Prezident Petr Pavel ve čtvrtek přijal na Pražském hradě romské studenty středních a vysokých škol. Jedním z největších nebezpečí jsou podle něj předsudky a studenti pomáhají k jejich překonání. „Jste příkladem toho, že se z tohoto kruhu předsudků dá vystoupit,“ řekl studentům. Setkání se zúčastnila také vládní zmocněnkyně Lucie Fuková, označila ho za okamžik změny.
Pavel přijal na Hradě romské studenty, označil je za příklad překonání předsudků
Renata Berkyová vystudovala romistiku na Univerzitě Karlově a nyní je vědeckou pracovnicí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. „Přijata jsem byla jako člověk, který skenuje v archivu. A tím, jak jsem v rukou držela ty dokumenty, byla jsem fascinovaná, co všechno se dozvím. Ale i tím, co se tam nedozvím a marně to tam hledám,“ uvedla Berkyová.
Rozhodla se proto pokračovat doktorským studiem. Zaměřuje se na historii Romů a Sintů v době válečné a poválečné. Teď získala stipendium na čtyřměsíční stáž v muzeu holocaustu ve Washingtonu. „Je to nabídka na stipendium pro vědce z celého světa. Tento rok jich vybrali dvacet,“ upřesnila.
Ve čtvrtek byla jednou ze čtrnácti romských stipendistů, kteří se setkali s prezidentem Pavlem. Zřejmě poprvé v těchto prostorách zazněla i romská hymna.
Podle prezidenta jsou jedním z největších nebezpečí předsudky. Studenti podle něj pomáhají k jejich překonání. „Předsudky vychází mnohdy z nedostatku informací, vychází z dlouhodobých stereotypů, vychází z nedostatku vůle navzájem si naslouchat. Vy jste příkladem toho, že z tohoto kruhu předsudků se dá vystoupit,“ prohlásil Pavel.
Studenti s prezidentským párem mluvili i o osobních problémech
Středoškoláci a vysokoškoláci si mohli s prezidentským párem promluvit i osobně o tom, co je trápí. „Pro mě je asi nejdůležitější, aby se každý cítil pohodlně ve škole, to je strašně důležité, protože s těmi lidmi tam trávíte každý den,“ sdělila studentka Střední školy veřejnoprávní Denisa Hamáčková.
„Pro mě je to další krok k tomu, abychom si byli všichni rovni a bylo to tak, jak to má být,“ řekl student Zdravotnického lycea v Ústí nad Labem Nicolas Makula.
Podle vládní zmocněnkyně mohou takováto setkání inspirovat další romské děti ke studiu. „Kvalitní vzdělávání může přinést změnu jednotlivým Romkám, Romům, ale přináší to i úspěch celé společnosti,“ prohlásila Fuková. Ta věří, že čtvrteční setkání prezidenta se zástupci Romů nebylo poslední.