Na zahraniční mise bude jezdit i zvláštní policejní jednotka

Česko vytvoří jednotku policistů s mezinárodními zkušenostmi, která bude jezdit na zahraniční mise. Má mít asi tři stovky členů. Po jednání vlády to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Další policisté by podle něj mohli zamířit nejspíš do Makedonie.

 „Z pokynu premiéra jsme v minulých dnech požádali policii, aby Česká republika začala vytvářet mezinárodní jednotku policistů,“ uvedl Chovanec. Zatím podle něj policie vytváří databázi členů sboru, kteří mají jazykové znalosti a zkušenosti z mezinárodních misí.

Databáze by měla dát policii přehled o tom, jakými jazyky členové jednotky mluví, jaké mají zkušenosti, ale i o tom, kdo by je mohl nahradit při výkonu služby v Česku po dobu jejich pobytu v zahraničí.

Speciální policejní jednotka bude podle Chovance vysílaná za hranice podle potřeby. Asi tři stovky policistů by mohly zamířit do Makedonie. Ministr zmínil například i Řecko nebo Itálii. 

Tisková konference po jednání vlády (zdroj: ČT24)

Řecký premiér Alexis Tsipras přitom minulý týden premiérovi vytkl, že posílat vojáky a policisty k řecké hranici není projevem přátelského jednání. Narážel na to, že Česko letos vyslalo 27 policistů do Makedonie, aby pomáhali s dozorem nad hranicí s Řeckem.

V případě spuštění takzvaného plánu B, který počítá s vyšší ochranou hranic mezi Makedonií a Řeckem, by se ale jejich počet ještě zvýšil. „Slovensko říkalo, že je připraveno poslat až 300 policistů, my jsme připraveni na to samé,“ konstatoval ministr. Reálně nepočítá s číslem větším než 50.

Plán B prosazuje visegrádská čtyřka v případě, že se nepodaří zlepšit ochranu hranic mezi Řeckem a Tureckem. Unie by se v případě jeho zavedení měla snažit uzavřít migrační trasu na západním Balkáně. Vedle Makedonie by se opatření týkala hlavně Bulharska.