Ostravská lékařská fakulta přijímala studenty, kteří neudělali přijímačky. Teď jí hrozí ztráta akreditace

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že přijde o akreditaci pro obor všeobecné lékařství; na ten by pak nemohla přijímat nové studenty. Plyne to ze zprávy komise akreditačního úřadu ke kontrole přijímacího řízení. Kontrola prokázala, že fakulta devět let nestandardním způsobem přijímala studenty.

Národní akreditační úřad dění na fakultě začal prověřovat, když se v médiích objevila informace o možných manipulacích při přijímacím řízení na fakultu. Kontrolní komise zhruba na dvaceti stranách dokumentu popsala odhalená pochybení.

Za nejvážnější považuje, že fakulta ke studiu opakovaně přijala studenty, kteří v rámci přijímací zkoušky nezískali alespoň minimální celkový počet bodů. Během osmi let mělo být na fakultu přijato nejméně pětatřicet studentů, kteří přijímačky neudělali. Mezi sto šestnáct přijatých se dostal například student, který byl na víc než osmistém místě.

Pověřené osoby konstatují, že v rámci kontroly přijímacího řízení ke studiu ve studijním programu Všeobecné lékařství na LF OU pro akademická léta 2010/11 – 2018/19 zjistily závažné nedostatky spočívající v porušování právních předpisů a dále vnitřních předpisů vysoké školy a dalších norem.
Zpráva kontrolní komise Národního akreditačního úřadu

Fakulta se brání, systém přijímaček už upravila

 „Jde opravdu zatím jen o dokument s doporučeními bez právního dopadu. Spolu s naším právníkem pošleme za lékařskou fakultu připomínky,“ řekla mluvčí Lékařské fakulty Ostravské univerzity Hana Hanke.

Akreditačnímu úřadu chce lékařská fakulta zdůraznit třeba to, že systém přijímacích zkoušek už je upraven tak, aby k podobným případům nedocházelo.

Podle rektora není nutné omezovat akreditaci

Podle rektora univerzity Jana Laty vedení školy už loni uvedlo, že přijímání uchazečů, kteří nesplnili podmínky přijímací zkoušky, je neakceptovatelné. Rektor ale nesouhlasí s tím, že by bylo nutné omezovat akreditaci. Vedení univerzity předpokládá, že děkan lékařské fakulty vyvodí ze zjištění akreditační komise důsledky.

Než začalo šetření, rektor s děkanem uzavřeli dohodu. „Pokud Národní akreditační úřad nazná, že došlo k chybě, pan docent Martínek odstoupí, taková je dohoda, pokud nedošlo k chybě, bude pokračovat ve funkci,“ prohlásil už loni v prosinci rektor Jan Lata.

Děkan na funkci rezignovat nehodlá

Děkan fakulty rezignovat ale nehodlá.„Jako děkan Lékařské fakulty jsem veřejně deklaroval, že v případě, že se prokáže mé osobní selhání v procesu přijímacího a odvolacího řízení, budu na svou funkci rezignovat. Nicméně předložený protokol hovoří o systémovém selhání,“ uvedl Arnošt Martínek. Dodal, že proto nevidí řešení v tom, že by odstoupil, ale spíše v přijetí nápravných opatření.

„V době, kdy se konečně definitivně stabilizovala situace na půdě Lékařské fakulty i vztahy s fakultní nemocnicí, bych svou rezignaci vnímal jako opravdu nešťastné řešení, které by ničemu nepomohlo,“ dodal děkan.

Riziko omezení akreditace pro obor všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity nelze brát podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) na lehkou váhu. Přesto se domnívá, že univerzita o akreditaci nepřijde. „Není všem dnům konec, teď budou probíhat jednání, protože univerzita má možnost se během měsíce proti tomu vymezit,“ uvedl Vondrák. Doplnil, že nemůže do procesu vstupovat, protože je to záležitost autonomie vysokých škol a Národního akreditačního úřadu. „Nicméně jsem připraven potom vést další jednání v okamžiku, kdy by bylo nutné skutečně do toho vstoupit i politicky,“ dodal hejtman.

Komise chce zkontrolovat i další fakulty

Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové předal Národní akreditační úřad univerzitě protokol o kontrole s popisem zjištění a návrhy doporučení 10. června. Škola má nyní lhůtu na seznámení se závěry a případné podání námitek.

„O případných sankcích vůči Ostravské univerzitě, například omezení akreditace spočívající v zákazu přijímat ke studiu studijního programu nové uchazeče, může rozhodnout Rada Akreditačního úřadu,“ uvedla Lednová. Dodala, že text protokolu je až do skončení řízení neveřejný.

Ze zprávy vyplývá, že komise Radě Národního akreditačního úřadu zároveň doporučila provést kontrolu přijímacího řízení i v nelékařských studijních programech fakulty a také ve studijních programech na ostatních fakultách univerzity. Kdyby tato kontrola rovněž odhalila nedostatky, měla by rada zvážit, zda s univerzitou nezahájí řízení o odnětí institucionální akreditace, kterou se univerzitě loni podařilo získat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ochranu míst typu šikmý kostel v Karviné bude řešit nová rada vlády

Nově zřízená Rada vlády pro paměťovou agendu představila konkrétní témata, kterými se začala zabývat. Založila například speciální skupinu pro vzdělávání zaměřenou na výuku moderních dějin. Členové zároveň zdůraznili, že je potřeba dbát o místa paměti druhého a třetího odboje, pokud jsou zanedbaná nebo je ohrožena jejich existence.
před 1 hhodinou

Zájem studentů o sezonní brigády je nízký, manuální práce je neláká

Startují sezonní brigády. Podle firem, které oslovila Česká televize, je však zájem z řad studentů malý. Zejména manuální práce je neláká, velký nedostatek zaměstnanců mají dlouhodobě například zemědělci. Příčinou je leckdy dobrá ekonomická situace mladých žijících u rodičů nebo nechuť obětovat volný čas, včetně části prázdnin.
před 2 hhodinami

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 5 hhodinami

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 12 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 12 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 14 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 14 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 20 hhodinami
Načítání...