Nemocnice kvůli covidu omezují návštěvy, plošná opatření ministerstvo neplánuje

6 minut
Události: Covidová situace v Česku
Zdroj: ČT24

Zdravotníci v posledních sedmi dnech odhalili 22 715 pozitivních odběrů na covid. V porovnání s předcházejícím týdnem je to zhruba o tři tisíce víc. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je ale aktuální vlna na vrcholu a čísla by měla brzy začít klesat. A to i v nemocnicích, kde se teď s koronavirem léčí přes tisíc lidí. Některá zařízení kvůli epidemické situaci už omezila návštěvy nebo nařídila nošení respirátorů.

Zdravotníci dovnitř mohou, pro ostatní jsou ale dveře příbramské interny zavřené. Právě na tomto oddělení totiž leží většina pacientů s covidem. Celkem se jich ve zdejší nemocnici léčí devatenáct. „Pět, šest jich je na minimální dávce kyslíku, ostatní nepotřebují kyslík. Hlavní diagnóza je většinou chronická obstrukční choroba nebo nějaké neurologické příznaky. Ale respirační příznaky jsou minimální,“ popisuje ředitel Oblastní nemocnice Příbram Stanislav Holobrada.

Většina z těchto infikovaných by tak v péči místních lékařů byla i bez pozitivního testu. Jejich věkový průměr je přes 75 let. Za ostatními pacienty návštěvy mohou, ale jen se zakrytými ústy a nosem. Mimo oddělení je toto opatření jen doporučené. Vedení nemocnice v pátek vydalo podobné nařízení také pro zdravotníky. Zakrývat si nos a ústa musejí na všech pracovištích, a to kvůli šíření nákazy mezi lékaři a sestrami. V izolaci jich je teď sedmnáct.

„Dost oddělení je uzavřených, protože si zaměstnanci vybírají dovolenou a bylo by velmi nešťastné, kdybychom je kvůli zvýšení výskytu tohoto onemocnění z dovolených museli stahovat,“ dodává Holobrada.

Letní vlna je na vrcholu

Podobná nařízení vydaly i další nemocnice – ČT jich oslovila 34. Zakázané nebo omezené návštěvy má dvanáctka z nich a od prvního srpna k nim přibude také ta fakultní v Brně. Respirátory jsou alespoň na některých místech povinné zhruba v polovině z nich. Plošné nařízení takovýchto pravidel ve všech zdravotnických zařízeních ministerstvo neplánuje, a to přesto, že se počet pacientů s covidem za poslední dva týdny téměř ztrojnásobil. Intenzivní péči ale vyžadují jen zhruba tři procenta z nich.

„Je tady i velká skupina osob, které se nechaly proočkovat a přece jenom očkování chrání před těžkým průběhem, takže o žádných plošný opatřeních neuvažujeme,“ konstatovala hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Podle některých odborníků je navíc aktuální vlna nákazy na svém vrcholu a počet nově nakažených i hospitalizovaných by tak měl v nejbližší době začít klesat. Další, výrazně větší nárůst čekají epidemiologové na podzim.

Ministerstvo řeší testování

Ministerstvo zdravotnictví ale zvažuje znovuzavedení preventivních PCR testů hrazených pojišťovnami. Mohlo by přinést větší zájem o testování.

„Jednáme se zdravotními pojišťovnami, jakým způsobem by měla být řešena kapacita PCR a antigenních testů. Tak, aby to testování opravdu bylo co nejdostupnější,“ sděluje náměstek resortu zdravotnictví Josef Pavlovic. Konkrétní parametry chce úřad představit do konce prázdnin.

Člověk má test na covid-19 hrazený, jen pokud ho na něj pošle lékař. V ostatních případech si jej platí sám. Maximální cena standardního PCR testu, u kterého je výsledek do dvou dnů, je 814 korun, u antigenního testu 201 korun.

Blíží se očkovací kampaň

Co se týče očkování, tak například do Metropolitního očkovacího centra mohou zatím zájemci o vakcínu chodit bez registrace. Od 15. srpna, kdy se má znovu spustit centrální rezervační systém, přibude i možnost vybrat si konkrétní čas. Ve stejný den odstartuje i část kampaně, která má očkování podpořit, což je ale podle opozice pozdě.

„Měla běžet už od začátku prázdnin. Nacházíme se v situaci, kdy se nám nemocnice plní,“ míní poslanec a člen sněmovního zdravotnického výboru Kamal Farhan (ANO).

Celkem počítá ministerstvo zdravotnictví s kapacitou 67 tisíc očkovaných ve všední den. To je víc než počet podaných vakcín za poslední dva týdny. I na podzim má platit doporučení o nošení respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Plošné zákazy vláda nechystá. Všechna případná opatření mají být dobrovolná. Kabinet mluví o očkování a osobní odpovědnosti, třeba ve formě nošení roušek u rizikových skupin v hromadné dopravě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 3 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 4 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 8 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 9 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 11 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 12 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 12 hhodinami
Načítání...