Nemocnice hlásí nedostatek krve. O prázdninách je úrazů více, ale řada dárců jede na dovolenou

7 minut
Události: Nemocnice hlásí nedostatek krve
Zdroj: ČT24

V letních měsících se některé nemocnice opakovaně potýkají s nedostatkem krve, shání proto nové dárce. Vysoká spotřeba krevních přípravků je způsobena i vyšším počtem prázdninových úrazů. Navíc řada pravidelných dárců je na dovolené nebo musí dodržet lhůtu, během které na odběr nesmí. To se týká třeba těch, kteří se vrátili z některých zahraničních destinací nebo měli klíště.

Krevní skupina nula, A minus nebo B minus chybí nemocnicím nejčastěji. Zásoby se v minulých týdnech tenčily v Ústí nad Labem, Příbrami, Karlových Varech, Olomouci a Ostravě.

„Co se týče zásob, tak poslední dny na tom krevní centrum není vůbec dobře. Jsou dny v týdnu, kdy jsme měli dvojnásobně větší výdej do nemocnice, než jsme měli příjem,“ popsala primářka krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava Zuzana Čermáková.

„Běžně odebíráme až do tří hodin do odpoledne a nyní je ten počet dárců tak padesátiprocentní,“ okomentovala primářka transfuzního oddělení Fakultní nemocnice Olomouc Dana Galuszková.

Nízké zásoby krve
Zdroj: Vyjádření nemocnic pro ČT / ČT24

Darovat krev ještě před dovolenou

Transfuzní stanice se snaží oslovovat hlavně nové dárce. Lidé, kteří chtějí darovat krev a chystají se do zahraničí, by měli přijít ještě před odjezdem. Po návratu z většiny zemí je totiž nutné s darováním počkat, a to různě dlouhou dobu.

Lékaři upozorňují hlavně na oblasti v Evropě, kde se od května do října vyskytuje západonilská horečka. „Po návratu z těchto destinací je odklad jeden měsíc pro darování krve. Pak jsou samozřejmě destinace, které se vyskytují v tropech a subtropech, tam po návratu je odklad až půl roku,“ sdělila primářka Fakultního transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Daniela Dušková.

Oblasti s rizikem přenosu viru západonilské horečky
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví / ČT24

Jestli lidé lhůty dodržují, však transfuzní oddělení ověřovat nemohou. „Věříme, že dárce, který chce darovat krev a pomoci tak pacientům, rozhodně nebude tajit některé informace, které by mohly změnit kvalitu transfuzního přípravku a tím ublížit pacientovi,“ vysvětlila Dušková.

Krev není možné darovat ani půl roku po tetování. Měsíční omezení pak platí v případě kousnutí klíštětem nebo užívání antibiotik.

Lidé s krevní skupinou 0 Rh negativní jsou univerzálními dárci

Krev se dělí na čtyři základní skupiny: A, B, AB a 0. Většina lidí nejen v Česku, ale i na celém světě má typ A. Každá krevní skupina má jeden ze dvou RH faktorů – pozitivní, nebo negativní.

Člověk, který potřebuje transfuzi, musí dostat stejnou krevní skupinu, jako je ta jeho. Výjimkou je ten, kdo má typ AB plus, ten může přijmout krev jakékoliv skupiny. Lidé s 0 RH minus jsou zase univerzálními dárci. Jejich krev mohou dostat všichni ostatní. Darovat krev lze v Česku na šestašedesáti místech.

Dárce musí být zdravý

Noví i dlouhodobější dárci musí před každým odběrem splnit lékařské předpoklady. „Člověk musí být zdravý, nesmí se léčit na nějakou chronickou chorobu,“ ujasnil primář oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice Praha Miloš Bohoněk.

Dalším omezením může být třeba váha pod padesát kilogramů. Ženy mohou darovat krev za rok čtyřikrát, muži pětkrát.

Před darováním je důležité přečíst si poučení, vyplnit lékařský dotazník a dobře se najíst a napít. Před samotným odběrem podstoupí potenciální dárce krátké vyšetření na hemoglobin, krevní tlak, teplotu a následně finální konzultaci s lékařem. Odběr krve trvá sedm až osm minut, maximální doba činí čtrnáct minut.

Po odběru pak dárce dostane takzvanou legitimaci dobrovolného dárce krve. V ní se zaznamenávají všechny možné odběry, které člověk podstoupí. Důležité je totiž krev darovat pravidelně, ne jenom jednou.

Omezení pro lidi s rizikovým sexuálním chováním

Krev také nesmí darovat lidé s takzvaným rizikovým sexuálním chováním. V minulých letech za ně byli považováni hlavně homosexuálové kvůli obavám z přenosu viru HIV.

V Česku pro ně při dárcovství krve stále platí omezení, muži nesmí darovat krev nejméně půl roku od posledního sexuálního kontaktu s jiným mužem. „Pro tohle ale vlastně není dobré opodstatnění, protože pro posuzování rizikovosti není podstatné ani pohlaví, ani sexuální orientace, ale rizikové sexuální chování jako takové,“ míní poslankyně Klára Kocmanová (Piráti).

Podobné omezení zrušilo na začátku letošního roku Německo, loni Francie. V Česku se o možných úpravách teprve začíná mluvit. „Je to otázka vysoce odborná. Na takové věci musí odpovědět infektologové a další odborníci,“ okomentoval člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan (ANO).

„Teď je fáze, aby ta diskuse byla velmi legitimní, ale opravdu bych to nezužoval na jakoukoliv orientaci a na jakékoliv pohlaví a na jakýkoliv životní styl,“ myslí si ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Blažek jmenoval Štěpánka nástupcem Bradáčové

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) jmenoval Zdeňka Štěpánka šéfem Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ), a to s účinností od 1. dubna. Oznámil to na síti X. Štěpánek nahradí Lenku Bradáčovou, která se od úterka stane nejvyšší státní zástupkyní. Doposud byl jejím náměstkem.
před 4 mminutami

Růst státního dluhu je hrozbou pro stabilitu veřejných financí, míní NKÚ

Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend nadále představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí, uvedl ve výroční zprávě za loňský rok Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten rovněž varoval před tím, že systém dotací v Česku čelí zásadním problémům.
07:42Aktualizovánopřed 22 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o sněmovně k bezpečnosti i kauze Signalgate

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o mimořádné schůzi poslanců k bezpečnosti země. Řeč byla také o aféře Signalgate, jež propukla poté, co tým prezidenta USA Donalda Trumpa asi omylem přidal jednoho z novinářů do chatovací skupiny v aplikaci Signal, kde se probíraly tajné informace. Diskuse se dotkla i návrhu poslanců, který by noční klid o víkendech a před svátky posunul až na půlnoc. Pozvání přijali publicista David Klimeš, stand-up komička a moderátorka Adéla Elbel, režisér, herec a scenárista Jakub Kohák, novinář a komentátor Daniel Kaiser a bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.
před 1 hhodinou

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
před 1 hhodinou

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
před 1 hhodinou

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
před 2 hhodinami

Schválení trestního zákoníku je nejisté. Na prosazení čekají i další novely

Schválení největší reformy trestní politiky za posledních patnáct let je nejisté. Vládní priorita prošla prvním čtením v prosinci, od té doby se ve sněmovně neposunula. Ústavně-právní výbor se k trestnímu zákoníku vrátí ve středu. Pokud jednání tentokrát dokončí, na plénum by se novela mohla dostat v dubnu. Změny budou poslanci podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) schvalovat nejdřív v květnu. Zkomplikovat by to mohla opozice.
před 3 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...