Poslanecká sněmovna vyhověla policejní žádosti a vydala Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Jsou podezřelí z dotačního podvodu v kauze farmy Čapí hnízdo. Politici napříč stranami nejsou výsledkem hlasování překvapení, někteří však nečekali, že se jej s výjimkou obou dotyčných nezúčastní zástupci hnutí ANO. Někteří to považují za zbabělost či alibismus.
Poslanci ANO o Babišovi s Faltýnkem nehlasovali. Zbabělost, vzkazují konkurenti
„Hlasování asi nebylo překvapením, deklarace v podstatě od všech klubů byla dopředu jasná. Je výhodné i pro oba pány, aby vše vyjasnily orgány činné v trestním řízení,“ soudí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček se domnívá, že poslanci z příští Poslanecké sněmovny, budou-li se kauzou farmy Čapí hnízdo znovu zabývat, dojdou ke stejnému závěru jako současní zákonodárci. „Kauza nemá nic společného s imunitou, která je poslanci daná na výroky a popřípadě činnost ve sněmovně,“ uvedl.
„Celý dnešní den jsme si mohli ušetřit,“ řekl po hlasování místopředseda ODS Zbyněk Stanjura s tím, že jeho partaj v minulosti vyzvala Babiše s Faltýnkem, aby sami rezignovali. „Vědomě se rozhodli, že to neudělají, a tudíž oni zatáhli tento případ do volební kampaně,“ míní.
Napříč politickým spektrem zaznívalo podivení nad tím, že z hnutí ANO nakonec hlasovali pouze Babiš s Faltýnkem, kteří Poslanecké sněmovně doporučili, aby je vydala. Navzájem se však zdrželi, Babiš tedy nehlasoval pro vydání Faltýnka a naopak. Ostatní poslanci za ANO se k hlasování nedostavili.
„Považuji to za zbabělost z jejich strany, protože mohli svůj názor vyjádřit aktivně,“ uvedl poslanec Martin Plíšek z TOP 09 na adresu svých kolegů z ANO. Rozhodnutí nehlasovat odsoudil také volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, který je označil za bolestínské a alibistické. Zkritizoval také průběh jednání. „Úvahy o tom, zda jsou žádosti fundované a mají všechny náležitosti, patří státním zástupcům,“ podotknul.
„Nejedná se o politickou kauzu a není žádný důvod, proč poslance v tomto případě nevydat,“ vysvětlil stanovisko předseda STAN Petr Gazdík. I jemu přišlo podivné, že poslanci ANO o vydání Babiše a Faltýnka nehlasovali. „Působí to, jako by jim někdo ze shora zakázal se do sálu vrátit. Ukazuje to, že ANO není standardní demokratické hnutí,“ zauvažoval.
Babiš: Je to politická kauza
„Hnutí ANO vždy bylo pro vydání, vždy jsme pro něj hlasovali. Ale v tomhle případě nechceme být součástí tohoto dění, nechceme tomu přidávat na věrohodnosti,“ vysvětlil místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), proč se poslanci Babišova hnutí nezúčastnili hlasování o vydání.
„Jsem přesvědčen, že je to politický případ, který má ovlivnit volby,“ zopakoval v hlavní zpravodajské relaci České televize šéf ANO Andrej Babiš. „Policie v žádosti několikrát lhala, dokonce v ní píše, že je moje paní obviněná, přitom za rok a půl ji vůbec nepozvali, aby ji vyslechli, což považuji za skandální,“ rozohnil se.
„ Z vyšetřování nemám strach, protože jsem nic neudělal. Je absurdní mi podsouvat, že jsem chtěl podvodně získat 50 milionů,“ řekl a dodal, že nevznikla žádná škoda a investované finance je možné na farmě Čapí hnízdo „najít“.
„Já jsem nic neudělal, věřím, že se očistíme před nezávislým soudem,“ řekl Faltýnek s tím, že hodlá vyzývat vyšetřovatele, aby se proces konal co nejdříve, i když je podle něj jasné, že do voleb se to nestihne. Uskuteční se 20. a 21. října, jejich favoritem je hnutí ANO.
Kroupa: Znechucující kauza
„Hlasování bylo důležité z hlediska vzkazu voličům, ale ne fakticky. Jak víme, bude se hlasovat s velkou pravděpodobností znovu,“ poznamenal komentátor webu Seznam.cz Jindřich Šídlo. V případě, že by Babiš s Faltýnkem uspěli ve volbách, což lze podle preferencí předpokládat, imunitu by znovu nabyli.
„Pan Babiš konstatoval, že by kauza Čapí hnízdo nebyla, kdyby nebyl v politice. Já si myslím, že tento paradox je pravdou, protože od té doby, co je v politice, je na něj upřena větší mediální pozornost a on v některých svých mediálních vystoupeních přestal být tak opatrný jako v minulosti. Dal přednost politickému PR před svou trestněprávní ochranou. Myslím si, že kauzu to akcelerovalo,“ podotknul advokát a člen Unie obhájců Ondřej Múka.
„Celá kauza je znechucující zejména před volbami. To je doba, kdy se mají vést diskuse o budoucnosti naší země,“ podotknul politolog Daniel Kroupa. „Je to v každém volebním období. Minulá vláda skončila přepadením předsednictva vlády zásahovou jednotkou, i předchozí vlády měly podobné potíže. Je to seriál,“ dodal.
Kauzy, jako je ta týkající se farmy Čapí hnízdo, ale podle něj patří k demokracii. „Nemyslete si, že v antickém Řecku podobné případy nebyly,“ řekl Kroupa a dal za příklad Démosthena, který proslul coby rétor zabývající se podvody.