Nasazení vojáků do akce celní správy řeší GIBS a zřejmě i Vojenská policie, uvedla Schillerová

Údajné nasazení speciálních armádních sil do sledovací akce celní správy vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů a zřejmě i vojenská policie. Vyplývá to z informací, které zazněly na jednání sněmovního bezpečnostního výboru. Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) i ředitel celníků Milan Poulíček před poslanci zdůrazňovali, že speciální jednotky neprováděly úkony trestního řízení.

Ekonomický deník v prosinci napsal, že celní správa v červnu na Moravě sledovala několik lidí podezřelých z organizování a řízení trestné činnosti. O spolupráci při sledování požádali podřízení náměstka celní správy Roberta Šlachty armádu – konkrétně 601. skupinu speciálních sil z Prostějova.

Trestní řád ovšem neumožňuje, aby se do sledování z ministerstva obrany zapojil někdo jiný než vojenská policie nebo rozvědka (Vojenské zpravodajství). Údajná sledovací akce měla nakonec dostat souhlas coby součinnostní cvičení.

Celní správa podle aktuálního vyjádření jejího šéfa Milana Poulíčka oslovila vojenské speciální síly kvůli tomu, aby zjistily možnosti, jakým způsobem by celníci mohli podezřelé sledovat. V kauze se podle něho jednalo o nelegální výrobnu cigaret, přičemž bylo zadrženo jedenáct podezřelých, z nichž pět je stále ve vazbě. Skupina podle podezření způsobila škodu kolem dvaceti milionů korun.

Černochová z ODS: Celníci nemohou jen tak oslovovat armádu

Mezi opozičními poslanci ovšem budí záležitost pochyby; mají podezření na překročení zákona. Například Jana Černochová (ODS) poukazovala na právní posudky, podle nichž celníci nemohou jen tak oslovovat armádu.

Varovala před možným zmařením trestního řízení kvůli případně nezákonnému postupu. Černochová chtěla například vědět, zda o zapojení armády byla informována státní zástupkyně, nebo zda se jednalo o Šlachtovu „partyzánskou akci“.

Poulíček připustil, že první žádost celníků vůči armádě ohledně sledování podezřelých byla vystavena omylem. Armáda ji podle něho nepřijala. Následně vojáci podle Poulíčka celníkům sdělili, kam nasadit sledovací techniku. „Pokud by úkony v trestním řízení udělala armáda, k porušení zákona by došlo. Ve spise ale nejsou žádné informace získané armádou nebo její technikou,“ dodal Poulíček.

Bezpečnostní výbor stejně jako už dříve branný výbor debatu o záležitosti přerušil. Kdy se k ní vrátí, zatím není jasné.