Pokud by ČSSD do vlády nešla, měly by podle průzkumu největší podporu předčasné volby

Sociální demokraté v referendu rozhodují, jestli vstoupí do koalice s hnutím ANO, kterou by podporovali ještě komunisté. Pokud by však ČSSD nevstoupila do vlády, byly by pro 29 procent Čechů nejpřijatelnějším řešením předčasné volby. Druhou nejčastější odpovědí bylo, že by měla vzniknout vláda ANO – ovšem bez účasti předsedy hnutí a v současnosti designovaného premiéra Andreje Babiše. Varianta kabinetu, který by se vedle ANO a komunistů spoléhal na hlasy SPD, láká jen 14 % dotázaných. Výzkum zpracovala agentura Kantar TNS pro Českou televizi.

Česku se rýsuje vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jestli však menšinový kabinet vznikne, ovlivní také vnitrostranické referendum mezi sociálními demokraty, jehož výsledek má být znám v polovině června.

Pokud by se ČSSD v referendu rozhodla na vládě se nakonec nepodílet a plánovaná spolupráce ztroskotala, přikláněl by se největší podíl lidí k tomu, aby se konaly předčasné volby. V průzkumu tuto možnost volilo 29 procent lidí.

Průzkum agentury Kantar TNS pro Českou televizi
Zdroj: technologie CATI/Kantar TNS pro ČT/12. 5. – 1. 6. 2018/vzorek 600 resp.

Variantu, že by vznikla vláda, na níž by se vedle hnutí ANO a komunistů podílela SPD, podpořilo v průzkumu 14 procent lidí. Větší podíl by jako nejpřijatelnější řešení viděla spíš sestavení vlády ANO s jinými stranami, které by se neúčastnil Andrej Babiš, kterého řada stran dlouhodobě označuje jako za překážku kvůli trestnímu stíhání.

Cestu úřednické vlády by při negativním postoji ČSSD volila desetina lidí. Sedm procent by pak hledalo řešení v jiné možnosti, například menšinové vlády. Pro žádnou možnost se nedokázalo rozhodnout patnáct procent.

Muži by se častěji vyslovili pro předčasné volby, zatímco mezi ženami je vyšší podíl těch, které se nedokázaly pro řešení rozhodnout.

Lidé s nižším vzděláním se pak častěji vyslovili pro variantu vlády hnutí ANO společně s KSČM a SPD, lidé s maturitou by hledali řešení ve vládě bez Andreje Babiše a lidé s vyšším vzděláním se častěji klonili k úřednické vládě nebo předčasným volbám.

Druhý pokus pro Babiše?

Ve středu prezident Miloše Zeman už jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem, ačkoli ještě není znám výsledek referenda. Zeman přitom prohlásil, že Babiš dostane druhý pokus, i když by ČSSD v referendu účast ve vládě odmítla. Průzkum v květnu zjišťoval, jestli lidé považují takový postup za správný.

Se jmenováním Babiše podruhé premiérem vyjádřilo souhlas 40 procent Čechů. Za tři měsíce od posledního dotazování, ve kterém s pověřením souhlasilo 56 procent, tak došlo ke snížení podílu těch, kteří druhý pokus schvalují. 

Zatím však stále v Česku působí vláda bez důvěry. Výzkum tak po třech měsících opět zjišťoval, jak dlouho je pro lidi přijatelné, aby vládl kabinet bez důvěry. Oproti únoru vzrostla tolerance k délce vlády bez důvěry. Za změnou pravděpodobně stojí právě aktuální zkušenost s vládnutím vlády bez důvěry. Dvacet tři procent by si tedy dokázalo představit vládu v délce nanejvýš půl roku, desetina pak nanejvýš rok a pětina pak dokonce vládu bez důvěry delší než jeden rok.

  • Aktuální průzkum pro ČT v rámci pravidelného projektu Trendy Česka provedla společnost Kantar TNS. Sběr dat probíhal ve dnech 12. 5. až 1. 6. 2018 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 3 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 7 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 8 hhodinami
Načítání...