Prezidentští kandidáti sbírají miliony na volební kampaně

Praha - Volba prezidenta se pomalu blíží a kandidáti už pilně shánějí peníze. Podle zákona ale smí v kampani utratit maximálně padesát milionů korun, přičemž čtyřicet milionů se vztahuje na první kolo volby, zbylých deset milionů pak na druhé. Nová hlava státu bude zvolena v termínu mezi 11. lednem 2013 a 2. únorem 2013. Konec mandátu Václava Klause připadá na 7. března 2013.

Favorit prezidentských voleb Jan Fischer má na kontě přes 2,6 milionu korun. Nejvíce mu poslal majitel největší české směnárny Exchange Mikuláš Šveda - nejprve 1,3 milionu, později dalších 800 tisíc. „Jsem znepokojen neutěšeným stavem naší politické scény. Na post prezidenta je pro mě přijatelný pouze nestraník,“ uvedl Šveda. Podle vedoucí Fischerovy kanceláře Sabiny Tančevové jednání s dárci ještě probíhají. Sám Fischer si spolu s manželkou na kampaň z vlastní kapsy přichystal 400 tisíc korun. Padesáti tisíci mu pak přispěl generál vojenské rozvědky ve výslužbě Andor Šándor. Celkem chce Fischer utratit až třicet milionů. Petici, ve které musí získat podporu 50 tisíc lidí, chce Fischer vyslat do oběhu během léta.

Karel Schwarzenberg (TOP 09) chce investovat hlavně do kontaktní kampaně v regionech, jako před parlamentními volbami. Věří ve sponzory TOP 09 a rodinné jmění. Podle Schwarzenbergova tajemníka Ondřeje Koláře přepsal kníže svůj majetek na syna. „Takže to spíš bude na dohodě, kolik syn dá svému otci na jeho koníčka,“ upřesnil Kolář. Schwarzenbergovi poradci dále doufají, že ho podpoří finančník Zdeněk Bakala. „S panem Schwarzenbergem jsou v kontaktu, myslím, že zrovna on bude ten, který rozhodně nenechá pana Schwarzenberga na holičkách,“ doplnil Kolář.

Bývalý premiér Miloš Zeman (SPOZ) nespoléhá na finanční dary. „Je mi líto těch, kteří si myslí, že jedině finančními injekcemi vyhrají jakoukoliv prezidentskou kampaň,“ myslí si Zeman. Kromě billboardů, které už jsou nyní v ulicích, plánuje proto do všech poštovních schránek v zemi rozeslat svůj životní příběh. Za jeho podporu zaplatili doteď zemanovci kolem dvou milionů korun. „Peněz není nikdy dost, budeme si vážit jakéhokoliv daru, jestli to bude stokoruna nebo sto tisíc korun,“ uvedl předseda strany Vratislav Mynář.

Sociální demokrat Jiří Dienstbier získá peníze od své mateřské ČSSD. Strana mu už schválila dva miliony korun na letní přípravy. Dohromady chce nasbírat nejvýš dvacet milionů korun. Podle něj je bezpečnější, pokud bude kampaň financovat prostřednictvím stranických peněz a drobných darů, pokud by se mezi sponzory objevila nějaká velká firma, tak by to mohlo budit pochybnosti. 

Někdejší ministr průmyslu a svého času nejpopulárnější politik Vladimír Dlouhý chce peníze získat od menších soukromých firem a podnikatelů. Sponzoři mu zatím dali čtyři miliony korun. Po zhruba dvou milionech dali majitel a generální ředitel firmy Unicorn Vladimír Kovář a společnost BGS Energy Plus. Dalším Dlouhého sponzorem je pak pražský podnikatel Tomáš Toperczer, který je podle obchodního rejstříku spoluvlastníkem realitní firmy Uphill Services a figuruje ještě ve třech dalších firmách.

Lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová chce v kampani utratit 2,5 milionu korun. Zatím má na účtu asi desetinu této částky, sponzorské dary ale přijímá pouze od fyzických osob. Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková i tajemník prezidenta Ladislav Jakl odhadují, že utratí ještě méně - maximálně dva miliony.

Další kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka (ODS) teprve dává dohromady tým spolupracovníků. Ekonom Jan Švejnar svou kandidaturu ještě oficiální neohlásil.

Reportáž Zuzany Tvarůžkové (zdroj: ČT24)