Blíží se oslavy příchodu nového roku. Na řadě míst je ale poznamená předvánoční tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Část měst a obcí reaguje na výzvu ministra vnitra a na poslední chvíli ruší nebo odkládá naplánované ohňostroje. Někde ale starostové argumentují, že oslavy často za stovky tisíc dají lidem novou naději.
Některá města kvůli střelbě na univerzitě ruší novoroční ohňostroje
Ohňostroj neuspořádají například ve středočeském Smečně. „Myslíme si, že z lidského hlediska se používání pyrotechniky v tuto chvíli jevilo jako nevhodné,“ říká starosta Tomáš Burda (nestr.), který totéž na sociálních sítích města doporučil i dvěma tisícům zdejším obyvatel.
„Souhlasím s tím. Je nám těch lidí strašně líto,“ říká obyvatelka Smečna Alice Jonášová. Podle Burdy by město takto postupovalo i bez výzvy ministra vnitra. Ten po vánočních svátcích napsal dopis starostům, aby ohňostroje nepořádali.
„To nejmenší, co můžeme jeden pro druhého v téhle době udělat, je nezvyšovat nervozitu a neprohlubovat napětí a případná traumata,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
„Mluvila jsem s jednou slečnou, která tam taky byla a ta říkala, že se děsí silvestra. Že se děsí toho, že budou petardy. Myslím, že to bude něco, co pro ty lidi bude otevírat zpátky trauma, které zažili,“ míní krizová interventka z FN Motol Alice Řezníčková.
V Protivíně chystají velký ohňostroj
Například v Kladně ohňostroj rušit nebudou. Město ho nechá 1. ledna v šest hodin tradičně odpálit ze střechy hotelu. „S apelem ministra Rakušana se neztotožňujeme, ale v žádném případě to neznamená nějakou neúctu k obětem tragické události na filozofické fakultě,“ říká vedoucí kanceláře kladenského primátora Jindřich Pecinovský.
Podobně se rozhodli i v Protivíně, kde chystají největší ohňostroj na jihu Čech. České dráhy kromě běžných spojů vypraví do Protivína a zpátky vlak navíc, aby lidem pomohly dopravu na ohňostroj zvládnout.
Naopak v dvoutisícové Kardašově Řečici s ohňostrojem letos nepočítají. Na vývěsní tabuli obce teď vyzývají i obyvatele, aby rachejtle nechali doma.
Částečný zákaz platí v Praze či v Jihlavě
Ohňostroje letos vůbec neplánovaly ani magistráty některých velkých měst, třeba Prahy a Ostravy. Přístup tamních obvodů se ale liší. Některé program s pyrotechnikou zrušily až nyní, část z nich s nimi počítá dál. Z dalších krajských měst ohňostroj plánovala třeba Olomouc, Hradec Králové, nebo Pardubice, ale rozhodla se ho zrušit.
S ohňostrojem dál počítají například Zlín, Jihlava, Ústí nad Labem a také řada míst v Plzeňském kraji. „Ohňostroj jsme se rozhodli nerušit, protože to je přesně to, o co šílencům, kteří páchají ty hrůzné činy, jde,“ sdělil starosta městského obvodu Plzeň 3 David Procházka (ANO).
Bez pyrotechniky ale každoročně slaví příchod nového roku třeba Karlovy Vary a další města v tomto regionu, Liberec nebo Brno.
Část obcí reguluje pyrotechniku vyhláškou
Hasičský záchranný sbor zkoumal regulaci pyrotechniky vyhláškou. Z obcí, které na jeho dotazník odpověděly, má takové omezení necelá pětina. Některé další to aktuálně zvažují. Tři čtvrtiny obcí naopak tuto potřebu nemají.
Částečný zákaz amatérské pyrotechniky platí třeba v Jihlavě nebo v Praze, kde si mohou lidé konkrétní místa ověřit na webu magistrátu. „Celkově se jedná hlavně o centrum Prahy, dále pak jeho blízké okolí, vodní toky, různé parky,“ vypočítává mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník.
„V případě porušení vyhlášky mohou policisté v příkazním řízení na místě uložit pokutu do výše až deseti tisíc korun. V případě správního řízení je to částka mnohem vyšší, tedy až 100 tisíc korun,“ sdělila policejní mluvčí Eva Kropáčová.