Podmínka pro předsedu Národní demokracie Adama B. Bartoše za vydávání protižidovských knih platí. Nejvyšší soud odmítl jeho dovolání, zjistila ČT z úřední desky soudu. Předseda krajně pravicové Národní demokracie byl souzen za protižidovské texty a projevy na internetu.
Podmínka pro Adama B. Bartoše za protižidovské texty platí. Soud zamítl jeho dovolání
Pražský městský soud Bartošovi koncem loňského roku vyměřil dva roky vězení s podmínečným odkladem na tři roky. Podle soudu se dopustil popírání a schvalování genocidy, podněcování k nenávisti a hanobení národa.
„Dovolání obviněného se odmítá,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu. Podmínka pro předsedu krajně pravicové Národní demokracie tak platí. Dva roky s podmínečným odkladem na tři roky mu pravomocně uložil loni v listopadu Městský soud v Praze. Potvrdil tak dřívější verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1.
Podle soudů Bartoš vydával protižidovské knihy a ve svých projevech, článcích nebo komentářích na internetu hodnotil Židy pouze negativně. Pomocí účelově vybraných a překroucených informací se tak měl snažit upevnit předsudky o škodlivosti židovského národa, imigrantů a muslimů.
Knihy, které Bartoš vydával, označil soudní znalec za jasně antisemitské, některé dokonce popíraly holocaust.
Bartoš už dostal podmínku za text v Polné
Bartoš ale trvá na své nevině. Hájil se tím, že má právo na svobodný projev. Podle soudu je sice svoboda projevu dána Listinou základních práv a svobod. Může být ale omezena, pokud je to nezbytné pro ochranu práv druhých.
Za podobně kontroverzní dokument byl Bartoš už v minulosti souzen. S roční podmínkou odešel od soudu za text, který zanechal u pomníčku zavražděné Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku. Rituální vražda dívky, za kterou byl koncem 19. století odsouzen Žid Leopold Hilsner, rozpoutala následně vlnu antisemitismu. Bartoš s uloženou podmínkou nesouhlasil. jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud. Neuspěl ani s ústavní stížností.