Reportéři ČT: Děti bojují s rakovinou, jejich rodiče s úřady a nedostatkem peněz

13 minut
Reportéři ČT: Dvojboj
Zdroj: ČT24

Rodiče, kteří se starají o děti nemocné rakovinou, musí řešit ještě složitý úkol – jak si zajistit dost peněz, když jim péče o dítě nedovoluje chodit do práce. V takových případech mají nárok na sociální dávky, především příspěvek na péči. Přesvědčit ale úřady, že dítě splňuje potřebná kritéria, bývá velmi obtížné. Někdy boj s byrokracií trvá tak dlouho, že dítě zemře dřív, než pomoc státu dorazí. Záchranou pro mnohé rodiny se staly neziskové organizace. Pro Reportéry ČT o tom natáčela Silvie Kleková.

Přijíždějí z Bruntálu, Karviné, Jihlavy i odjinud. Na dětské onkologii v Brně prožívají rodiny s nemocnými dětmi nejtěžší dny, týdny i měsíce života. „Léčíme se už od února a ještě do února budeme. On (syn, pozn. red.) nereagoval moc dobře na léčbu, takže spadl až do nejtěžší skupiny, kdy už mu hrozila transplantace kostní dřeně. Naštěstí potom nějaká léčba zabrala,“ popsala příběh svého syna Michaela Schmeisterová.

Rakovinou onemocněl také Vítek Šosták. „Jste uzavřeni ve špitále a doma. Málokdy můžete jít ven, jen když to zdravotní stav dítěte dovolí,“ popsala jeho matka Stanislava.

Syn Renaty Swaczinové má za sebou 36 zákroků v narkóze. „Musela jsem přestat chodit do práce,“ řekla.

Problémy zažívala také sociální koordinátorka z Nadačního fondu dětské onkologie Krtek Kateřina Nazarej: „Když jsem se v roce 2010 léčila se svým synem, musela jsem si doslova sehnat neschopenku, abych mohla se synem zůstat během celé jeho léčby. Ani ve snu mě nenapadlo, že o jedenáct let později to bude fungovat úplně stejně.“

O rozhovor Reportéři ČT požádali ministryni práce a sociálních věcí v demisi Janu Maláčovou (ČSSD). Z resortu ale oznámili, že se možná vyjádří spíš někdo z náměstků. Nakonec poslali pouze písemné vyjádření. „Ministerstvo práce a sociálních věcí si je vědomo nelehké situace osob s onkologickým onemocněním a situaci průběžně monitoruje,“ stojí v něm.

Ubytování blízko nemocnice

Úředníci popisují jednotlivé možnosti podpory od státu, jenže do těchto kolonek se rodiny s nemocnými dětmi často nevejdou. „Onkologická léčba je absolutně nevyzpytatelná, nikdo nedokáže říct, jak bude probíhat. Děti jsou dva dny v nemocnici, tři dny doma,“ uvedla Nazarej.

Rodiče malých pacientů potřebují například kvůli léčbě bydlet blízko nemocnice – často dlouhé týdny. „Poskytujeme všem rodinám bezplatně ubytování v rámci areálu dětské nemocnice. Také starším dětem, které musí na ozařování,“ sdělila Nazarej.

„Medicínsky se nám daří poskytovat naprosto špičkovou péči. Před lety nám přežívalo asi patnáct procent dětí, dnes se blížíme devadesáti procentům. A na druhé straně se rodiny dostávají do obrovských existenčních problémů, ocitají se v jakémsi sociálním vzduchoprázdnu,“ zdůraznil přednostza Kliniky dětské onkologie a ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

Snížení životní úrovně

Takovou zkušenost má Pavla Teplá „Zůstala jsem na obě děti sama. To bylo hodně složité. Nějaké nemocenské – to nejsou žádné velké částky,“ popsala. Renata Swaczinová z Karviné zase pracovala jen na částečný úvazek.

„Pro osmdesát procent pečujících rodin, kde je zdravotní postižení nebo chronické onemocnění, se dramaticky snižuje životní úroveň,“ potvrzuje ředitelka Aliance pro individualizovanou podporu Agáta Jankovská.

Renatě Swaczinové příspěvek na péči úřady ještě snížily. „Měla jsem pocit, že se zbláznily. Z 9 900 na 3 300 korun. Já jsem to obrečela,“ vzpomíná.

Pro tyto rodiny je to ale často sociální dávka, která jim pomáhá přežít – pokud ji ovšem dostanou. „Odvolání trvalo rok, než se mi ozvali. I když jsem tam volala, posílala zprávy. Po roce si nás teda pozvali, a když ho viděli, vrátili mi příspěvek na péči ve výši 9 900,“ dodává Swaczinová.

Rozhodování o příspěvku na péči dlouhodobě probíhá jak na úřadech práce, tak na ministerstvu, v zákonem stanovených lhůtách. „Ačkoli je zákonná lhůta na vyřízení příspěvku na péči 105 dní, což je samo o sobě nesmírně dlouho, v případě odvolání se lhůta 105 dní prodlužuje o dalších 150 dní,“ říká Agáta Jankovská.

Pomáhají nadace

Ministerstvo ujišťuje, že už zaměstnalo více posudkových lékařů a řízení jsou rychlejší. Příspěvek na péči byl před dvěma lety zvýšen, i kvůli současné pandemii a inflaci ale často nestačí. „Při každém jednání je nám namítáno, že situace se lepší. Z našeho pohledu se v mnoha případech nelepší. Bývá to někdy i mnohem horší, než to bylo,“ řekl právník z Národní rady osob se zdravotním postižením Zdeněk Žižka.

„Nedostávali jsme nic. Až když syn začal mít opravdu velké problémy, byla nám přiřknuta i ta nejvyšší hranice invalidního důchodu. Bylo mi přiřknuto i ošetřovné na syna. Ale to už stejně přišlo pozdě,“ podotkla Pavla Teplá. 

První pomoc a podporu často v celém průběhy léčby tak poskytují rodinám neziskové organizace – v Brně například nadace, kterou založili zdravotníci. I jinde v Česku pomáhají desítky dalších. „Bez Krtka (Nadačního fondu dětské onkolgie, pozn. red.) by to opravdu nešlo. A Dobrý anděl nám nahrazuje částky, abychom mohli fungovat,“ vyjmenovává Stanislava Šostáková.

Podle ředitelky Nadace Dobrý anděl Šárky Procházkové stačí, aby lidé vyplnili žádost, která musí být potvrzena lékařem. Následující měsíc už rodině přichází první finanční pomoc v řádu tisíců korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 5 mminutami

Nákazu do stáda může přinést lesní zvěř, bojí se slintavky a kulhavky chovatel

Ohrada s masným skotem je od hlavní silnice na Slovensko vzdálená jen pár metrů. Chovatel zvířat to ale jako riziko nevnímá. Spíše má obavy, aby se případná nákaza slintavkou a kulhavkou mezi jeho zvířata nerozšířila od lesní zvěře. Nakazit se může ta srnčí, jelení nebo černá. Myslivci upozorňují, že nákaza se pak může šířit nekontrolovaně, protože nelze zamezit volnému pohybu této zvěře.
před 35 mminutami

Procházka historií. Aplikace přibližuje vzpomínky přeživších holocaustu

Aplikace „I walk“, na jejímž vývoji se podílel Ústav pro studium totalitních režimů, propojuje konkrétní místa s historickými událostmi a autentickými vzpomínkami přeživších holocaustu. Nyní v ní uživatelé najdou téměř dvacet procházek napříč Českem, další budou přibývat. Aplikace je zdarma a do telefonu si ji může nainstalovat kdokoliv. Pracovat s ní mohou například i učitelé při výuce v terénu.
před 1 hhodinou

Dobrovolní hasiči zápolí s náborem, noví členové nepřicházejí

V Česku je přes šest tisíc jednotek dobrovolných hasičů. Slouží v nich na osmdesát tisíc lidí, kteří pomáhají s likvidací požárů, následků bouřek nebo při haváriích. Noví členové ale nepřicházejí. Nejméně dobrovolných hasičů působí v Praze, v Karlovarském a Libereckém kraji, nejvíce ve Středočeském. Jednotky ze zákona zřizují samotné obce. Pohotovost v nich musí zároveň držet nejméně čtyři hasiči.
před 10 hhodinami

Účty Fialy a SPOLU na síti X byly napadeny ze zahraničí

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Podvržené příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Fiala uvedl, že účty byly napadeny ze zahraničí. Případem se zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Samosprávy budou o změně rozpočtového určení daní s politiky dál jednat

Samosprávy neočekávají, že by se před podzimními volbami podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala obce, jež vytvářejí příznivé podmínky pro podnikání. Budou jednat s politickými stranami, aby bylo možné takovou změnu přijmout po volbách, řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl (STAN) po jednání se zástupci vlády. Ti uvedli, že nemají k úpravě výhrady, pokud bude neutrální vůči státnímu rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ovečkin je reklamou, kvůli níž umírají lidé, říká Hašek

Hokejový útočník a moskevský rodák Alexandr Ovečkin dal 895. gól v NHL. Zlomil tak 31 let starý střelecký rekord kanadské hokejové legendy Waynea Gretzkého. Sportovec, jenž má blízko k ruskému vládci Vladimiru Putinovi, přijímal gratulace od mnoha sportovních celebrit, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek mezi nimi však nebyl. „V době, kdy Rusko vede imperialistickou válku proti Ukrajině, jsem k tomu neviděl důvod,“ sdělil. Podle něj je Ovečkin „reklamou“, kvůli níž „umírají lidé“.
před 15 hhodinami

„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
před 17 hhodinami
Načítání...