Policie řeší devět desítek případů schvalování nebo výhrůžek napodobením střelby v Praze

Policie se zabývá už asi devadesáti případy schvalování tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nebo vyhrožování napodobením útoku. Většina je spojená s vystupováním na sociálních sítích. Informoval o tom mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Šetření pěti skutků skončilo ve zkrácené lhůtě, v dalších 55 případech policie vede trestní řízení.

„Po devíti dnech od tragické střelby můžeme konstatovat, že z uvedeného celkového počtu téměř devadesáti případů jsme již pět skutků ukončili v rámci zkráceného přípravného řízení a v dalších 55 případech jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z konkrétního trestného činu,“ sdělil Bocán. Zdůraznil, že do celkového počtu případů policie započítává pouze ty skutky, které s útokem střelce v Praze prokazatelně souvisí.

U prověřovaných událostí jde v 28 případech o schvalování trestného činu, v jedenácti o nebezpečné vyhrožování, v sedmi o násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Šesti případy se policie zabývá pro podezření ze šíření poplašné zprávy.

„Stále platí, že v přístupu k případům, kdy někteří jedinci tento bezprecedentní násilný akt schvalují, či dokonce vyhrožují jeho napodobením, budeme aktivní a nekompromisní. Takové jednání je nejen krajně nevkusné, ale většinou také za hranou trestního práva,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

V hlavním městě se policie zabývá 31 z případů schvalování nebo vyhrožování napodobením střelby na Univerzitě Karlově, v Moravskoslezském kraji je to jedenáct případů, v Ústeckém deset a ve Středočeském a Libereckém kraji shodně sedm prověřovaných událostí. „Tři z autorů těchto příspěvků jsme museli převézt k psychiatrickému vyšetření,“ podotkl Bocán.

„Velmi často se setkáváme s případy, kdy tyto příspěvky na sociálních sítích píší mladí lidé, kteří si myslí, že jsou nějakým způsobem zajímaví, a vůbec jim nedochází, že tímto se mohou dopustit protiprávního jednání – ať už trestného činu, nebo přestupku,“ poznamenal Bocán.

Policejní prezident poděkoval veřejnosti, že podobné skutky policistům oznamuje a spolupracuje s nimi. Policie také sama podle Bocána provádí monitoring internetu, zejména pak prostředí sociálních sítí. „Naším prvotním úkolem je zjistit konkrétní identitu fyzické osoby a následně prověřit, zda má například za sebou už nějakou trestnou činnost, zda je držitelem zbrojního průkazu a podobně,“ uvedl.

Střelec 21. prosince v budově filozofické fakulty na pražském náměstí Jana Palacha zabil třináct lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří velmi těžce. Podle policie ve škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie spojila také s dvojnásobnou vraždou v pražském Klánovickém lese z 15. prosince. Po střelbě ve škole spáchal sebevraždu. V domě pachatele policie našla dopis, ve kterém se střelec ke klánovickému případu přiznal.

Načítání...