Český prezident Petr Pavel nevyzýval k umísťování Rusů do internačních táborů či k jakémukoliv jejich pronásledování, když řekl, že by Rusové žijící v západních zemích měli podléhat přísnějšímu dohledu bezpečnostních složek než v minulosti. Podle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) to řekla Pavlova mluvčí Markéta Řeháková.
Pavel nevyzýval k internaci ani pronásledování Rusů, když žádal přísnější dohled, řekla jeho mluvčí
Český prezident nutnost přísnějšího sledování Rusů zmínil v rozhovoru, který RFE/RL publikovala ve čtvrtek. Věc zdůvodnil připomínkou, že jejich země vede agresivní válku. Situaci Pavel přirovnal k „přísnému dohledovému režimu“, v němž za druhé světové války žili Japonci ve Spojených státech. „To je jednoduše cena války,“ podotkl.
Pavlova mluvčí na žádost RFE/RL o upřesnění výroků české hlavy státu v e-mailové odpovědi uvedla, že přísný dohledový režim by se neměl vztahovat na každého jednotlivého ruského občana, ale na ty, u nichž jsou „rizikové faktory“.
Cílem odkazu na japonské občany žijící v USA za druhé světové války bylo ukázat, že „restriktivní opatření vůči občanům nepřátelských zemí nejsou ničím novým a byla přijímána i v minulosti, i když tvrdším způsobem“, napsala Řeháková. Prezident neřekl, že by taková opatření měla být přijata nyní, a v žádném případě „neměl na mysli internaci či jakýkoli druh pronásledování“, dodala mluvčí.
Spojené státy za druhé světové války preventivně umístily více než sto tisíc amerických Japonců do internačních táborů. Vláda ve Washingtonu se za tento čin později oficiálně omluvila a dotčeným nabídla finanční odškodnění.
Z Ruska uprchly od loňské únorové ruské invaze na Ukrajinu statisíce lidí, z nichž mnozí se tímto krokem chtěli vyhnout mobilizaci, připomíná RFE/RL. Prezident Pavel v rozhovoru také prohlásil, že soucítí s Rusy žijícími mimo vlast, z nichž mnozí ruskou invazi na Ukrajinu neschvalují.