Nejvyšší soud označil Babišovy výroky o zaplacených demonstrantech za nepodložené

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) svými nepodloženými výroky o zaplacených demonstrantech zasáhl do práv Jany Filipové, jedné z účastnic protestů proti vládě v roce 2018. Tvrdí to Nejvyšší soud ve svém novém rozhodnutí. Babiš v reakci odmítl, že by ženě do práv zasáhl.

Nejvyšší soud vyhověl dovolání Filipové a zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Praze, který ženě z Domažlicka odepřel právo na omluvu. Okresní soud pro Prahu-západ přitom předtím rozhodl ve prospěch Filipové.

Krajský soud nyní musí podruhé projednat Babišovo odvolání, bude však při tom vázaný názorem nejvyšší instance. Verdikt je dočasně zpřístupněný na úřední desce soudu. 

Podle Nejvyššího soudu v kauze šlo o střet Babišova práva na svobodu projevu a práva demonstrantky na ochranu cti a důstojnosti. Hlavní problém spočíval v tvrzení, že protestující dostali za svou účast peníze. Babiš se odvolával na vyjádření poslance ANO Pavla Růžičky, který údajně při jednom z protestů slyšel několik lidí, jak se baví o penězích. Podle Nejvyššího soudu však šlo o neověřené tvrzení. Babiš nepředložil žádné jiné důkazy.

„Nesplnil tak svoji povinnost dostatečným způsobem si převzaté tvrzení ověřit. To platí tím spíše, že žalovaný předmětné výroky pronášel v době, kdy zastával funkci předsedy vlády, tedy jako osoba, u níž lze předpokládat vyšší stupeň informovanosti a znalosti,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

„Já jsem určitě nikomu nezasáhl do práv,“ řekl Babiš po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. „Já jsem jenom opakoval informaci našeho poslance Růžičky, takže to bylo jen opakování té informace, co on mi sdělil,“ dodal.

Výroky mohly ohrozit čest demonstrantů

Podle nejvyšší instance lze Babišovy výroky považovat za neoprávněný zásah do osobnostní sféry těch, jichž se týkaly. Byly „objektivně způsobilé přivodit újmu na jejich osobní i mravní integritě, snížit jejich vážnost a čest a případně i ohrozit jejich postavení“.

Soud také uvedl, že výroky potenciálně dopadly na všechny účastníky protestů. „Pokud totiž dostatečně nekonkretizoval, které demonstranty tím míní a jak a podle čeho je rozlišuje, mohl kdokoliv z účastníků důvodně dovozovat, že výrok o zaplacených demonstrantech se vztahuje právě na něj, a běžný posluchač, který by znal identitu některého z účastníků, mohl stejně důvodně uzavřít, že výrok míří na něj,“ popsal soud v rozhodnutí.

Filipová se zúčastnila demonstrace 11. července 2018, kdy poslanci rozhodovali, zda dají důvěru Babišově vládě. Babiš v reportáži následně uvedl, že je o zaplacení demonstrantů přesvědčený, protože protestující jsou „stále stejní lidé“, a že si neumí představit, že by někdo protestoval 16 hodin, takže „nějaká motivace tam bude“.

Babiš později mluvil o zaplacených demonstracích v souvislosti s protestem před Českým rozhlasem z 21. srpna. Na TV Barrandov řekl, že lidé, kteří na něj pískali, byli zaplacení a že jde o politické odpůrce na objednávku. Odkazoval se na vyjádření poslance Růžičky, který po červencové demonstraci zveřejnil, že slyšel několik lidí, jak se baví o tom, kam mají jít pro peníze. Účastníci demonstrace jeho tvrzení odmítli, bavili se prý o penězích na případnou pokutu pro mladíka, který byl na akci legitimován.

Načítání...