Oprávněnost vyhoštění cizinců budou přezkoumávat soudy

Brno - Procedura vyhoštění cizinců, kteří neoprávněně pobývají v Česku, bude od nynějška v řadě případů složitější a delší. Správní rozhodnutí o vyhoštění mohou nově přezkoumávat soudy. Rozhodl o tom Ústavní soud, který dnes zrušil větu v zákoně o pobytu cizinců, která soudní přezkum vylučovala. Cizinci se tak mohou bránit proti vyhoštění žalobami, které soudy nesmějí odmítat bez projednání.

Zrušené ustanovení zákona dopadalo na ty cizince, kteří se v Česku zdržovali neoprávněně, například přišli o povolení k pobytu, případně v zemi žili pod falešnou identitou nebo bez dokladů. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského mají i takoví lidé právo na to, aby se mohli proti úřednímu postupu bránit u soudu.

Rychetský připustil, že soudní přezkoumávání bude pro Česko představovat určitou finanční zátěž. Cizinci, o jejichž vyhoštění se rozhoduje, totiž bývají umístěni ve vazbě. Mnoho z nich zřejmě možnost podat žalobu využije. „Česká republika již řadu let není státem tranzitním, pro řadu cizinců se stala zemí cílovou, kde by se velmi rádi usadili,“ připustil Rychetský.

Statut cizince bez oprávnění k pobytu mohou mít v budoucnu například zahraniční dělníci, kteří v zemi zůstanou i poté, co kvůli finanční krizi přijdou o práci. V takovém případě totiž musejí hned odjet do vlasti, což ale v řadě případů nedělají a v Česku zůstávají „na černo“.

Návrh na zrušení ustanovení zákona podal Nejvyšší správní soud (NSS). Poukázal na to, že dosud neexistoval žádný objektivní a nestranný mechanismus k prověření oprávněnosti vyhoštění.