Odvolací soud zrušil osvobozující verdikt nad bývalým pohraničníkem Muzikářem

Městský soud v Praze ve čtvrtek zrušil osvobozující verdikt v případu bývalého zástupce náčelníka pohraniční stráže Jana Muzikáře. Případem se tak bude muset znovu zabývat prvoinstanční soud, který devadesátiletého může původně zprostil obžaloby. České televizi to řekl advokát pozůstalých Lubomír Müller. Státní zástupkyně Muzikáře vinila z toho, že pod jeho vedením pohraničníci zranili a usmrtili několik lidí, kteří se za komunismu snažili o přechod státní hranice. Podle ní se tím dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby.

„Prvoinstanční soud podle odvolacího soudu neprovedl řádné dokazování, tudíž je verdikt zrušen a věc je vrácena Obvodnímu soudu pro Prahu 1 k novému projednání,“ řekl Müller.

Muzikářovi hrozilo až desetileté vězení. Státní zástupkyně Katarína Kandová ale ve své závěrečné řeči navrhla uložit dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Při návrhu trestu poukázala na velmi dlouhou dobu, která od jeho působení na druhé nejvyšší pozici v pohraniční stráži uběhla.

Prvoinstanční Obvodní soud pro Prahu 1 loni ale dospěl k závěru, že muž nepřekročil žádnou svoji pravomoc. „Musel ze své pozice respektovat režim a pokyny tohoto režimu,“ prohlásila předsedkyně senátu Šárka Šantorová. Podle soudu tak Muzikářovo jednání nebylo trestné. Soud konstatoval, že se nepodařilo prokázat přímou souvislost mezi jednáním Muzikáře a zraněnými či zabitými lidi.

Obhájce Jaroslav Ortman uvedl, že Muzikář musel poslouchat rozkazy, jinak mu hrozilo vězení. „Ta obžaloba byla děravá,“ uvedl již dříve.

Obžaloba: Zraněno bylo minimálně jedenáct lidí

Muzikář nastoupil k Pohraniční stráži v roce 1955. V osmdesátých letech zastával funkci náčelníka štábu a prvního zástupce náčelníka Hlavní správy pohraniční stráže. Za zásluhy o ochranu státních hranic ČSSR získal odznak a vyznamenání.

Podle obžaloby od října 1982 do října 1989 odpovídal za organizaci a velení při ochraně státních hranic. Byl přímým nadřízeným všech členů pohraniční stráže a vyžadoval, aby podávali nejvyšší výkony. Věděl, že používají proti lidem, kteří je nijak neohrožují, zbraně i služební psy. Pohraničníci tak podle státní zástupkyně pod jeho vedením zranili minimálně jedenáct lidí, tři z nich na následky zranění zemřeli.

Stíháni byli i další prominenti režimu

Muzikářův případ souvisí se stíháním prominentů komunistického režimu – někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, bývalého komunistického československého premiéra Lubomíra Štrougala, extajemníka ústředního výboru KSČ Jana Fojtíka a exministrů vnitra Františka Kincla a Vratislava Vajnara. Stíhání Jakeše, Štrougala i Vajnara ukončila jejich smrt, Fojtíka a Kincla pak podle justice nebylo možné stíhat kvůli duševní poruše související s jejich pokročilým věkem. Vajnarův případ byl jediný ze zmíněných, který se dostal k soudu, muž ale následně zemřel.

Trestní oznámení podala před více než pěti lety Platforma evropské paměti a svědomí. Mužům vyčítá, že neučinili žádná konkrétní opatření k přijetí právního předpisu, který by pohraničníkům nedovoloval střílet po emigrantech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 8 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 8 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 14 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...