Některá města kvůli střelbě na univerzitě ruší novoroční ohňostroje

6 minut
Část měst a obcí reaguje na výzvu ministra vnitra a na poslední chvíli ruší anebo odkládají naplánované ohňostroje
Zdroj: ČT24

Blíží se oslavy příchodu nového roku. Na řadě míst je ale poznamená předvánoční tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Část měst a obcí reaguje na výzvu ministra vnitra a na poslední chvíli ruší nebo odkládá naplánované ohňostroje. Někde ale starostové argumentují, že oslavy často za stovky tisíc dají lidem novou naději.

Ohňostroj neuspořádají například ve středočeském Smečně. „Myslíme si, že z lidského hlediska se používání pyrotechniky v tuto chvíli jevilo jako nevhodné,“ říká starosta Tomáš Burda (nestr.), který totéž na sociálních sítích města doporučil i dvěma tisícům zdejším obyvatel.

„Souhlasím s tím. Je nám těch lidí strašně líto,“ říká obyvatelka Smečna Alice Jonášová. Podle Burdy by město takto postupovalo i bez výzvy ministra vnitra. Ten po vánočních svátcích napsal dopis starostům, aby ohňostroje nepořádali.

„To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Mluvila jsem s jednou slečnou, která tam taky byla a ta říkala, že se děsí silvestra. Že se děsí toho, že budou petardy. Myslím, že to bude něco, co pro ty lidi bude otevírat zpátky trauma, které zažili,“ míní krizová interventka z FN Motol Alice Řezníčková.

V Protivíně chystají velký ohňostroj

Například v Kladně ohňostroj rušit nebudou. Město ho nechá 1. ledna v šest hodin tradičně odpálit ze střechy hotelu. „S apelem ministra Rakušana se neztotožňujeme, ale v žádném případě to neznamená nějakou neúctu k obětem tragické události na filozofické fakultě,“ říká vedoucí kanceláře kladenského primátora Jindřich Pecinovský.

Podobně se rozhodli i v Protivíně, kde chystají největší ohňostroj na jihu Čech. České dráhy kromě běžných spojů vypraví do Protivína a zpátky vlak navíc, aby lidem pomohly dopravu na ohňostroj zvládnout.

Naopak v dvoutisícové Kardašově Řečici s ohňostrojem letos nepočítají. Na vývěsní tabuli obce teď vyzývají i obyvatele, aby rachejtle nechali doma.

Částečný zákaz platí v Praze či v Jihlavě

Ohňostroje letos vůbec neplánovaly ani magistráty některých velkých měst, třeba Prahy a Ostravy. Přístup tamních obvodů se ale liší. Některé program s pyrotechnikou zrušily až nyní, část z nich s nimi počítá dál. Z dalších krajských měst ohňostroj plánovala třeba Olomouc, Hradec Králové, nebo Pardubice, ale rozhodla se ho zrušit.

S ohňostrojem dál počítají například Zlín, Jihlava, Ústí nad Labem a také řada míst v Plzeňském kraji. „Ohňostroj jsme se rozhodli nerušit, protože to je přesně to, o co šílencům, kteří páchají ty hrůzné činy, jde,“ sdělil starosta městského obvodu Plzeň 3 David Procházka (ANO).

Bez pyrotechniky ale každoročně slaví příchod nového roku třeba Karlovy Vary a další města v tomto regionu, Liberec nebo Brno.

Ohňostroje ve městech 2023
Zdroj: ČT24

Část obcí reguluje pyrotechniku vyhláškou

Hasičský záchranný sbor zkoumal regulaci pyrotechniky vyhláškou. Z obcí, které na jeho dotazník odpověděly, má takové omezení necelá pětina. Některé další to aktuálně zvažují. Tři čtvrtiny obcí naopak tuto potřebu nemají.

Částečný zákaz amatérské pyrotechniky platí třeba v Jihlavě nebo v Praze, kde si mohou lidé konkrétní místa ověřit na webu magistrátu. „Celkově se jedná hlavně o centrum Prahy, dále pak jeho blízké okolí, vodní toky, různé parky,“ vypočítává mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.

„V případě porušení vyhlášky mohou policisté v příkazním řízení na místě uložit pokutu do výše až deseti tisíc korun. V případě správního řízení je to částka mnohem vyšší, tedy až 100 tisíc korun,“ sdělila policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 6 mminutami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 47 mminutami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 47 mminutami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 3 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 4 hhodinami
Načítání...