„Nemůžeme zůstat sami.“ Před 15 lety Klaus a Špidla podepsali vstup do EU

Před patnácti lety tehdejší prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla podepsali v Aténách smlouvu o přistoupení České republiky k Evropské unii. Smlouvu tehdy podepsalo celkem deset nových zemí. Znamenalo to ukončení vyjednávací fáze a zároveň plné rozeběhnutí příprav na zatím jediné referendum v historii Česka.

Podle tehdejší politické reprezentace znamenala podepsaná Smlouva o přistoupení k Evropské unii symbolické završení složitých a dramatických vyjednávání. Ke slavnostní ceremonii došlo na úpatí aténské Akropole mezi sloupy historické Attalovy galerie.

Je to sňatek z rozumu, tvrdil Klaus

K předsedovi vlády Vladimíru Špidlovi se nakonec na poslední chvíli přidal i nejvyšší představitel státu, prezident Václav Klaus. Pražský hrad jeho účast oznámil jen s třídenním předstihem. Jeho přítomnost tehdy část politiků překvapila, protože už v té době byl Klaus označován za europesimistu a ještě jako šéf ODS společný evropský projekt kritizoval.

11 minut
Před 15 lety Česko podepsalo smlouvu o přistoupení k EU
Zdroj: ČT24

„Nemůžeme zůstat sami. Mluvím stále o sňatku z rozumu, ne sňatku z lásky, a proto si myslím, že musíme být vevnitř a pokoušet se maximálně obhajovat naše pozice, postavení a zájmy,“ prohlásil tehdy Klaus.

„Prezident Klaus nejen že podepisoval tu smlouvu, ale jeho vláda byla ta, která podávala žádost o vstup České republiky do Evropské unie,“ připomněl Ivo Šlosarčík z Katedry evropských studií FSV Univerzity Karlovy, který byl hostem Studia 6. Zároveň ale upozornil, že samotné vyjednávání o vstupu pak vedly kabinety Miloše Zemana a Vladimíra Špidly.

„Nevím, jaký je bezprostřední postoj pana prezidenta, ale v každém případě, podepisuje-li tuto dohodu, tak se s ní nepochybně ztotožňuje,“ prohlásil v Aténách Špidla. „Evropa má už ohromnou zkušenost s jednotou v mnohosti a myslím, že obě tyto myšlenky platí současně. Pokud by se pokoušela stírat národní rozdíly, byla by slabší,“ doplnil tehdy.

Členství v klubu

Smlouvu za českou delegaci nakonec podepsali hned čtyři signatáři, kromě prezidenta a premiéra také tehdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda a hlavní vyjednavač a velvyslanec v Evropské unii Pavel Telička.

„Jednání byla velice asymetrická. Bylo velmi jasné, že Česká republika chce vstoupit do Evropské unie a je pro to ochotna udělat velmi mnoho. A vyjednavači na straně Evropské unie si to velmi dobře uvědomovali. Ta jednání nebyla jednání dvou rovnocenných partnerů, ale spíše jednání člena klubu a žadatele o členství v klubu,“ glosuje Ivo Šlosarčík.

Skutečně tvrdá jednání podle Šlosarčíka začala paradoxně až po podpisu přístupové smlouvy, kdy se začalo vyjednávat o tom, jak budou vypadat podmínky během českého členství.

Hranice dále na východ

Evropské společenství se v té době značně rozrostlo a posunulo svou hranici výrazně dále na východ. Kromě Česka byla v desítce přistupujících států celá visegrádská čtyřka, tedy také Slovensko, Maďarsko a Polsko, a dále Estonsko, Lotyšsko, Litva, Slovinsko, Malta a Kypr. Naprostou většinu nováčků tak tvořily země bývalého východního bloku.

Podepsanou přístupovou smlouvu musel ratifikovat i parlament a politické rozhodnutí měli potvrdit také čeští občané. K urnám 13. a 14. června 2003 přišlo přes 55 procent oprávněných voličů, kteří zařazení Česka do struktur Evropské unie jednoznačně podpořili. Pro se tehdy vyjádřilo 77,33 procenta lidí, odpůrců bylo pouze 22,67 procenta. O rok později, prvního května 2004, se tak Česko stalo právoplatným členem EU.

„Ty roky 2002, kdy se smlouva reálně dojednala, 2003, kdy se podepisovala, nebo 2004, kdy jsme vstupovali, tak to bylo jedno z nejoptimističtějších období ve vývoji evropské integrace, zejména ve starých členských státech, ale i u nás. Naopak dneska s odstupem 15 let jsme uprostřed nikoliv unikátního, ale rozhodně spíše krizového období, kdy nálada k evropské integraci je spíš na dolní straně křivky,“ uvažuje Šlosarčík.

Podle loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je ale se členstvím v Evropské unii stále spokojena více než polovina českých občanů. Rozhodně nebo spíše s ním souhlasí 56 procent lidí, naopak spíše nebo rozhodně s členstvím v EU nesouhlasí 39 procent občanů. Zbylých pět procent na věc nemá názor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, měly být k dispozici v sobotu odpoledne, zatím se na ně ale stále čeká. Vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 45 mminutami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 2 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 4 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 8 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 8 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 14 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 15 hhodinami
Načítání...