Unikátní divadelní projekt pracuje s lidmi s Downovým syndromem. Redaktorka ČT ho půl roku mapovala

7 minut
Události: Unikátní divadelní projekt zapojuje lidi s Downovým syndromem
Zdroj: ČT24

Režisérce Jitce Vrbkové se před šesti lety narodila dcera s Downovým syndromem. K nové situaci se tvůrkyně postavila jako k výzvě. Do svého divadelního souboru Aldente angažovala herce se stejnou diagnózou a vznikl unikátní projekt, který dokazuje, že inkluze dětí se syndromem do společnosti se daří. Právě o nich Česká televize natočila půlhodinový dokument Nejsme down autorky Ley Surovcové.

„Já to vždy přirovnávám k tomu, jako by člověk měl letět na Mars. Teď nasednete do té rakety a nepřečetli jste si žádné instrukce, školení a vylétáte. Rodič dítěte s postižením musí být speciální pedagog, musí mít lékařské znalosti,“ přibližuje své zkušenosti režisérka Vrbková, matka Kláry.

Klářin otec Jan Vrbka si uvědomuje, že Klára je pro své dva sourozence specifický podnět k přemýšlení. „Jak ona obohacuje je, tak oni pomáhají jí,“ dodává. Klára sice nezvládá řadu běžných věcí jako její vrstevníci, baví se ale hudbou a tancem. Od dvou let chodí na hodiny klavíru i baletu.

Propojení světů

Jitka Vrbková se v jednu chvíli začala věnovat lidem s Downovým syndromem i profesně. Rozjela s nimi divadelní spolupráci a propojila je s profesionály. „Je to jiné, zajímavější. Smyslem je dokázat sobě, rodičům a hlavně těm dětem, že tady nejsou zbytečně,“ popisuje herec Václav Dvořák.

Herci s Downovým syndromem absolvují zájezdy i soustředění. Jitka Vrbková ale nevidí hlavní cíl jen v tom, že se dostanou do společnosti. „Jde i o to, že diváci mění své názory, když vidí představení tohoto typu,“ dodává.

74 minut
Devadesátka ČT24 s dokumentem Ley Surovcové o životě lidí s Downovým syndromem
Zdroj: ČT24

Odehráli už desítky představení, nedávno nastudovali hru v angličtině a uvedli verše Vladimíra Holana. Režisérka a dramaturgyně také spolupracuje s odborníky Janáčkovy akademie múzických umění na tříletém výzkumu.

Divadelní projekt sledovala přes půl roku redaktorka Česká televize Lea Surovcová. Vytvořila dokumentární film Nejsme down.

Nesmyslné mýty

Větší zapojení do vzdělávání i do práce představuje pro lidi s Downovým syndromem nejdůležitější změnu za poslední roky. Snaží se o ni jejich rodiny i řada organizací. V Česku se ročně narodí zhruba 50 dětí s tímto syndromem. Na celém světě je to asi 100 tisíc.

Průměrná délka života u lidí se syndromem přesáhla 55 let, pořád je to ale o dvacet let méně než u zbytku populace. Nejčastěji mají lehkou nebo střední mentální retardaci. Mnozí se potýkají s řadou zdravotních komplikací, jako jsou srdeční vady, zhoršená funkce štítné žlázy nebo poruchy zraku.

Vůči lidem s Downovým syndromem většinová společnost stále často zaujímá stereotypní postoje. Podle Společnosti rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem patří k častým předsudkům, že jsou nevzdělatelní nebo že nejsou schopni vztahů. Častým mýtem je také názor, že se rodí především starším rodičům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 33 mminutami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 1 hhodinou

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 9 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 10 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 23 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 23 hhodinami
Načítání...