Osm tisíc „na oběd“ úplatek nebyl, odmítl u soudu vinu rozhodčí

Dva sudí a delegát zápasu, kteří čelí spolu s bývalým místopředsedou Fotbalové asociace ČR Romanem Berbrem a dalšími lidmi obžalobě za korupci při ovlivňování fotbalových zápasů, v pátek u plzeňského soudu přijetí úplatku popřeli. Jejich výslechem tak skončil první týden soudního jednání, v němž je vedle Berbra obžalováno dalších dvacet lidí a klub Slavoj Vyšehrad z ovlivňování zápasů druhé a třetí ligy v letech 2019 a 2020, převážně ve prospěch Vyšehradu, nebo kvůli sázkám přijatým na zápasy.

Soud zatím stihl vyslechnout vedle Berbra, který jakoukoli vinu důrazně odmítl, také dalších šest obžalovaných. Jednání bude pokračovat výslechy dalších obžalovaných v týdnu od 15. května.

V pátek vypovídali bývalí sudí Jiří Houdek a Michal Myška a bývalý delegát Jiří Kabyl, obžalovaní kvůli zápasu Vyšehradu proti Sokolovu z roku 2019. Rozhodčí podle státního zástupce přijali od tehdejšího sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze úplatek, aby svým výkonem ovlivnili výsledek zápasu ve prospěch Vyšehradu, a delegát Kabyl, aby pak v hodnocení úmyslně pominul některá sporná rozhodnutí rozhodčích či aby mlčel o jejich podplacení, stojí v obžalobě.

Houdek, Myška i Kabyl vinu popřeli. Houdek sice přiznal přijetí peněz od Rogoze, tvrdil ale, že to byly peníze na oběd pro rozhodčí a delegáta. Když totiž přijeli na utkání, Rogoz se jim ihned omlouval, že pro ně nemá připravenou kabinu ani občerstvení, a osm tisíc korun jim po zápase předal, aby si sami koupili oběd.

„Nepovažoval jsem to za nějaký úplatek ani za nějakou kompenzaci za naše jednání. Jinak bych si to nikdy nevzal. S čistým svědomím mohu říci, že jsem to nebral jako úplatek. Navíc ta částka je tak malá, že je nepochopitelné, že by pro nás bylo nějak zajímavé nechat se takovými částkami uplácet,“ řekl Houdek, který podle svých slov peníze rozdělil mezi rozhodčí a delegáta. Odměna rozhodčích ve druhé lize byla podle něj patnáct tisíc korun.

Houdek připustil, že jeden z jeho pomezních rozhodčích udělal při zápase větší chybu, byla ale neúmyslná a rozhodčího viditelně upřímně mrzela, uvedl. Myška u soudu pouze prohlásil, že nesouhlasí s obžalobou a že se ničeho protiprávního nedopustil. Dál odmítl vypovídat.

„Žádný úplatek jsem nedostal, nic jsem neudělal, za co bych měl být trestaný,“ prohlásil i Kabyl. Při výpovědi obšírně popisoval práci delegáta. Po sporném utkání podle svých slov s rozhodčími zhodnotil jejich práci při vedení zápasu, včetně vážné chyby jednoho z rozhodčích, zapsal vše do zápisu a telefonicky informoval Berbra a dalšího člověka z komise rozhodčích. Jako delegát měl od svazu odměnu za zápas tři tisíce korun. Přiznal, že od Houdka dostal po zápase příspěvek na oběd, odmítl ale, že by to byl úplatek.

Dva obžalovaní přiznali vinu

Z dosud vyslechnutých obžalovaných přiznali vinu jen bývalý rozhodčí Marek Janoch a bývalý prvoligový hráč a funkcionář Michal Káník. Oba mají zájem o uzavření dohody o vině a trestu. Ve výpovědi ale odmítli, že by byli součástí organizované zločinecké skupiny, která se podle obžaloby na ovlivňování zápasů podílela. Za hlavu této organizace považuje státní zástupce právě Berbra, kterému tak hrozí až dvanáctileté vězení.

Berbr, který je s dalšími lidmi obžalovaný rovněž ze zpronevěry peněz Plzeňského krajského fotbalového svazu, obšírně vypovídal v úterý. Hovořil z připravených papírů víc než tři hodiny, další otázky odmítl. I když požádal, aby se další jednání soudu mohlo konat bez jeho přítomnosti, dosud přišel na výpovědi ostatních obžalovaných. Pozorně je poslouchá a občas si dělá poznámky.

Celkem bylo jednání nařízeno na pětačtyřicet dní do 7. prosince. Soudce Vladimír Žák už dříve řekl, že je možné, že letos se případ uzavřít nepodaří. Obžaloba zmiňuje sedmdesát svědků, přímo k soudu je jich předvoláno zatím jedenáct, počet se může na návrhy žalobce či obhájce zvýšit.

Soud se také musí probrat velkým množstvím dalších důkazů včetně materiálů z policejních odposlechů a sledování obžalovaných. Oproti původnímu plánu tento týden nestihl vyslechnout z časových důvodů výpověď Rogoze a kvůli omluvě obhájkyně také výpověď fotbalového funkcionáře Martina Pýchy.

„V zásadě je průběh podle plánu. Těžko se předvídá, jak bude dlouho trvat který výslech obžalovaných. U svědků se to předvídá přece jen trochu lépe, protože je tam menší pravděpodobnost, že odmítnou vypovídat, zatímco obžalovaný může vypovídat relativně dlouho, nebo může přečíst pár poznámek a neodpovídat na otázky. A většinou právě ta část na otázky bývá delší než samotná výpověď,“ řekl Žák.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Akce k výročí konce války organizovali i lidé napojení na Rusko, zjistili Reportéři ČT

Tisíce lidí se minulý týden zúčastnily v Česku oslav osmdesátého výročí konce druhé světové války. Bezpečnostní experti oslovení pořadem Reportéři ČT už předem varovali, že tyto vzpomínkové akce mohou být zneužity k šíření ruské propagandy. Takzvaná vlastenecká scéna se podle nich snaží využít vítězství Rudé armády nad německým nacismem a připodobnit to k současnému tažení Ruska proti údajně nacistické Ukrajině i Evropě a tím ho ospravedlnit. Reportéři ČT některé oslavy míru a demonstrace proti válce navštívili a zjistili, že řada jejich organizátorů je napojena na Rusko. Jeho podporou se netajili ani mnozí účastnici těchto akcí.
před 12 mminutami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
před 19 mminutami

Přibývá nakažených lymeskou borreliózou

Epidemiologové letos na jaře zaznamenali přes 540 případů nakažených lymeskou borreliózou, což je nejvíc za stejné období od roku 2014. Aktivita klíšťat je téměř na celém území republiky vysoká a podle předpovědi bude ještě narůstat. Odborníci vyzývají k důkladným prohlídkám těla. Nebezpečné jsou hlavně nymfy klíšťat, které je pro jejich velikost často těžké odhalit. Obvyklým příznakem borreliózy je nesvědivá zvětšující se červená skvrna, kterou může provázet viróza. Nemoc ale v některých případech propuká i bez vzniku skvrny, což oddaluje její odhalení a následnou léčbu.
před 1 hhodinou

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 10 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 10 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 11 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...