Na vedlejších silnicích jsou zbytky sněhu, pozor na mlhu

Praha – Ani dnes řidiči nezůstanou ušetřeni nebezpečného náledí na vozovkách. Teploty se drží kolem bodu mrazu či lehce pod ním a včerejší nová vrstva sněhu bude dělat problémy zejména na východě republiky. Silnice jsou sice chemicky ošetřené, dopravu však místy ztěžuje mlha a zmrzlý uježděný sníh. Na zbytku území jsou vozovky díky posypům převážně mokré, zato horská střediska hlásí sněhu zatím dostatek – na všech je minimálně 40 centimetrů. Jak dnešní, tak víkendová předpověď však neslibuje ideální podmínky. Teploty mají vystoupat několik stupňů nad nulu.

Dnešní den bude zataženo až oblačno. Místy lze čekat občasný děšť, který by měl přecházet ve sněžení pouze ve vyšších polohách. Nejvyšší teploty dosáhnou 2 až 6 stupňů Celsia, v 1 000 metrech kolem 0 stupňů. Na horách dnes také platí výstraha před silným větrem, který může v nárazech na severu území dosáhnout rychlosti až 30 m/s.

Déšť se sněhem dnes po ránu místy komplikuje dopravu na Vysočině. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření. Na vedlejších silnicích leží ujetá a místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Silnice jsou sjízdné, řidiči však musí jezdit opatrně. Na Jihlavsku a Pelhřimovsku je vlivem srážek snížená viditelnost.

Silnice v Karlovarském kraji jsou dnes ráno převážně mokré. Bez omezení je sjízdná rychlostní silnice R6, ostatní cesty jsou po předchozím dešti a sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Opatrní by měli být řidiči v Krušných horách nebo ve Slavkovském lese, kde na vozovkách druhých a třetích tříd ještě místy zůstává ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

V Libereckém kraji varují před silným větrem ve Frýdlantském výběžku a v oblastech Jizerských hor a Krkonoš. Na silnicích se tam mohou tvořit sněhové jazyky. Silnice v Libereckém kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, do hor by ale neměli vyjíždět motoristé bez zimní výbavy, řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic v Libereckém kraji Pavel Pospíšil. Na většině území kraje je oblačno až zataženo a místy se objevují mlhy, které mohou na prochladlém povrchu namrzat.

Na jihu Čech v noci na dnešek napadla nová vrstva sněhu, teplota vzduchu se drží pod nulou. Dopravu místy ztěžuje mlha a sněžení. Většina hlavních silnic je po chemickém ošetření mokrá. Na ledovku si musí dát řidiči pozor především na Jindřichohradecku, na Píseku a Táborsku leží ujetá vrstva sněhu. Cestáři doporučují jízdu se zvýšenou opatrností.

Silnice ve Středočeském kraji jsou dnes ráno většinou mokré. Bez omezení jsou sjízdné dálnice v regionu, ostatní komunikace jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Obezřetní by měli být zejména řidiči na Rakovnicku, kde vozovky druhých a třetích tříd pokrývá ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na velké části silnic v Pardubickém kraji leží nový sníh. Zůstává hlavně na komunikacích druhé a třetí třídy. Vyplývá to z údajů Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Státní silnice jsou většinou po solení mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Výjimkou je silnice I/11 v úseku Jablonné nad Orlicí - Suchý Vrch, kde je ujetá posypaná vrstva sněhu.   

Na silnicích ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje zůstává uježděná vrstva zledovatělého sněhu. Například v Krkonoších dosahuje až deseti centimetrů, místy jsou v ní vyjeté nerovnosti a koleje. V hradeckém kraji bylo dnes ráno zataženo, teploty se pohybovaly kolem bodu mrazu. Na Jičínsku a Rychnovsku je místy mlhavo.

Nový sníh potrápí hlavně Moravu

Až pět centimetrů sněhu napadlo od čtvrtečního podvečera především na severu Olomouckého kraje. Sněžilo však i v ostatních částech regionu. Kvůli sněhu byli silničáři po celou noc v terénu. Silnice jsou sjízdné, na cestách však leží zbytky sněhové kaše nebo i ujetá sněhová vrstva. Správci silnic nabádají motoristy ke zvýšené opatrnosti.

Také dopravu ve Zlínském kraji dnes ráno komplikuje čerstvý sníh. Například ve vyšších polohách Valašska jej připadlo do osmi centimetrů, vedlejší tahy tak nadále pokrývá ujetá vrstva sněhu. Ostatní komunikace v regionu jsou převážně holé a mokré po chemickém ošetření, menší cesty místy pokrývají zbytky rozbředlého nebo ve vyšších polohách i ujetého sněhu.