Obchody mohou prodávat dětské oblečení a boty. Je však nejasné, co přesně to znamená

6 minut
Události: Nejasnosti kolem prodeje sortimentu pro děti
Zdroj: ČT24

Po týdnu, kdy můžou prodejci znovu nabízet dětské oblečení a boty, mezi nimi přetrvávají dohady. Nejsou si jistí tím, co přesně prodávat můžou a co ne. Vláda udělila výjimku jen pro potřeby dětí. Velikostní normy existují, ale třeba u bot jsou poměrně staré. Panuje také nejistota, kdo má prodávaný sortiment v obchodech kontrolovat.

Zatímco jeden obchod s obuví je uzavřený, hned do vedlejšího už zákazníci můžou. Otevřeli v něm i za podmínek, že smí prodávat pouze dětskou obuv. A zájem o ni lidé potvrzují. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) by se při prodeji obuvi měli prodejci řídit tabulkou České obuvnické asociace. Ta považuje za dívčí boty ty do velikosti 39, chlapecké pak do čísla 42.

„Z důvodu vládního nařízení bohužel nemůžeme prodat větší velikost než 41. Pokud zákazníci chtějí větší, odkazujeme je na náš e-shop,“ řekla vedoucí prodejny Deichmann Eliška Šantorová. Ne všude jsou ale takto striktní, v některých obchodech prodávají boty všech velikostí.

„Máme zde řadu zákazníků ve věku dětí, které mají velikost větší než 40, tím pádem by si v rámci dětské velikosti to zboží nemohli vybrat,“ popsal mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček. Oblečení v dospělé velikosti mají sice za páskou, když o ně ale zákazníci požádají, prodavač jim je přinese. Spoléhají prý na to, že ho zákazníci kupují skutečně pro děti.

V jiných obchodech nijak zboží neoddělují a spoléhají na poctivost zákazníků. Jinde zase musí uvést, že obuv i oblečení nakupují pro osoby mladší 18 let. „Pokud je to pro dítě, tak mu to prodáme. Zákazník to nákupem stvrzuje. Jestli to bude nosit dítě, nebo to bude nosit někdo jiný, to neumíme určit a nejde to určit. Pokud si přijde vyzkoušet věci dospělý a chce si to koupit, tak mu prodej neumožníme,“ řekl provozní ředitel obchodů Sportisimo Miloslav Hájek.

Obraťte se na instituce, radí ministr Havlíček

Pokud si obchodníci nejsou jistí, co smí a nesmí prodávat, mají se podle ministra průmyslu a obchodu obrátit na zastřešující asociace. Jenže ani ty v pravidlech jasno nemají. „Srozumitelné to není, protože vláda nikdy nedala přesnou definici, co znamená dětská obuv, dětské oblečení. My radíme obchodníkům, aby hlavně používali zdravý rozum. Když přijde 15leté dítě s nohou 44, logicky to mají prodat,“ popsal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Oblečení pro dospělé obchody prodávat stále nemohou
Zdroj: Martina Odehnalová/ČTK

Že by v pravidlech ale panovaly nejasnosti, vicepremiér popírá. „Výklad je jasný. Ti, kteří prodávají obuv, nebo ti, kteří prodávají oděvy, přesně ví, co patří do sortimentu dětského zboží a co ne,“ řekl Havlíček.

„Já si myslím, že v těch pravidlech nemá jasno nikdo,“ oponovala tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová. Asociace obuvníků by chtěla, aby ministerstvo přesně stanovilo, jaká obuv se smí prodávat. Co ještě je, a co už není dětská obuv, totiž vychází z měření, které proběhlo před více než dvaceti lety. „Výsledky ztrácejí platnost a my víme, že dnes mají třeba chlapci v 8., 9. třídě nohu velikosti 44, 45. A děti se potřebují dobře a kvalitně obout, aby si nemrzačily nohy,“ uvedla Mayerová.

Není jasné, kdo má na nařízení dohlížet

Nejasnosti panují i v tom, kdo má prodávaný sortiment kontrolovat. Podle ministra Havlíčka má jít o Českou obchodní inspekci (ČOI). „Kontroluje se, ČOI chodí a kontroluje,“ uvedl vicepremiér. Inspekce ale namítá, že takovou pravomoc nemá. „ČOI není ze zákona oprávněna ke kontrolní činnosti těchto vládních opatření. Když nám přijde udání ve smyslu porušení vládních opatření, předáváme to dál na jiné úřady,“ řekl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Dodržování vládních nařízení může naopak kontrolovat policie, která ale žádné cílené inspekce v obchodech nedělá. „Je to skutečně ojedinělá záležitost, rozhodně nejsou žádné kontrolní akce na to, abychom u obchodníků zjišťovali, zdali boty spadají do kategorií dětské či dospělé,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Nákup dalšího dětského vybavení přes internet je problematický

Přestože po uvolnění opatření mohou rodiče v kamenných obchodech pro své děti nakoupit oblečení, boty a papírenské zboží, prodej většiny dalšího sortimentu je stále zakázán. Vybavení pro děti tak shání na internetu, některé věci se ale nakupují on-line jen s obtížemi.

„Jako matka tří dětí mám značný problém, jelikož moje věkové rozpětí je od batolete až po školáka. Potřebujeme sedačky a různé kočárky, což jsou věci, které se po internetu nakupovat nedají,“ vyjmenovala Klára Zapletalová.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nejsložitější je podle ní situace právě u dětí do tří let, které rychle rostou a častěji potřebují nové věci. Podle Zapletalové jde často o pomůcky, které je třeba si prohlédnout na vlastní oči, patří mezi ně například kočárek.

„Musíte vyzkoušet jízdní vlastnosti, ideálně se s ním projet po prodejně. Každá maminka je jinak veliká, má jinou sílu a je pro ni vhodný jiný kočárek. To jsou věci, které z internetu nevykoukáte,“ vysvětlila majitelka obchodu Malvík Renata Červenková.

Složitější je také prodej autosedaček, lidé by si podle prodejců měli upevnění autosedačky i dítěte v něm vyzkoušet osobně. „Dneska jsou tak složité a mají tolik možností nastavení, že to opravdu nesnese použití bez odborného výkladu,“ dodala Červenková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Sněmovna dále projednávala také novelu o rozšíření pravomocí společenství obcí.
14:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 2 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 2 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 3 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 4 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 5 hhodinami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 5 hhodinami
Načítání...