Pithart: Po rozpadu Československa ztrácí Češi schopnost žít s jinými

15 minut
Pithart: Rozdělení Československa bylo uspěchané vzhledem k tomu, s jakými oběťmi se společný stát rodil
Zdroj: ČT24

Jeden zákon, konec federace – 25. listopadu 1992 přijalo Federální shromáždění ústavní zákon o zániku československé federace, a to k poslednímu dni roku 1992. „Mrzelo mě, jak to bylo uspěchané vzhledem k tomu, jak těžko a s jakými obrovskými oběťmi se tento stát rodil,“ uvedl v sobotním Studiu 6 bývalý předseda vlády a Senátu Petr Pithart.

Po stovkách let získali Češi přijetím ústavního zákona o rozpadu federace vlastní stát bez větších národnostních menšin a moc jim to nesvědčí, hodnotí s odstupem rozpad Československa Petr Pithart.

„Slovensko se nejprve pod vedením Vladimíra Mečiara proměnilo ve stát, který prováděl teroristické akce, třeba únos syna prezidenta Kováče. Že se Slováci po šesti letech dokázali Mečiara ve volbách demokraticky zbavit, to bylo velké posílení seběvědomí. To byl důkaz, že si vlastní stát zaslouží. Češi naopak po tisíci letech žijí ve svém státě úplně sami bez větších národnostních menšin a ztrácí schopnost žít s jinými. Přitom Evropa znamená právě žít s jinými v míru,“ myslí si Pithart.

Rozdělení Československa přineslo oběma státům výhody, přesto Pithart způsob, jakým k rozpadu došlo, i po pětadvaceti letech hodnotí jako uspěchaný a bezohledný. „Mrzelo mě, že to šlo tak rychle vzhledem k tomu, jak těžko a s jakými obrovskými oběťmi se společný stát rodil,“ říká Pithart.

O rozdělení státu začali jednat den po červnových volbách v roce 1992 předsedové vítězných stran  Václav Klaus (ODS) a Vladimír Mečiar (HZDS). „Jenže ve volbách se žádná strana voličů na rozdělení Československa nezeptala. Ti dva neměli žádný mandát, ještě to nebyli ani ústavní činitelé, jen vítězové voleb,“ upozorňuje Pithart s tím, že podle průzkumů si Čechoslováci rozdělení státu nepřáli.

Vladimír Mečiar navíc podle Pitharta příliš nerozuměl tomu, co říká. „Padala slova jako suverenita a svrchovanost. Já se ho v žertu zeptal, jaký je mezi nimi rozdíl. A on místo aby se zasmál a řekl, že žádný, tak měl dvě krátké přednášky o tom, co znamená suverenita a co svrchovanost. On neuměl základní právnickou látku! S takovým člověkem se těžko jedná,“ vzpomíná Pithart.

Pithartovo Občanské hnutí nicmémě ve volbách 1992 propadlo a bývalý předseda vlády sledoval rozdělení státu stejně jako miliony lidí jen z televize. „Prožíval jsem bezmoc,“ přiznává dnes.

Jak se rozpadlo Československo
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 5 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 11 hhodinami

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 14 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 16 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 17 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 19 hhodinami
Načítání...