Počet nesouhlasů se sdíleným lékovým záznamem se za měsíc zdvojnásobil

Přes 4,5 tisíce nesouhlasů s lékovým záznamem pro lékaře registroval k úternímu odpoledni Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Proti číslům na konci května stoupl počet nesouhlasů na téměř dvojnásobek. Vyplývá to ze Statistiky elektronické preskripce. Pacienti mohou svůj lékový záznam sdílet od 1. června.

„Pokud jsem se měl možnost bavit s těmi, kteří nesouhlas vyjádřili, ve valné většině považují dostupnost informací z lékového záznamu za příliš velký nežádoucí zásah do jejich soukromí, který není vyvážitelný klinickou důležitostí informací v něm uvedených,“ popisuje všeobecný praktický lékař Tomáš Nosek.

Funkce sdíleného lékového záznamu je od 1. června dostupná lékařům, lékárníkům a klinickým farmaceutům. Ke sdílení záznamu s lékaři k úternímu poledni registroval SÚKL 4517 nesouhlasů. Proti období od začátku prosince do konce května tak tento počet během jednoho měsíce vzrostl o 2172, tedy zhruba na dvojnásobek.

Podle Noska ovšem práci lékaře udělené nesouhlasy nijak neztěžují. Lékový záznam považuje spíše za doplňkovou službu. „Je třeba si uvědomit, že jde pouze o doplňkovou informaci a tato informace určitě neznamená, že pacient lék užívá, že mu od doby vydání nebylo změněno dávkování nebo nebyl jiným lékařem vysazen. Dále je třeba si uvědomit, že tento záznam neobsahuje volně prodejné léky. Bez validace pacientem nelze považovat informaci v lékovém záznamu za pravdivou,“ vysvětluje.

Pacient si může přístupy ověřit, připomíná lékařská komora

Podobný nárůst počtu nesouhlasů ve stejném časovém horizontu je viditelný také u lékárníků či klinických farmaceutů. S přístupem lékárníků do záznamu nyní nesouhlasí 5088 lidí, zatímco ke konci května bylo nesouhlasů 2693. Podle mluvčí České lékárnické komory Michaely Bažantové za nesouhlasy stojí obava, aby se k záznamu nedostal nepovolaný člověk.

„V lékárně nikdo jiný kromě lékárníka přístup k pacientovu lékovému záznamu nemá. Každý vstup zdravotníka je navíc zaznamenán a uložen, zneužití přístupu zdravotníků se tudíž není nutné obávat. Pacient s přihlašovacími údaji si přístupy zdravotníků může kdykoli ověřit,“ zdůrazňuje Bažantová.

S přístupem do evidence je možné udělit také plošný zákaz, z něhož je možné stanovit výjimku pro konkrétní lékaře či lékárníky. Během června však tato čísla pro to období od začátku roku do konce května vzrostla u lékárníků a klinických farmaceutů jen mírně, a to přibližně o tři sta. Výrazněji počet povolení vzrostl jen u lékařů, a to z květnových 1561 na 2132 souhlasů.

„Uvedená čísla počtu aktivních souhlasů či nesouhlasů nelze jednoduše sečíst, a vyvodit z nich tak počet osob, které takový souhlas vyjádřily, neboť jedna osoba mohla udělit například generální nesouhlas pro všechny uvedené skupiny zdravotnických pracovníků, ale také jen pro jednu z nich a ostatní mohla nechat,“ upozorňuje mluvčí SÚKL Barbora Peterová.

Záznam chrání pacienta, tvrdí ministr

Náhled do lékového záznamu lidí je od 1. června automaticky umožněn ošetřujícím lékařům, lékárníkům vydávajícím lék na recept a klinickým farmaceutům. Každý vstup zdravotníka je zaznamenán a uložen. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha má lékový záznam chránit pacienty před nežádoucí interakcí jednotlivých léků.

„Díky sdílenému lékovému záznamu tak bude pacient významně více chráněn před nežádoucími lékovými interakcemi a duplicitami léků, které by mohly poškodit jeho zdraví,“ uvedl již dříve Vojtěch.

Pacienti mohou vyjadřovat souhlas či nesouhlas s nahlížením na údaje v lékovém záznamu od 1. prosince loňského roku, a to prostřednictvím webové aplikace, zasláním vyplněného formuláře prostřednictvím datové schránky, nebo zasláním listinného podání s úředně ověřeným podpisem na adresu sídla SÚKL.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 7 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 9 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 12 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 19 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 20 hhodinami
Načítání...