pokouší klinická studie čili novátorský výzkum aplikovaný přímo na pacienty, kteří jsou ochotní vyzkoušet i nové postupy. V motolské nemocnici ho provádí Ústav experimentální medicíny Akademie věd, který vedla vědkyně a lékařka Eva Syková.

Jak zjistila reportérka ČT Dobiášová, vědecký tým Sykové si ovšem nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150 tisíc korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná. 

28 minut
Reportéři ČT: Etické rozpory v české léčbě ALS (listopad 2015)
Zdroj: ČT24

V pořadí už 20. ročník jihlavského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů se koná od 25. do 30. října. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Energoaqua dostala pokutu pět milionů korun v kauze otravy Bečvy

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila rožnovské společnosti Energoaqua v přestupkovém řízení v kauze otravy řeky Bečvy pokutu pět milionů korun kvůli vypouštění odpadních vod. Podle inspektorů spáchala firma přestupek proti vodnímu zákonu. Odpadní vody vypouštěla v rozporu s povolením, uvedla ČIŽP. Firma s rozhodnutím nesouhlasí a podala proti němu odvolání k ministerstvu životního prostředí. Rozhodnutí tak zatím není pravomocné.
15:24Aktualizovánopřed 28 mminutami

SledujteBabiš uvádí ministry do úřadů

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvádí do úřadů nově jmenované ministry. Do funkcí je v pondělí ráno na Pražském hradě jmenoval prezident Petr Pavel. Dle harmonogramu by měli být všichni ministři do úřadů uvedeni již během pondělí, poslední pozdě odpoledne.
11:14Aktualizovánopřed 29 mminutami

Aktivisté vyvěsili transparent na budovu MŽP

Několik členů Greenpeace vylezlo na budovu ministerstva životního prostředí (MŽP) a rozvinulo transparent s nápisem Braňme přírodu. Protestovali tak proti tomu, že řízením ministerstva životního prostředí je od pondělí pověřen předseda Motoristů Petr Macinka. Na místě zasahuje policie.
10:55Aktualizovánopřed 51 mminutami

Pomoc Ukrajině oslabí, píší v zahraničí o nové vládě

V Česku nově povládne koalice populistických a krajně pravicových či protiunijních stran, píší světové tiskové agentury a některá evropská média po jmenování ministrů kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Zmiňují mimo jiné ohrožení pomoci Ukrajině nebo čínskou zkušenost nového ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD).
před 1 hhodinou

K soudu míří kvůli první odhalené varně klefedronu osm lidí

Ostravský státní zástupce obžaloval skupinu osmi lidí, kteří údajně provozovali první nalezenou varnu drogy klefedron v Česku. Jednotlivým obviněným hrozí pět až patnáct let vězení. České televizi to sdělil ostravský krajský státní zástupce Libor Malý. Celníci odhalili varnu klefedronu letos v dubnu na Ostravsku. Při razii zajistili 953 kilogramů nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou.
před 2 hhodinami

Budeme transparentní a slušní, slíbil Babiš po prvním zasedání vlády

V pondělí jmenovaná vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) ve Strakově akademii absolvovala první, převážně koordinační jednání. Kabinet na něm jmenoval vedoucí úřadu vlády Tünde Barthu. Tiskovou mluvčí určil Karlu Mráčkovou. Zasedat bude vláda vždy v pondělí, oznámil Babiš.
09:36Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Prezident jmenoval vládu Andreje Babiše

Prezident Petr Pavel v pondělí v devět hodin ráno jmenoval v navrhovaném složení vládu Andreje Babiše (ANO). Ten předal hlavě státu nominace ministrů do vlády ANO, SPD a Motoristů po svém jmenování minulý týden. Ze zdravotních důvodů mezi nimi chybělo jméno poslance za Motoristy Filipa Turka. Pověření vést ministerstvo životního prostředí místo něj dostal předseda Motoristů a nově jmenovaný šéf diplomacie Petr Macinka.
06:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o nastupující vládě

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o nastupující vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) složené z ministrů ANO, SPD a Motoristů, a jejím pondělním jmenování prezidentem Petrem Pavlem. Probrali také možnost konání voleb na Ukrajině, o které v úterý hovořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Svůj komentář hosté přidali rovněž ke stavu levice v Česku. Debaty moderované Klárou Radilovou se zúčastnili komentátor z týdeníku Echo Daniel Kaiser, designérka Anna Marešová, herečka Barbora Štěpánová, novinář a komentátor Jindřich Šídlo a advokát Tomáš Sokol.
před 7 hhodinami
Načítání...