Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) chce, aby jí veřejný ochránce práv Stanislav Křeček vysvětlil důvody, proč rozhodl o odebrání agendy své zástupkyni Monice Šimůnkové. Pekarová Adamová označila tento krok za bezprecedentní. Uvedla, že jej sleduje se značným znepokojením.
Pekarová Adamová požaduje od Křečka vysvětlení jeho chování vůči Šimůnkové
Křeček odňal Šimůnkové podpisová práva, podle něj její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Šimůnková se chce kvůli tomu obrátit na sněmovnu, i když ombudsman jako takový ze zákona odvolatelný není. Zváží také žalobu za některé Křečkovy výroky.
„Paní Monika Šimůnková je odborníky uznávanou a respektovanou právničkou a její více než dvouletá práce je pozitivně přijímána i ze strany veřejnosti. Veřejné zdůvodnění pana ombudsmana ohledně odebrání všech agend jeho zástupkyni považuji za nedostatečné,“ uvedla Pekarová Adamová. Křečka požádala o podrobnější vysvětlení jeho rozhodnutí na osobním setkání ve sněmovně.
Křeček vede úřad ombudsmana od února 2020. Senát ho nedávno vyzval k tomu, aby přestal se svými xenofobními a rasistickými výroky, kterými podle usnesení poškozuje postavení ombudsmana. Senátoři také vyzvali Křečka ke slušnému chování k Šimůnkové. Ombudsman Křeček a jeho zástupkyně měli už dříve neshody, třeba kvůli přítomnosti otců u porodu či pobytu rodičů s dětmi v nemocnicích.
Zákon o veřejném ochránci práv stanoví, že ochránce může svého zástupce pověřit výkonem části své působnosti. Křeček uvedl, že ve snaze ustálit fungování instituce tuto možnost svěřit část agend zástupkyni nadále nevyužije. Šimůnkové odebral všechny agendy s účinností od 1. července. Uvedl, že její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Šimůnková řekla, že odebrání agendy považuje za naprosto bezprecedentní zásah do pozice zástupkyně veřejného ochránce práv, kterým vyvrcholily dlouhodobé problémy mezi ní a ombudsmanem.