Policie odložila trestní oznámení kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek u středočeských záchranářů. Kraj ho v březnu podal kvůli možnému šíření poplašné zprávy. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) rozhodnutí policie respektuje, podle ní se podařilo prokázat, že záchranářům ochranné pomůcky nechyběly.
Policie odložila trestní oznámení Středočeského kraje kvůli rouškám záchranářů. Jermanová to respektuje
Záchranářka Veronika Brožová 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti ve Zdibech u Prahy byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. Roušky měli středočeští záchranáři údajně vlastní.
Hejtmanství to odmítlo a podalo kvůli informacím v listu Náš region, který vyjádření záchranářky zveřejnil, trestní oznámení. Opozice Středočeského kraje to kritizovala, podle ní šlo o zastrašování a aroganci.
Opoziční TOP 09 dokonce hejtmanku vyzvala, aby rezignovala. Od postupu kraje se distancoval i předseda středočeské ČSSD Robin Povšík, jeho strana v kraji vládne společně s ANO. Zástupci ANO kritiku odmítli, podle nich má záležitost politické pozadí.
Dosud nebylo jasné, na koho trestní oznámení míří a zda i na záchranářku Brožovou. Ta už dříve řekla, že to sama neví a že ji policie nekontaktovala. V textu oznámení, který v pátek kraj zveřejnil, jsou zmiňováni jak vydavatelství Našeho regionu, tak Brožová.
Hejtmanka je ráda, že policie rozhodla tak rychle
Podle zveřejněného textu vydavatelství i záchranářka zveřejnily nepravdivou poplašnou zprávu, která údajně může vyvolat znepokojení části obyvatelstva v regionu, případně v celé zemi.
Jermanová přivítala, že policie ve věci rozhodla v tak krátkém čase. „I když tvrzení v článku ohledně vybavení záchranářů nebyla zcela pravdivá, domnívám se, že s odstupem času se nám podařilo prokázat, že záchranáři skutečně potřebné vybavení osobními ochrannými prostředky měli. Rozhodnutí Policie ČR respektuji,“ dodala.
Kraj podal trestní oznámení 19. března. O měsíc později se hejtmanka obrátila na policii znovu. V dopise z 18. května napsala, že Brožová si neuvědomovala dosah svého jednání a byla zneužita pro uměle vytvořenou mediální kampaň. Kraj už dříve odmítl, že by odesláním dopisu zasahoval do policejního vyšetřování.