Nechci, aby byla rozvědka dlouho bez vedení, říká Rakušan po rezignaci Mlejnka

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce v nejbližších dnech setkat s možnými nástupci bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka. Konkrétní jména kandidátů neupřesnil. Nechce, aby byla rozvědka dlouho bez vedení, avizoval ve čtvrtek. Mlejnek rezignoval ve středu, řízením rozvědky je nyní pověřen jeho první náměstek.

„Já samozřejmě v hlavě nějaká jména mám, Petr Mlejnek nebyl jediným kandidátem na tu funkci. Budu se s těmi lidmi v nejbližších dnech setkávat. Nechci, aby služba byla dlouho bez vedení,“ řekl Rakušan. Úřad podle něj nyní potřebuje především klid. Například server iDNES.cz ve středu uvedl, že možnými nástupci by mohli být mimo jiné Jan Paďourek, Miroslav Toman či Mlada Princová, kteří v rozvědce dříve působili.

Mlejnek své rozhodnutí ve středu potvrdil serveru Lidovky.cz, blíže to nechtěl komentovat. Část poslanců jak z opozice, tak i z vládních Pirátů vyzvala k výměně šéfa civilní rozvědky kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr. Aféra kolem Mlejnka je také jedním z důvodů, proč opoziční ANO a SPD podaly podnět ke svolání sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě.

Rakušan uvedl, že veškeré předpoklady, které si pro šéfa ÚZSI vytyčil, Petr Mlejnek splňoval. Podotkl, že úřad podle jeho názoru vedl skvěle.

Úřad nyní vede náměstek

Úřad nyní vede Mlejnkův první náměstek. Mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová ve středu uvedla, že Rakušan nového ředitele vybere v souladu se zákonem o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů a dle zákona o zpravodajských službách. Ředitele ÚZSI na základě zákona o zpravodajských službách odvolává i jmenuje ministr vnitra se souhlasem vlády.

Mlejnek dříve popsal, že se s Redlem scházel v minulosti pracovně, ale že nemohl vědět, že bude Redl v budoucnosti stíhán. Schůzky se uskutečnily v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. Mlejnek popřel, že by Redlovi předával informace z bezpečnostního prostředí. Rakušan dříve uvedl, že důvodem k odvolání Mlejnka z čela zpravodajské služby by bylo nezískání bezpečnostní prověrky na úroveň přísně tajné.

Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín. Redl byl už v minulosti stíhán v souvislosti s trestnou činností Radovana Krejčíře. Podle serveru iROZHLAS.cz unikl v těchto kauzách postihům kvůli údajné psychické nemoci. Od roku 2008 je Redl podle soudů oficiálně částečně nesvéprávný a potřebuje opatrovníka.