Policie se zabývá falešnou zprávou o kandidátovi na prezidenta Petrovi Pavlovi, která se šíří po internetu. Píše se v ní, že Pavel zemřel na selhání srdce. Sám kandidát už zprávu dementoval na svém twitterovém účtu.
Policie se zabývá dezinformacemi o úmrtí Pavla
Dezinformace se podle médií objevují v řetězových e-mailech a na internetu, dorazily i do některých redakcí. Obsahuje falešnou citaci Pavlovy mluvčí Evy Hromádkové, podle které bývalý vysoký představitel české armády a NATO zemřel v noci na 26. ledna na „pravděpodobné selhání srdce“. Autoři je podle médií rozesílají z ruského serveru Yandex.
„Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě. Někdo rozesílá jménem mé mluvčí falešnou kopii mého webu se zprávou o mé smrti. Antikampaň dosáhla nového dna, pojďme tomu říct rázné ne ve volbách,“ napsal Pavel na svém Twitteru.
Později se na jeho sociálních sítích objevila koláž s Pavlovou fotografií a sloganem z filmu s agentem Jamesem Bondem „Není čas zemřít“ s dovětkem „Je čas volit“ či narážka na známou komedii o oživlém vojenském robotovi „Číslo 4 žije“ podle čísla Pavlovy kandidátní listiny.
Na sociální síti reagoval i druhý prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO), který uvedl, že s Pavlem souhlasí. „Je to hnus a mrzí mě, že se někdo k něčemu takovému sníží. Policie by to měla důkladně prověřit, stejně jako to dělá v případě anonymu, který mi vyhrožuje smrtí. Držte se,“ napsal Babiš. Pavel mu posléze poděkoval.
Případ řeší policie
Policie se případem zabývá. „Víme o tom, zabýváme se tím,“ uvedl bez dalších podrobností na dotaz ČT mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Server Seznam Zprávy uvedl, že zpráva odkazuje na internetovou stránku s doménou .com, která má podobnou adresu jako oficiální stránky Pavlovy kampaně a jejíž vzhled je téměř identický jako jeho oficiální web. Doména je zaregistrovaná u kanadské společnosti Tucows, takže není z veřejně dostupných zdrojů možné dohledat vlastníka. Doménu i web provozuje společnost Njalla sídlící na karibském ostrově Nevis, uvedly Seznam Zprávy. Firmu založil před pěti lety Peter Sunde, který stojí třeba i za projektem The Pirate Bay, napsal server iROZHLAS.
Policie již řešila také falešnou SMS zprávu, jejíž autor jménem Pavla vyzýval příjemce, aby se dostavil na pobočku armády, kde dostane výzbroj pro mobilizaci na Ukrajině. Screenshot těchto zpráv se objevil na sociálních sítích. Policie před pár dny zatím uvedla, že nemá důkaz, že by falešná SMS zpráva skutečně existovala – na výzvu policie se neozval nikdo, kdo by ji obdržel.