Policie řeší Hamáčkovu neuskutečněnou cestu do Moskvy. Podezření se týká dvou trestných činů

3 minuty
Události: NCOZ řeší neuskutečněnou cestu do Moskvy
Zdroj: ČT24

Národní centrála proti organizovanému zločinu dělá podle ČT první kroky v trestním řízení kolem případu avizované a pak zrušené cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Policisté by tak měli vyslechnout i účastníky schůzky z poloviny dubna – tehdy se na ministerstvu vnitra sešli s jeho vedením mimo jiné i zástupci dvou tajných služeb a policejní prezident. Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej sdělil, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. „Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace,“ uzavřel.

Zásadní mají být výpovědi aktérů klíčové schůzky z 15. dubna na ministerstvu vnitra. Hamáček s nimi podle zdrojů Seznam Zpráv měl mluvit o plánech na cestu do Moskvy, včetně zajištění vakcín Sputnik a summitu Biden–Putin výměnou za uhlazení vrbětického skandálu. To vicepremiér odmítá a už kvůli článku podal trestní oznámení i žalobu.

„Já už za sebe nemám, co bych dodal. Teď už je to částečně v rukou orgánů činných v trestním řízení a částečně v rukou soudu,“ uvedl Hamáček. Podle informací České televize se však Hamáček o možné důsledky cesty do Moskvy zajímal. Při schůzce 15. dubna na ministerstvu vnitra chtěl od zpravodajských služeb vědět, co se může při jednáních v Rusku odehrávat a jak by měl reagovat, pokud by došlo na kauzu Vrbětice.

Hamáček pro ČT zopakoval, že už se kauze vyjadřovat nebude. „Já už jsem řekl všechno, a řekl jsem to tam, kde mám, to znamená na uzavřených jednání sněmovny, a dál už to komentovat nebudu,“ prohlásil.

Už 7. dubna měl Hamáček informace o tom, že do výbuchů ve Vrběticích jsou zapojeni agenti ruské vojenské rozvědky. O pět dní později ho prezident pověřil řízením ministerstva zahraničí a už ten den vicepremiér mluvil o možné cestě do Ruska kvůli vakcínám. Ve středu 14. dubna oznámil, že do Moskvy odletí, nakonec cestu zrušil. Zásadní pro to měla být právě schůzka 15. dubna. Později ministr vnitra tvrdil, že cesta byla zastírací manévr.

Jenže verzi o tom, že cesta do Moskvy byla kamufláž, žádná zpravodajská služba ani policejní prezident nepotvrdili. Podle informací ČT se k tomu chtějí vyjádřit právě při vyšetřování NCOZ. Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že o žádné kamufláži neví. „O žádné kamufláži nevím. Já jsem zkrátka vystupoval proti té cestě a ta se nezrealizovala,“ sdělil Babiš.

Aby detektivové NCOZ mohli začít s výslechy, budou muset například ředitelé bezpečnostních služeb i policejní prezident požádat o zbavení mlčenlivosti. Řešit to budou jejich nadřízení – tedy také Hamáček coby ministr vnitra a Lubomír Metnar (za ANO), šéf resortu obrany.

Vrchní státní zastupitelství už policejní záznam dostalo

Server Seznam Zprávy napsal, že pražské vrchní státní zastupitelství už policejní záznam o zahájení úkonů trestního řízení obdrželo. Potvrdil mu to státní zástupce Marek Bodlák. „K popisu skutků a jejich případné právní kvalifikaci se v této fázi řízení nemůžeme blíže vyjádřit,“ sdělil.

„Obecně platí, že orgány činné v trestním řízení konají z úřední povinnosti, přičemž pečlivě vyhodnocují mimo jiné i informace z médií, a dospějí-li k závěru, že zjištěné skutečnosti důvodně nasvědčují podezření ze spáchání trestného činu, jsou zahájeny úkony trestního řízení,“ dodal Bodlák.

Za čin hrozí až dvanáct let vězení

Ohrožení utajované informace se dopustí ten, kdo „vyzvídá informaci utajovanou podle jiného právního předpisu s cílem vyzradit ji nepovolané osobě, kdo s takovým cílem sbírá údaje obsahující utajovanou informaci nebo kdo takovou utajovanou informaci nepovolané osobě úmyslně vyzradí“.

Sazba se liší podle stupně utajení informace, uložit lze až dvanáct let vězení a trestná je i příprava činu. Stejně vysoký trest je možné uložit také v nejzávažnějších případech zneužití pravomoci úřední osoby. Příprava tohoto činu je rovněž trestná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěKabinet chce zpřísnit azylová a migrační pravidla

Vláda plánuje úpravu azylových a migračních pravidel. Normu, která přináší rychlejší vyhošťování nelegálně pobývajících cizinců a zpřísnění kontrol pobytu žadatelů o azyl, připravilo ministerstvo vnitra. Koalice ji ale hlavně z časových důvodů předloží jako poslanecký návrh. Sněmovna by se jím mohla začít zabývat v dubnu.
před 7 mminutami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
10:47Aktualizovánopřed 58 mminutami

V Olomouci vykolejil osobní vlak, dva lidé jsou zranění

Na železničním přejezdu nedaleko centra Olomouce v poledne vykolejil osobní vlak, lehce se zranily dvě cestující. Provoz na regionální trati byl mezi stanicemi Olomouc hlavní nádraží a Olomouc-Nová Ulice zastaven, zavedena je tam náhradní autobusová doprava. Škoda zřejmě činí šestnáct milionů korun.
13:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sněmovna přerušila debatu o podpoře bydlení

Sněmovna ani ve středu nedokončila třetí čtení návrhu nového zákona o podpoře bydlení, který má pomáhat lidem v bytové nouzi nalézt uspokojivé bydlení. Debatu sněmovna přerušila, protože uplynula doba vyhrazená pro schvalování zákonů. Poslanci se nad schvalováním sejdou ve středu 16. dubna. Sněmovnu ve středu postihl výpadek hlasovacího zařízení, které se podařilo opravit.
09:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O program Dostupné bydlení je čtyřikrát větší zájem, než se čekalo

O získání podpory na stavbu nebo pořízení obecního cenově dostupného nájemního bydlení je větší zájem, než kolik by umožnila financovat současná částka vyčleněná na program Dostupné bydlení. Připravených je více než pět set projektů v hodnotě 27,7 miliardy korun, tedy čtyřnásobku sumy v programu, vyplývá z dat poradenské služby Obec ON spravovaného Státním fondem podpory investic (SFPI) a dříve zveřejněných údajů ministerstva pro místní rozvoj.
před 3 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...