Po roce má obchodní inspekce ústředního ředitele. Stal se jím Jan Štěpánek

Po roce skončilo v České obchodní inspekci období bez řádného ústředního ředitele. K 1. říjnu jím byl jmenován Jan Štěpánek, který byl ředitelem ústředního inspektorátu již na počátku minulého desetiletí a nyní uspěl ve výběrovém řízení. Jeho předchůdce Mojmír Bezecný skončil loni v září, svůj odchod zdůvodnil soukromými a rodinnými důvody. O post se ucházelo osm lidí, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) vybíral ve finále ze tří kandidátů.

Výběrové řízení na ústředního ředitele ČOI vypsalo ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které obchodní inspekce spadá, letos na jaře. Z původní osmy kandidátů zvolila výběrová komise tři, kteří postoupili do druhého kola. Ministr Síkela z nich pak vybral Jana Štěpánka.

Štěpánek byl dosud ředitelem inspektorátu pro Prahu a Středočeský kraj, v minulosti ale pracoval i na ústředním inspektorátu. V minulosti ústřední inspektorát i řídil. V roce 2010 jej nejprve pověřil vedením a později jmenoval tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Před koncem roku 2012 ale Štěpánek rezignoval a vrátil se do vedení středočeského inspektorátu.

V nejvyšší funkci se nyní chce zaměřit na dozorovou činnost především v oblastech, kde se spotřebitel nedokáže chránit sám nebo jen v omezené míře. Týká se to podle něj například bezpečnosti výrobků uváděných na trh, internetového prodeje nebo používání nekalých obchodních praktik, a to zejména na úkor znevýhodněných skupin spotřebitelů jako seniorů či dětí. 

Bývalý šéf ČOI Bezecný požádal o uvolnění z místa loni začátkem září ze soukromých a rodinných důvodů. Úřad řídil od roku 2014, v ČOI pracoval od roku 1986. Před nástupem do čela inspekce vedl zhruba sedm let krajský inspektorát v Ostravě, předtím zastával místo zástupce ředitele a inspektora. Po jeho odchodu byl řízením inspekce pověřen Bezecného zástupce Vlastimil Turza.

ČOI zajišťuje ochranu práv spotřebitelů, má na starosti mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Kontroluje firmy a živnostníky, kteří nabízejí zboží a služby. Nesleduje však kvalitu potravin, pokrmů a tabákových výrobků. Úřad se člení na ústřední inspektorát a jemu podřízené inspektoráty se sídly v sedmi krajských městech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 2 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 4 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 5 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 5 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 6 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 14 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 16 hhodinami
Načítání...