Ponožková výzva pomůže lidem s Downovým syndromem. Zapojit se může každý

Organizace Down Syndrom CZ vyhlásila na 21. března ponožkovou výzvu. Zapojit se může každý – stačí, když si obleče každou ponožku jinou a vyfotí se na sociální sítě. Cílem akce je zvýšit povědomí o lidech s Downovým syndromem a o jejich zapojení do společnosti.

Na 21. 3. připadá tradičně světový den Downova syndromu, i tentokrát se lidé mohou zapojit aktivně, a to obléknutím dvou odlišných ponožek. Ty mají symbolizovat 21. chromozom, který mají lidé s Downovým syndromem navíc. Pod hashtagem #PonozkovaVyzva lidé na Facebooku a Instagramu zveřejňují každý rok tisícovky fotek lidí s rozdílnými ponožkami.

Akci Ponožková výzva je možné podpořit i zakoupením dvou různých ponožek u slovenské společnosti Dedoles nebo posláním dárcovské SMS.

„Celá akce je především o zvýšení povědomí o lidech s Downovým syndromem, o tom, že ve společnosti mají své místo a že mohou být jejími platnými členy. Chceme upozornit na to, že tito lidé nemusí být jen přítěží společnosti, ale mohou být i pomocí,“ vysvětluje hlavní myšlenku akce jednatelka společnosti Down Syndrom CZ Lenka Kratochvílová.

Organizace se snaží pomáhat rodinám

Downův syndrom lidi do velké míry omezuje. Je totiž spojen s mentálním postižením, a proto část klientů chodí do speciálních základních škol, ačkoliv někteří navštěvují i běžné základní školy. Z těchto škol se poté snaží zapojit do pracovního procesu. Někteří i úspěšně vystudují střední školu nebo učňovské obory.

„Mám radost, že od nás ze školy se podařilo zapojit tři naše studenty s Downovým syndromem. Díky Sdružení Neratov můžeme pro naše studenty využívat i chráněné dílny. Ke každému se musí přistupovat individuálně, záleží na stupni mentálního postižení,“ říká ředitelka místní speciální základní školy Bronislava Havlíková.

Výchova dětí s tímto postižením je velice náročná, proto existují různé organizace, které se snaží rodinám pomáhat. „Vznikli jsme jako malá skupina rodičů a dnes působíme po celé republice. Spolupracujeme s více než třemi stovkami rodinami, kterým pomáhá na dvě stě odborníků. Každý rok pořádáme pět týdnů letních a dva týdny zimních pobytů pro celé rodiny, kde si účastníci předávají zkušenosti,“ říká místopředsedkyně společnosti Down Syndrom CZ Monika Melzerová.

„Během roku pořádáme docházkové aktivity pro Prahu a okolí. Každý týden se setkávají rodiny dětí s Downovým syndromem. Máme také speciální skupinu pro mladistvé 15+, pro které pořádáme různé akce, a založili jsme vlastní sportovní tým,“ pokračuje Melzerová. 

V dospělosti se některým daří plnohodnotně se zapojit do běžného života, včetně samostatného bydlení nebo trvalé práce. „Naše organizace se jmenuje Rytmus, od klienta k občanovi. Jde nám o to, aby se z lidí s nějakým postižením stali platní členové společnosti. Působíme ve dvou oblastech. Snažíme se lidem s postižením pomoct najít bydlení a snažíme se je zapojit i do pracovního procesu,“ přibližuje finanční manažer společnosti Rytmus Vojtěch Zima.

„Používáme metodu podporované zaměstnávání, díky které se snažíme najít práci přímo pro jednotlivce tak, aby mu práce co nejvíce vyhovovala. V projektu samostatného bydlení pomáhají naši asistenti lidem s postižením řešit různé situace a tím je vést k co největší samostatnosti,“ doplňuje Zima. 

Do ponožkové výzvy se loni zapojily desítky tisíc lidí po celé republice. Pod hashtagem #PonozkovaVyzva se objevilo na pět tisíc fotografií, zapojili se jednotlivci, školy, firmy, a dokonce i někteří poslanci. V Česku se s touto poruchou podle společnosti Down Syndrom CZ narodí v průměru padesát dětí ročně, celosvětově to je 100 tisíc. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 1 hhodinou

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 11 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 13 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 16 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 23 hhodinami
Načítání...