Pražská koalice má stále ještě šanci na úspěch, záleží to ale na Pirátech, domnívá se Wolf

Portlík, Nacher a Wolf hosty pořadu Události, komentáře (zdroj: ČT24)

Spojené síly pro Prahu, tvořené mimo jiné lidovci a TOP 09, vznášejí opakované výhrady k politice pirátského primátora Zdeňka Hřiba. A třebaže ústy lidovce Jana Wolfa deklarují zájem koalici udržet, snaha o zachování současné pražské vlády má podle nic ležet i na Pirátech. V případě rozpadu městského vedení nevylučují jednání z opozicí – a občanská demokracie se mu nebrání.

Pražskou koalicí zmítají spory. O její další budoucnosti budou v neděli jednat Spojené síly pro Prahu, v nichž jsou hlavně zástupci TOP 09 a STAN, ale třeba i lidovci.

S Piráty a Prahou sobě mají rozdílné názory třeba na ceny taxislužby nebo zdanění prázdných bytů. V poslední době se přou i o šéfa Pražské plynárenské Pavla Janečka, kterého chtěli Piráti odvolat. Jejich partneři byli proti. Podle Spojených sil byl postup Pirátů v rozporu s koaličními dohodami.

Šéfa plynáren Piráti kritizují za to, že podnik figuruje ve vyšetřování policie, výhrady mají i ke statisícovým tantiémám pro členy dozorčí rady včetně bývalého zastupitele Karla Březiny. Hřib ředitele opakovaně kritizoval také kvůli tomu, že podle něj nespolupracuje při vyšetření vztahu firmy Revis a TOP 09. Strana od společnosti Revis získala statisícové sponzorské dary, firma je zároveň dodavatelem Pražské plynárenské.

Wolf: Budoucnost koalice závisí hlavně na Pirátech

Jestli se blíží konec pražské koalice, nezáleží podle lidovce Jana Wolfa až tak na Spojených silách, ale na Pirátech v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem. „Pan primátor říká, že my jako Spojené síly destabilizujeme pražskou koalici, ale to není pravda. Jestli někdo destabilizuje koalici, tak je to pan primátor,“ řekl Wolf před nedělní schůzkou.

Spory se pode Wolfa netýkají pouze Pražské plynárenské, ale i dalších věcí. „Asi víte, že třeba privatizace bytů na Černém Mostě nebo v Řepích je problémem. Myslíme si, že by se mělo doprivatizovat. Některé kroky, které Piráti do této koalice přinesli, se nám – středopravým uskupením – nelíbí,“ dodal.

„Věřím, že tato koalice má stále šanci na úspěch a na další vládnutí v Praze, ale opravdu to nezáleží na nás,“ poznamenal Wolf s tím, že by Piráti měli vyvinout vůči Praze větší aktivitu a řešit důležité – především dopravní – věci pro Pražany. V případě, že se s Piráty nedohodnou, nevyloučil Wolf ani případné budoucí jednání s opozicí.  

Portlík: Nemůžeme si dovolit další čtyři roky stagnace

„Praha stále nefunguje. Nemůžeme si dovolit další čtyři roky stagnace,“ domnívá se šéf opoziční ODS Tomáš Portlík. „Je rok po volbách a pan primátor v duchu ‚pusťte nás na ně' – tak jak bylo předvolební heslo Pirátů – dál pokračuje a útočí na kolegy, útočí na opozici.“

„Když si srovnám ty manažerské výkony, o kterých rád mluví, tak má v rámci historie Prahy nejvíce placených funkcionářů a jako primátor má nejvíce poradců,“ dodal Portlík s tím, že Hřib také „sedí na největším rozpočtu hlavního města Prahy“.

„Pokud pan Wolf nechce být součástí této ostudy za tři roky – protože velmi dobře ví, že Praha není v dobré kondici – tak budou muset usilovat o nějakou změnu,“ poznamenal Portlík s tím, že občanští demokraté jsou o případné nové koalici připraveni jednat. 

Volby
Zdroj: ČT24

Nacher: Podpoříme jakoukoliv změnu

„My podpoříme – třeba i z pozice opozice – jakoukoliv změnu, která zamezí pokračování,“ prohlásil Patrik Nacher (za ANO). „Když se podíváte na to, co se děje zejména v posledních měsících, tak zjistíte, že jak pan primátor, tak celá pirátská strana má pocit, že je v nějaké aktivistické pozici.“

Piráti si podle něj neuvědomují, že už rok mají zodpovědnost a mohou věci měnit. „Oni místo toho torpédují sami sebe, torpédují koaliční partnery… a torpédují i fungující firmy,“ dodal Nacher s odkazem na Pražskou plynárenskou.

Celý rozhovor je k dispozici ve videu.