Předsedou České biskupské konference se stal Graubner. Po deseti letech nahradil Duku

Novým předsedou České biskupské konference se v úterý stal arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner. Biskupové ho zvolili na plenárním zasedání, které se koná v Olomouci. Oznámila to mluvčí biskupské konference Monika Klimentová. Graubner nahradil pražského arcibiskupa Dominika Duku, který v čele českých a moravských biskupů stál deset let.

Jan Graubner funkci předsedy České biskupské konference už vykonával v letech 2000 až 2010, další desetiletí byl místopředsedou. Jednasedmdesátiletý Graubner také vyjednával o majetkovém vyrovnání státu a církve.

Bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků, sám se ale za konzervativce nepovažuje. Ve své pastorační službě se Jan Graubner zaměřuje mimo jiné na duchovní péči o mládež a katechetickou činnost církve.

Biskupové zkrátili zasedání na jeden den

Tradičně několikadenní zasedání České biskupské konference trvá pouze jeden den, a to při zachování všech opatření nařízených vládou pro zamezení šíření nemoci COVID-19. Jednání se účastní i apoštolský nuncius v ČR Charles D. Balvo.

Kromě předsedy se volili i další členové vedení České biskupské konference. Za místopředsedu členové zvolili královéhradeckého biskupa Jana Vokála. Novými členy stálé rady byli zvoleni litoměřický biskup Jan Baxant a ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David. 

Narodil se 29. srpna 1948 v Brně. V roce 1968 zahájil v Olomouci studia teologie, na kněze byl vysvěcen 23. června 1973.

Působil jako kaplan ve Zlíně a ve Valašských Kloboukách. Od roku 1982 byl osm let farářem ve Vizovicích a současně administrátorem v Provodově a Horní Lhotě u Luhačovic.

V církevní hierarchii začal postupovat od března 1990, kdy se stal světícím biskupem v Olomouci.

Po smrti arcibiskupa olomouckého Františka Vaňáka v září 1991 převzal správu arcidiecéze a za rok se stal čtrnáctým arcibiskupem olomouckým, do úřadu byl uveden 7. listopadu 1992.

Od roku 2022 působí na pozici pražského arcibiskupa.

Jan Graubner
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK