Pietní akt připomněl výročí vyhlazení Lidic

V Lidicích se uskutečnila pietní vzpomínka k 82. výročí vyhlazení obce. Nacisté Lidice vyhladili po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, posloužit to mělo i jako varování před opakováním podobných akcí. Oběťmi tragédie se stalo 340 obyvatel.

Pietní vzpomínka začala tradičně mší. Tu na základech lidického kostela svatého Martina sloužil kardinál Dominik Duka. Připomněl utrpení i bolest dětí, a to nejen v souvislosti s lidickou tragédií, ale též v současném kontextu. Zmínil i rusko-ukrajinskou válku a vyzval účastníky mše k zamyšlení nad skutečnou podobou podpory Ukrajiny a dostatečností její míry. „V mnohém nám chybí odvaha i pravdivost,“ řekl Duka.

Květinové dary ke společnému hrobu lidických mužů položily desítky představitelů nejen státních institucí a organizací. Účastníci pietního programu též uctili památku dětských obětí války u jejich pomníku. Ředitel památníku pak předal pamětní odznaky významným spolupracovníkům i zaměstnancům Památníku Lidice.

Pomsta za atentát na Heydricha

Ředitel památníku Eduard Stehlík při pietním aktu vzpomněl nedávné úmrtí Winifred Horákové, manželky Josefa Horáka, který své mládí prožil v Lidicích. Sloužil v britském Královském letectvu (RAF), spolu s lidickým rodákem Josefem Stříbrným. Pro gestapo se tak nabízela nakonec nikdy nepotvrzená hypotéza, že Horák mohl být zapojen do atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Lidice přepadly jednotky Wehrmachtu 9. června 1942. „Gestapo tam provádělo vyšetřování, ovšem tato vyšetřování nepřinesla požadované důkazy o tom, že by Lidice měly mít cosi společného s atentátem na Heydricha. Spíše tak můžeme hledat ten důvod v tom, že Hitler v té době byl už poněkud nervózní a bylo potřeba vyslat signál českému odbojnému obyvatelstvu, že takové akce do budoucna nebudou tolerovány a budou mít následky,“ upřesnil historik Lukáš Perutka z Univerzity Palackého v Olomouci. 

O den později, 10. června, bylo v Lidicích, obci s 503 obyvateli, zastřeleno 173 mužů. Děti a ženy odvezli nacisté do gymnázia. V prostorách současné tělocvičny strávily tři dny, poté je násilně rozdělili. Ženy převezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté ve vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu.

„Žily pořád s myšlenkou, že se setkají s muži a dětmi, a v květnu 1945 zjistily, jaký je osud Lidic. Jak dozorkyně, tak přicházející české vězeňkyně z protektorátu, nikdo nic neprozradil, tím pádem jim dali vůli žít,“ uvedla k lidickým ženám historička Gabriela Havlůjová.

Vyhlazení Lidic jako odstrašující propaganda

Vesnice byla srovnána se zemí. Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzinem a podpáleny, v následujících týdnech a měsících byly zbytky vypálených budov vyhozeny do povětří.

„Lidice nebyly první vesnicí, která byla srovnána se zemí, už na počátku války se hovoří o polské Čenstochové, kde dochází také k masakru tamních obyvatel, byť pak nedochází k takovému zahlazení té vesnice. Podobné případy se odehrávaly i v Řecku. Odehrávaly se i poté, například v Itálii, na Ukrajině nebo v místech Sovětského svazu to bylo poměrně časté. V českém kontextu došlo o několik dní později k vypálení vesnice Ležáky. Na konci druhé světové války můžeme hovořit o Ploštině nebo Prlově na Valašsku, kdy tyto vesnice byly vypáleny v souvislosti s partyzánskými aktivitami,“ připomíná historik Perutka.

Přesto považuje Lidice za svým způsobem jedinečný případ. „Byla to první vesnice, kterou nacisté vyhladili a vykřičeli to do celého světa. Druhým důvodem je nevinnost – nemáme dodnes důkazy, že by se v Lidicích atentát připravoval,“ souhlasí historik Petr Koura.

9 minut
Historik Lukáš Perutka o vyhlazení Lidic
Zdroj: ČT24

Lidice jako symbol

Lidé po celém světě vyjadřovali solidaritu s osudem lidických obyvatel. Jméno Lidice dávali obcím v Mexiku, Brazílii nebo Spojených státech. Britští horníci například založili hnutí Lidice shall live, tedy Lidice budou žít, a zorganizovali sbírku na jejich obnovu. Lukáš Perutka podotýká, že tragédii Lidic obratně použila také československá exilová vláda, aby prokázala, že protektorát není pokračovatelem první republiky, ale že jde o okupační režim, což exilové vládě dodalo legitimitu a získalo podporu.

Oběťmi nacistů se během druhé světové války stalo 340 lidických obyvatel. Po válce se vrátilo 143 lidických žen a po delším pátrání 17 dětí. Stavba nových lidických domů nedaleko současného pietního území začala v roce 1948. Jediným fyzickým symbolem původní obce zůstala hrušeň, která roste poblíž Památníku Lidice dodnes.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie obvinila bývalého soudce, poskytl dle ní médiím verdikt v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalku z toho, že neoprávněně stáhl a poskytl novinářům rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023, píší Seznam Zprávy. Kydalka serveru potvrdil, že obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. U městského soudu skončil loni, když odešel do předčasného důchodu.
před 2 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
11:35Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:41Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 8 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Ministerstvo musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy za sterilizaci

Ministerstvo zdravotnictví musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy, která před 45 lety podstoupila sterilizaci, a to bez náležitého souhlasu a poučení o nevratnosti zákroku. Ministerstvo žádost původně zamítlo s tím, že lékaři postupovali v souladu s tehdejší právní úpravou. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze. Ministerstvo nyní neuspělo s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na rozsudek NSS upozornila Liga lidských práv.
před 9 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebírali soudní verdikt nad Le Penovou

Hosté Událostí, komentářů týdne se věnovali politické situaci ve Francii, kde byla kandidátka na prezidentku Marine Le Penová soudně vyřazena z volebního boje kvůli zpronevěře prostředků Evropského parlamentu. Hosté rozebírali i dopady amerických cel na běžné spotřebitele, věnovali se fenoménu seriálu Adolescence a jeho vlivu na vnímání agresivity u dospívajících a pirátům českých silnic. Pozvání přijali novinářka Marie Bastlová, kardiolog Petr Neužil, herec a režisér Milan Šteindler, bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář a publicista Michael Durčák.
před 11 hhodinami

Česko opět splňuje kritérium pro přijetí eura. Politikům se do toho ale nechce

Česko loni zpomalilo tempo svého zadlužování víc, než vláda očekávala. Schodek veřejných financí poklesl podle statistiků ze 3,8 na 2,2 procenta HDP. To znamená, že Česká republika znovu začala plnit klíčové kritérium pro přijetí eura. Strany, které mají ve sněmovně jasnou většinu, ale zavést unijní měnu ani v příštím volebním období nechtějí.
před 13 hhodinami
Načítání...