Někteří senioři na očkování stále čekají. Praktici mají málo vakcín

3 minuty
Senioři, kteří se chtějí nechat očkovat u praktiků, stále čekají
Zdroj: ČT24

Některým praktickým lékařům přichází očkovací látky se zpožděním. V důsledku toho čekají ohrožení pacienti déle, což jim komplikuje další léčbu. Část z nich se proto raději přehlašuje do očkovacích center. Všichni ale takovou možnost nemají a někteří nepohybliví pacienti jsou kvůli tomu dále v izolaci. Na druhou stranu musejí lékaři některé pacienty přesvědčovat, aby se naočkovat nechali.

Lékaři nyní obvolávají pacienty, kteří ještě očkováni nebyli a zatím nejsou k vakcinaci ani přihlášeni. Ptají se proč, a pokud mají pacienti nějaké pochyby, snaží se lékaři vysvětlovat. Někteří lidé totiž mají nedůvěru k očkování jako takovému nebo například k vakcíně AstraZeneca, kterou právě většina praktických lékařů očkuje. 

„Myslím, že obvolávání je velice účinné, možná přes polovinu lidí se nám podaří objednat. Buď zjistíme, že sami chtějí na očkovaní přijít, jen nevědí co a jak, anebo rozptýlíme případné obavy,“ popisuje praktická lékařka Ludmila Bezdíčková. Pomáhá prý hlavně to, že jim volá právě ona jako jejich ošetřující lékařka osobně. 

Pomáhá důvěra

Důvěra hrála roli například u devětasedmdesátileté Jiřiny Faberové. Ta měla letos v únoru trombózu a očkování vakcínou od AstraZenecy se bála: „Myslela jsem, že se očkovat nebudu. Ale paní lékařka mi to doporučila, tak jsem šla.“ Druhá dávka ji čeká 28. května. Teď už je jisté, že ji dostane. Vakcíny od AstraZenecy na přeočkování přivezli hasiči do ordinace v pondělí.

Na konkrétní termín očkování u praktických lékařů čeká ještě zhruba 230 tisíc lidí. Nejstarších seniorů je téměř dvacet šest tisíc. Necelou třetinu tvoří sedmdesátníci. 

Mezi nimi i Marie Bryndová, která v dětství prodělala obrnu. Přesun do očkovacího centra by pro ni byl složitý. Čekání na vakcínu jí ale komplikuje další léčbu. „Musela jsem zrušit termíny prohlídek u odborných lékařů, protože jsem se bála cestovat do ordinací a chodit mezi další pacienty,“ popisuje své obavy.

Látky měl lékař slíbené už šestkrát

Její praktický lékař měl očkovací látku slíbenou už šestkrát. Teď počítá s dovozem té od společnosti Johnson & Johnson příští týden. Dostat má padesát dávek. První půjdou k dvanácti nepohyblivým pacientům.

Lékař David Härtel měl původně seznam 190 pacientů čekajícících na očkování. „Nyní už jich zbylo osmdesát, protože řada pacientů, i těch starších a nemocných, už to nevydržela a přihlásili se do očkovacích center,“ popisuje. 

Do center míří vakcína Pfizer a BioNTech – v květnu by jí do Česka mělo přijít téměř dva a půl milionu dávek. Moderny pak přes 350 tisíc. Od výrobců AstraZeneca a Johnson & Johnson se čeká dohromady 200 tisíc dávek. Ty půjdou do ordinací praktiků. 

  •  Pfizer – 2 349 360  
  • Moderna – 354 000
  • AstraZeneca – 100 000
  • Johnson & Johnson – 91 200

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 22 mminutami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 3 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 4 hhodinami

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 11 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 14 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 16 hhodinami
Načítání...