Na železnici se rekordně modernizovalo

Události: Modernizace na železnici (zdroj: ČT24)

České dráhy loni rekordně modernizovaly a zprovoznily skoro sto padesát nových vlaků a lokomotiv. Slibují větší komfort při cestování po železnici. Letos chtějí nasadit další na dálkové i regionální spoje. Budou taky testovat rychlejší připojení k internetu. Miliardy korun do nových souprav a lepšího vybavení investují kromě státní společnosti i soukromí dopravci.

Mezi dalšími modrobílými vlaky na pražském hlavním nádraží na první pohled pozornost neupoutá, jde ale o jeden z nejnovějších přírůstků na české železnici. Podle cestujícího Martyho Wirtha název vlaku „ComfortJet“ sedí.

„Je absolutně komfortní, nedá se mu nic vytknout. Servis na palubě vlaku je za mě top,“ říká Wirth, který s Českými drahami jezdí pravidelně. 

Loni ComfortJetů na koleje vyrazilo osm, letos to bude dalších šest. Kromě Německa pokryjí i trasy do Rakouska a Maďarska. Posílí i jiné typy, třeba motorové RegioFoxy. Například v Královéhradeckém kraji letos přibude jedenáct RegioFoxů a v příštím roce dalších sedm. Na neelektrifikovaných tratích jich tam bude jezdit celkem třiatřicet.

Zpoždění výrobce

Loni České dráhy zaplatily za výrobu lokomotiv a vozů skoro 19 miliard, letos zřejmě částka tak vysoká nebude. „Když bude nižší, tak se bavíme o tom, že bude nižší tak o deset, patnáct procent,“ odhaduje generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Národní dopravce se chce zaměřit také na vybavení vozů. Nainstaluje zesilovače signálu a na jaře začne testovat vysokorychlostní internet. „Abychom viděli, jak by datové spojení prostřednictvím družice fungovalo v pohybu,“ popsal ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Někteří cestující preferují vlaky soukromých dopravců. „Vyhovuje mi stálý normální servis. Jsem spokojený se službami,“ tvrdí cestující Richard. RegioJet začne letos obsluhovat se sedmi novými vlaky dvě linky v okolí hlavního města. Termín se posunul kvůli zpoždění polského výrobce.

„Soupravy jsou vyrobené, nejezdí jen proto, že ještě nemají papíry. Předpokládá se, že v březnu nebo dubnu začnou jezdit po Praze,“ slibuje majitel firmy RegioJet Radim Jančura.

Internetové připojení

Společnost má v současnosti ve výrobě padesát nízkopodlažních souprav za asi osm miliard. Ty začnou jezdit na konci příštího roku. Do budoucna se chce soustředit na veřejné soutěže. „Během šesti let se bude muset kompletně přesoutěžit celé Česko, respektive celá Evropa,“ míní Jančura.

LeoExpress loni zásadně investoval mimo jiné do internetového připojení. „Zavedli jsme 5G pokrytí, čímž se nám podařilo zvýšit pokrytí z šedesáti na téměř sto procent,“ uvedl mluvčí LeoExpress Emil Sedlařík.

Letos investuje stejně jako národní dopravce do posilovačů signálu, interiérů, ETCS a dualizace vlaků. Celkově za skoro půl miliardy korun.

Slevy na jízdném

Stát poskytuje na jízdné slevy, aktuálně padesát procent. Nárok na ně mají děti, studenti, senioři nad 65 let a invalidé. Loni na to ze státního rozpočtu šlo skoro pět miliard korun. Podle ministra dopravy Kupky částka stoupá, protože přibývá cestujících a také se zvyšuje cena jízdného. Třeba u národního dopravce stoupla naposledy v prosinci, a to skoro o pět procent.

Víc než loni zaplatil stát za slevy jenom v roce 2019, tedy před koronavirovou pandemií. Tehdy ale ještě byly vyšší, šlo o 75 procent. Opozice by byla pro návrat k této úpravě. „Důvod je nejenom to, že se lidem odlehčí, ale je pochopitelně i v tom, že se pak odlehčí na silnicích, protože pak bude logicky více lidí ve veřejné dopravě,“ myslí si místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO).

„Pokládám slevy, tak jak jsou, v České republice za dlouhodobě udržitelné. Zvyšování slev by bylo jen populistické gesto, které by znamenalo jinde ty peníze vzít,“ oponuje Kupka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kala: NKÚ s kontrolou vynakládání peněz na digitalizaci stavebního řízení počká

Nejvyšší kontrolní úřad se zatím nebude zabývat vynakládáním prostředků ministerstva pro místní rozvoj na digitalizaci stavebního řízení. Jeho prezident Miloslav Kala to řekl v Otázkách Václava Moravce. Avizováno je podle něj šetření Evropské komise, forenzní audit nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) a je také podáno několik trestních oznámení. NKÚ má kontrolu připravenou, ale chce s ní počkat.
před 10 hhodinami

Rozpočet 2025 bude nutné dle opozice předělat. Není to reálné, podotkl Jurečka

Opozice považuje rozpočet na letošní rok za nerealisticky sestavený a míní, že ho bude nutné předělat. Vláda podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale nebude muset zákon o státním rozpočtu měnit. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Kabinet letos počítá se schodkem 241 miliard, zhruba o třicet miliard nižším než byl loňský deficit.
před 11 hhodinami

Policie vyšetřuje nehodu u Horního Dvořiště jako usmrcení z nedbalosti

Policie vyšetřuje sobotní nehodu vojenského historického vozidla u Horního Dvořiště, při které zemřeli dva lidé a osm se zranilo, pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. Podle serveru Novinky.cz bude obviněn zřejmě řidič, který nezvládl vjezd na mostek s devítitunovým vozidlem.
před 12 hhodinami

Zemřela bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová

Ve věku 76 let zemřela významná osobnost českého práva a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Informoval o tom Ústavní soud. Její osobnost i přínos pro české právo ocenili ve vyjádření mimo jiné prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS), předseda Soudcovské unie Libor Vávra či předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Komunitní financování už pomohlo vydat stovky knih

Přibývá knih, jejichž vydání spisovatelé financují prostřednictvím veřejné sbírky. Potvrzují to data, která ČT získala od crowdfundingových platforem jako Donio, Hithit nebo Startovač, ale také z Národní knihovny. Komunitní financování využívají hlavně začínající autoři. Umožňuje jim to nejen pokrýt náklady na vydání knihy, ale i navázat přímý kontakt s budoucími čtenáři.
před 16 hhodinami

Univerzity udělily už stovky mikrocertifikátů

Univerzity v Česku udělily během posledního půlroku už více než sedm set mikrocertifikátů. Získají je absolventi krátkodobých specializovaných kurzů. Studentům i lidem z praxe dokládají jejich odborné znalosti a dovednosti. Zájemci si mohou vybrat z kurzů, jako jsou Plasty a technologie pro společnost v 21. století či Aplikovaná umělá inteligence pro technické inovace. Cena za jeden mikrocertifikát se může vyšplhat až k desítkám tisíc korun.
před 17 hhodinami

Kontejnery na papír jsou plné použitých krabic z e-shopů

Použitých krabic v modrých kontejnerech rychle přibývá. Je to především kvůli oblibě lidí nakupovat v e-shopech. Snížit množství obalů mají od příštího roku nová unijní pravidla.
před 19 hhodinami

Zóna ČT24: Čeští hasiči mají za sebou náročný rok

Náročný rok za sebou mají čeští hasiči. Řešili přes 200 tisíc mimořádných událostí – nejvíc za posledních deset let. Kromě lesních požárů v Řecku zasahovali i následně při povodních v Česku. Požárů hasiči loni řešili sedmnáct tisíc, prakticky stejné množství jako v roce 2023. Naopak technických pomocí kvůli povodním výrazně přibylo. Nejvytíženější byli hasiči s více než 34 tisíci událostmi v Moravskoslezském kraji.
před 19 hhodinami
Načítání...